Wygodny wjazd na posesję – jak go zaprojektować?

Dobrze zaprojektowany podjazd to taki, po którym kierowca porusza się bez wykonywania skomplikowanych manewrów, a także: harmonijnie wpisujący się w otaczającą go przestrzeń oraz zapewniający wygodny dostęp do newralgicznych części ogrodu – wejścia do domu oraz ścieżek. Od czego zacząć jego budowę, aby po pewnym czasie nie rozważać wykonania go ponownie?

Zacznij od projektu

Projekt to podstawa w odniesieniu do wszystkich nawierzchni wykonywanych z użyciem kostki brukowej. O jego wykonanie można poprosić firmę, w której zamawiamy materiały nawierzchniowe – czasem, szczególnie przy projektach wielkopowierzchniowych, taki projekt jest w cenie materiałów. Aby ułatwić klientom wybór kostki brukowej, producenci udostępniają również czasem na swoich stronach internetowych specjalne wizualizery, dzięki którym łatwiej jest uruchomić wyobraźnię, zwizualizować sobie projekt, a następnie – dokonać właściwego wyboru. Taki wizualizer stworzyła firma Polbruk.

Wybierz kolory

Minimalna szerokość podjazdu to 2,8 – 3 m, przy zachowaniu min. 5 m długości. Każde dodatkowe auto wymaga powiększenia tych minimalnych wymiarów. Tak duża przestrzeń, zaaranżowana z użyciem kostki brukowej, nie może ujść niczyjej uwadze. Z tego względu kolory materiałów nawierzchniowych powinny być dopasowane do koloru elewacji, a także korespondować ze stylem całej fasady. – W tym względzie obowiązuje jeszcze jedna istota zasada – na podjazd lepiej wybierać kostki w nieco ciemniejszych kolorach, jak np. grafitowym czy brązowym. W ten sposób uda nam się uniknąć rzucających się w oczy zabrudzeń wynikających z ruchu kołowego – mówi Wojciech Średniawa, główny projektant Polbruk S.A. Możemy też zdecydować się na wszelkiego rodzaju melanże kolorystyczne czy połączenia kilku kolorów, które odciągną uwagę od ewentualnych plam i zabrudzeń. Przykładem produktu, który sprawdzi się w tej roli idealnie, jest wielokolorowa kostka Polbruk Country.

Osadź nawierzchnię na właściwym poziomie

Podjazd powinien dobrze współgrać z otaczającą go roślinnością. Oznacza to również, że powinien być względem niej właściwie usytuowany. Aby uniknąć osypywania się ziemi z rabatek, należy osadzić nawierzchnię nieco wyżej niż pas z kwiatami, nie zapominając przy tym o jeszcze jednej ważnej zasadzie. Aby nie utrudniać sobie koszenia, umieśćmy nawierzchnię na równi z trawnikiem. Kostka powinna mieć ponadto odpowiednią grubość – minimum 6 cm. Płyty i kostki cieńsze są zarezerwowane do aranżowania tarasów, patio i innych miejsc, po których samochody nie jeżdżą.

Latem pomyśl o zimie

Obok wyboru kolorów i profesjonalnego doradcy, jest jeszcze jedna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę, projektując podjazd – spadki i nierówności terenu. – Pominięcie tego aspektu może przysporzyć nam wielu problemów w użytkowaniu nawierzchni zimą. Na podjazdy cechujące się dużymi spadkami najlepiej wybierać kostki płukane, które dzięki swojej chropowatości zapewniają lepszą przyczepność kół. Niekiedy problemy z oblodzeniem pozwolą rozwiązać również elementy ażurowe, zapewniające lepsze odprowadzanie wody do gruntu – wyjaśnia Wojciech Średniawa. Dobrym pomysłem w tym przypadku może okazać się także zamontowanie pod nawierzchnią specjalnego systemu grzewczego, który zupełnie zniweluje problem oblodzonej nawierzchni w sezonie zimowym.

Więcej informacji o tym, jak prawidłowo zaprojektować podjazd można znaleźć na stronie: www.polbruk.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*