Trendy na rynkach dynamicznie się zmieniają, ale jedna branża od kilkunastu lat cały czas dynamicznie się rozwija i przynosi spore zyski. To sektor budowlany, który zyskuje na rozwoju infrastruktury samorządowej i państwowej, a także prywatnych inwestycjach.
Każdy, kto zastanawia się nad założeniem własnej działalności, powinien więc rozważyć właśnie wejście na ten rynek. Do uruchomienia wielkiego przedsiębiorstwa potrzeba oczywiście wysokich nakładów, ale na początek może sprawdzić się niewielka firma budowlana, wyspecjalizowanej w jednej z budowlanych usług. Nie musi to być od razu budowa domu.
Zanim jednak zaczniemy rozmyślać, jakie koszulki z logo firmy kupić pracownikom, należy wykonać wykonać kilka ważnych kroków. Podpowiadamy, jak rozpocząć działalność w sektorze budowlanym.
Firma budowlana – biznesplan i analiza SWOT
Żadnego finansowego przedsięwzięcia nie powinno się rozpoczynać bez wykonania biznesplanu. Dzięki temu możemy bardziej uwypuklić potencjalne korzyści oraz zwizualizować zagrożenia, jakie czyhają na firmę. W biznesplanie trzeba konkretnie wskazać usługi, jakie ma świadczyć przedsiębiorstwo, zdefiniować obszar, na którym będzie prowadzić pracę, a także zawrzeć analizę konkurencji.
Ważne będzie także przeprowadzenie analizy SWOT. To skrót od czterech angielskich słów, które oznaczają mocne i słabe strony, szanse oraz zagrożenia, jakie mogą pojawić się na drodze firmy. Ta analiza pomoże uporządkować wiedzę.
Wybór formy prawnej firmy
Już na początku przygody z własną firmą budowlaną należy zdecydować, w ramach jakiej formy prawnej działalności gospodarczej będzie funkcjonować. Ten wybór w pewien sposób definiuje sposób prowadzenia firmy, ma także wpływ na koszty, rodzaj i wysokość opodatkowania czy składki do ZUS.
Najprostszą formą jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Warto pamiętać, że taka forma prawna wcale nie wyklucza możliwości zatrudnienia pracowników, z którymi będziemy dzielić zadania.
Popularne są jednak również różne rodzaje spółek. Spółka cywilna to pierwszy z nich. Nie tworzy jednak podmiotu prawnego i wspólnicy odpowiadają za nią własnym majątkiem. Inaczej jest w spółce jawnej, która sama bierze na siebie zobowiązania. Ale tutaj uwaga: jeśli nie będzie w stanie ich spłacić, przejdą one na wspólników.
W spółce komandytowej odpowiedzialność majątkiem ponosi tylko jeden ze wspólników – komplementariusz. Spółka komandytowo-akcyjna cechuje się z kolei obecnością co najmniej jednego akcjonariusza. Spółkę akcyjną można założyć z kolei w pojedynkę. Podobnie jest przy spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Jej zaletą jest niski kapitał początkowy – wynosi tylko pięć tysięcy złotych i już firma budowlana może zacząć działać.
Firma budowlana i formalności – VAT, ZUS i PKD
Przed rozpoczęciem działalności w sektorze budowlanym trzeba wybrać odpowiedni kod PKD, który sklasyfikuje naszą działalność gospodarczą. W przypadku tej branży trzeba będzie wybierać zapewne z kodów w dziale 41 oraz 43. To roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków oraz roboty budowlane specjalistyczne.
Firmę trzeba także ubezpieczyć. Podobnie jest z pracownikami. Ich rejestracja w ZUS-ie powinna odbyć się najdalej po siedmiu dniach od rozpoczęcia pracy. W przypadku zgłoszenia do ubezpieczenia wybieramy jeden z dwóch formularzy. ZUS ZZA odnosi się tylko do ubezpieczenia zdrowotnego, ZUS ZUA do zdrowotnego i ubezpieczeń społecznych.
Przy rejestracji firmy budowlanej warto zwrócić uwagę również na VAT. Przedsiębiorcy o określonych obrotach mogą skorzystać ze zwolnienia z VAT-u, ale jeśli suma rocznych przychodów firmy przekroczy 200 tysięcy złotych, nie ma od niego odwrotu.
Sprzęt budowlany, materiały i dodatki
Start firmy budowlanej wymaga również odpowiedniego zaopatrzenia. Nie sposób myśleć o tym dopiero po rozpoczęciu działalności – trzeba zawrzeć zakup sprzętu budowlanego w kosztach rozpoczęcia działalności.
O tym, ile trzeba będzie wydać na ten cel, decyduje charakter działalności firmy. Z jednej strony potrzebne mogą być bowiem spawarki, wyrzynarki oraz wkrętarki, z drugiej często budowlańcy korzystają z ciężkiego sprzętu. Na przykład przy robotach ziemnych nie obejdzie się bez koparki.
Zakup sprzętu do prac budowlanych może być bardzo wysokim kosztem, zwłaszcza dla przedsiębiorcy, który dopiero startuje. Tańszym rozwiązaniem jest wzięcie maszyn budowlanych w leasing. W tym przypadku właściciel sprzętu udostępnia go firmie w zamian za comiesięczne uiszczanie abonamentu. Często po zakończeniu umowy firmy budowlane wykupują takie maszyny.
Firma budowlana będzie wymagać zatrudnienia pracowników. To także pokaźny koszt – branża budowlana należy do nieźle zarabiających. O pracowników trzeba będzie również zadbać, na przykład kupując im polary firmowe, kurtki czy inne ubrania robocze. Warto umieścić na nich nadruk z logotypem firmy – taką odzież można zamówić na https://www.e-logos.pl/produkty/odziez-robocza-z-nadrukiem/.
Firmy budowlane najczęściej nie muszą się natomiast troszczyć o materiały na budowę. Ich zakup leży po stronie klienta, przedsiębiorca może być ewentualnie pośrednikiem. Z czasem działalność firmy z pewnością sprawi, że nawiążą się niepisane umowy między wykonawcami a dostawcami, które pozwolą klientowi na oszczędności przy zakupie.