Płytki stosowane na terenach zewnętrznych muszą być wyjątkowo solidne, wytrzymałe i trwałe. Dotyczy to zwłaszcza tych używanych na bardzo wymagających i mocno eksploatowanych powierzchniach jak na przykład podjazd. Na tarasie, patio czy właśnie na podjeździe doskonale sprawdzi się solidny gres o grubości 2 cm.

Ten materiał stworzono specjalnie na wymagające nawierzchnie. Cechuje go niezawita twardość iw wytrzymałość. Nie straszne mu duże obciążenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Gruby gres sprawdzi się także na przydomowym parkingu, utwardzonych powierzchniach w ogrodzie jak choćby ścieżki czy wydzielone miejsce rekreacyjne na stół i grilla, czy na opasce wokół basenu.

Dowiedz się, dlaczego na terenach zewnętrznych warto zastosować gruby gres.

Zalety grubych płytek gresowych

Grube płytki gresowe cechuje bardzo wysoka twardość w skali Mohsa. Wynika to ze składników, z których zostały one wykonane oraz technologii ich produkcji. Tego rodzaju płytki produkuje się z tak zwanej szlachetnej kamionki, czyli takie, której składnikami są:

– glina,
– skaleń,
– drobno zmielony kwarc,
– kaolin,
– barwniki.

Masa jest wypalana w bardzo wysokiej temperaturze.

Płytki gresowe dostępne są w różnych wielkościach i o różnych grubościach. To właśnie ich grubość decyduje w dużym stopniu o wytrzymałości materiału i jego przeznaczeniu. Gres cienki, czyli taki o grubości zaledwie 3,5 mm jest lekki i stosuje się go na ścianach. Nieco grubsze płytki kładzie się na podłogi wewnątrz domu, a na tereny zewnętrzne przeznaczony jest właśnie gruby i wytrzymały gres 2- centymetrowy, którego powierzchnia jest nie tylko bardzo trwała, ale i antypoślizgowa.

Gruby gres ma ogrom zalet. Jego niesamowita praktyczność wynika właśnie z grubości płytek. Mają one doskonałe właściwości użytkowe. Są odporne na odkształcenia, zginanie, ścieranie, pęknięcia, zaplamienia, działanie środków chemicznych oraz nienasiąkliwe.
Ne straszny im deszcz i mróz. Ponadto łatwo utrzymać je w czystości. Nie chłoną one wody, a zanieczyszczenia nie wnikają w ich powierzchnię, dlatego tak łatwo je usunąć nawet samą letnią wodą lub za pomocą łagodnego detergentu, bez konieczności szorowania i używania żadnych agresywnych środków czyszczących.

Bez wątpienia ogromną zaletą jest także antypoślizgowość grubego gresu zewnętrznego. Ta cecha płytek sprawia, że możemy czuć się na nich bezpiecznie również, kiedy są mokre po opadach deszczu lub śniegu. Takie rozwiązanie na podjeździe czy przy wejściu do domu minimalizuje ryzyko wypadków, szczególnie w okresie jesienno- zimowym.

Bardzo ważną cechą gresu jest także odporność jego powierzchni na ścieranie. Dzięki temu nie zniszczą się pod naciskiem kół auta na podjeździe ani nie porysują na tarasie podczas przesuwania mebli.

Nowoczesny gruby gres jest także bardzo ładny. Jest on dostępny w różnych wersjach kolorystycznych, wielkościach i kształtach odpowiadających najnowszych trendom. Za jego pomocą stworzymy więc nie tylko solidną, trwałą i wytrzymałą oprawę przestrzeni wokół domu, ale również usystematyzujemy ogród i taras i nadamy mu eleganckiego wyglądu.

Warto też wspomnieć o tym, że gres jest łatwy w montażu.

Najmodniejsze wzory gresowych płytek zewnętrznych

Zarówno w stroju wnętrz, jak i w projektach przydomowej przestrzeni i ogrodów króluje obecnie naturalność. Treny naturalistyczne i ekologiczne zaznaczają się coraz silniej i przejawiają się między innymi w stosowanych materiałach wykończeniowych. Gres będzie tutaj idealny.

Powierzchnia płytek gresowych może do złudzenia przypominać naturalny kamień lub beton, przy czym są one o wiele praktyczniejsze, trwalsze i bardziej funkcjonalne od tych materiałów. Gruby gres jest świetną alternatywą dla drogiego i trudnego w czyszczeniu kamienia naturalnego. Nie pojawiają się na nim nieestetyczne smugi, plamy i zacieki i jest on odporny na mech, glony i porosty, co jest częstym problemem na płytkach kamiennych i betonie.

Do najpopularniejszych wpisujących się w aktualne trendy wzorów płytek gresowych należą właśnie gresy imitujące powierzchnie betonowe w różnych odcieniach kolory szarego o matowej jednolitej powierzchni, a także gresy naśladujące różne rodzaje kamienia naturalnego.

Gres w kolorze szarym czy czarnym będzie sprawiał chłodne hermetyczne wrażenie. Często jest on wybierany do klasycznych eleganckich zabudowań i ogrodów. Z kolei gres w nieco cieplejszych barwach na przykład beżowy czy piaskowy jest ciepły i swojski, co idealnie wpisuje się w strój ogrodów urządzonych w stylu wiejskim, naturalistycznym, leśnym, sielskim, rustykalnym, skandynawskim, czy romantycznym.

Gres o grubości 2 cm zastosowany na wymagających powierzchniach będzie nam służył bezproblemowo przez wiele lat. Nie ma drugiego tak wytrzymałego, a jednocześnie estetycznego materiału wykończeniowego. Dobrej jakości grubego gresu szukajmy w marketach budowlanych oraz bezpośrednio u producentów. Koszt takich płytek nie jest bardzo wysoki w stosunku do ich niesamowitej trwałości i uniwersalności. Za metr kwadratowy materiału zapłacimy od kilkudziesięciu złotych wzwyż. Ceny kształtują się w zależności od wybranego wzoru gresu.

Napisz komentarz