Twardościomierz do metalu jest urządzeniem wykorzystywanym w przemyśle z wielu powodów i w wielu jego gałęziach. Przydaje się zarówno we wstępnych testach, jak i w późniejszych kontrolach. Co warto na jego temat powiedzieć? Zachęcamy do lektury na ten temat!
Twardościomierz do metalu – co to jest?
Urządzenie, o którym mówimy, czyli twardościomierz do metalu, jak sama nazwa wskazuje, doskonale sprawdza się do pomiaru twardości danego surowca, czy materiału. Jakby na sprawę nie spojrzeć, jest to niezwykle ważne narzędzie do charakteryzowania właściwości mechanicznych materiałów i oceny ich przydatności do różnych zastosowań, czy tez określania poziomu zgodności z normami. Dzięki temu można określać, na ile końcowy produkt nadaje się do użytkowania w konkretnych warunkach i jak duża jest jego faktyczna wytrzymałość.
Gdzie znaleźć dobry twardościomierz metalu?
To narzędzie, które jest dostępne w specjalistycznych sklepach, w tym między innymi na stronie viateco.eu. Warto przy tym sprawdzać, jakimi parametrami charakteryzuje się dany sprzęt (na przykład twardościomierz Equotip lub dowolny inny) – tak, aby wybrać urządzenie najbardziej odpowiadające własnym potrzebom oraz wymaganiom.
Metoda działania twardościomierzy metalu
Twardościomierze stosują kilka metod działania, takich jak chociażby testy Brinella, Rockwella, Vickersa, Knoopa i Leeba. Każda z wymienionych metod wykorzystuje różne obciążenia i wgłębniki do pomiaru odporności badanego materiału. Wyniki są zazwyczaj wyrażone w postaci liczby lub wartości bez jednostki, która odzwierciedla głębokość i powierzchnię wgłębienia wykonanego przez wgłębnik.
Twardościomierz Brinella
W tej metodzie wykorzystuje się wykonaną ze stali hartowanej kulę, która po przymocowaniu do stempla jest wciskana w próbkę badanego metalu lub innego materiału. W wyniku tego działania uzyskiwane jest wgłębienie, które następnie jest analizowane za pomocą mikroskopu optycznego. Czasami zamiast kuli ze stali hartowanej stosuje się też węgliki spiekane.
Twardościomierz Rockwella
W przypadku tej metody obiektem, za pomocą którego jest testowana twardość danego metalu lub innego materiału jest stożek diamentowy wbudowany w twardościomierz do metalu. Posiada on z góry ustalone parametry i kształt, uwzględniający kąt wierzchołkowy (równy 120 stopniom), czy promień zaokrąglenia (ten powinien wynosić 0,2 milimetra). Sam nacisk odbywa się dwuetapowo – najpierw dochodzi do fazy wstępnej, a dopiero potem właściwej – głównej.
Twardościomierz vickersa
W tej metodzie twardościomierz do metalu jest wyposażony w diamentowy ostrosłup o czterech bokach i to z jego pomocą jest wykonywany pomiar. Kąt wierzchołkowy jest w tym przypadku nieco inny, aniżeli w przypadku metody Rockwella i wynosi 136 stopni. Samo badanie jest przeprowadzona z wykorzystaniem siły statycznej.
Inne metody
Rozmaite warianty urządzenia, jakim jest twardościomierz do metalu, wykorzystują też inne metody. Stąd mówi się między innymi o młotku Poldiego, twardościomierzu Leeba, czy tez o metodzie UCI.
Nie tylko metale
Tutaj omawiamy twardościomierze do metali, jednak urządzenia tego rodzaju można wykorzystywać również przy testowaniu innego rodzaju materiałów, jeśli tylko ich specyfikacja na to pozwoli. Z kolei te przeznaczone właśnie do badania metalów, mogą być stosowane zarówno do tych żelaznych, jak i nieżelaznych. Przykładowo wśród badanych surowców mogą się znaleźć stal, aluminium, miedź, cynk i mosiądz, a także inne materiały, takie jak węgliki. Twardościomierze do metalu są powszechnie spotykane w laboratoriach inżynierskich, gdzie są używane do oceny komponentów przed produkcją lub instalacją w celu zapewnienia kontroli jakości.