Wieczory przed kominkiem to ulubiona forma wypoczynku wielu osób. Kominek w domu to jednak nie tylko przyjemny blask ognia i ciepło. O palenisko trzeba dbać – i to po każdym rozpaleniu ognia. Nie próbuj jednak wybierać popiołu zwykłym, domowym odkurzaczem. Potrzebujesz profesjonalnego sprzętu – a takim jest odkurzacz do kominka. Jaki model wybrać, by czyszczenie kominka przebiegało szybko i sprawnie? Na jakie parametry zwrócić największą uwagę? Poniżej odpowiemy na te pytania.

Jakie parametry odkurzacza do kominka są najważniejsze?

Odkurzacz do kominka służy przede wszystkim do usuwania popiołu oraz sadzy z paleniska. Powinny robić to jak najbardziej efektywnie.

Jedną z najważniejszych cech, która wyróżnia takie urządzenia, jest specyficzny system filtracji. To właśnie dzięki niemu odkurzacz zatrzyma zdecydowaną większość zanieczyszczeń, które nie przedostaną się z powrotem do pomieszczenia. Najlepiej, by odkurzacz posiadał filtr HEPA. Jest on uważany za najszczelniejsze rozwiązanie, które radzi sobie nawet z mikroskopijnymi cząsteczkami i wychwytuje ponad 99 procent zanieczyszczeń.

Czyszczenie kominka nie będzie efektywne, jeśli odkurzacz nie będzie posiadać odpowiedniej mocy silnika. Im będzie większa, tym wydajniej będzie pracować urządzenie. Najlepiej sprawują się odkurzacze o mocy co najmniej 2000 W. Warto sprawdzić, jak moc silnika przekłada się na moc ssania. Wyraża się ją zwykle w kilopaskalach. Pożądana wartość to minimum 20 kPa.

Często pomijanym parametrem jest poziom hałasu generowanego przez odkurzacz. Niesłusznie – urządzenie szumiące niczym odrzutowiec może mocno uprzykrzać czyszczenie kominka. Warto więc szukać jak najcichszego odkurzacza, najlepiej o głośności pracy w granicach 80 dB.

Jakie elementy odkurzacza sprawią, że czyszczenie kominka będzie wygodniejsze?

O tym, jaki odkurzacz kominkowy wybrać, mogą też przesądzić elementy jego wyposażenia. Istotny jest przede wszystkim rodzaj zbiornika na zanieczyszczenia. Pierwsza sprawa to jego pojemność. Większa to więcej komfortu i rzadsze wyrzucanie śmieci. 20 litrów to podstawa.

Druga kwestia to sam charakter zbiornika. Może to być worek lub po prostu komora we wnętrzu odkurzacza. U użytkowników zdecydowanie wygrywa druga opcja, która generuje mniej pyłu przy opróżnianiu odkurzacza i zwiększa jego wydajność.

Zwróć też uwagę na wąż odkurzacza. Powinien być giętki, inaczej będzie trzeba mocno się nagimnastykować, by dotrzeć do zakamarków kominka. Wygodę w czasie sprzątania kominka poprawią też mobilne kółka i wygodne rączki. Nie zapomnij sprawdzić długości przewodu zasilającego. Jeśli odkurzacz trzeba będzie podpinać do przedłużacza, może tracić część mocy.

Bardzo praktyczne są także odkurzacze z dmuchawą. Dzięki temu rozwiązaniu będzie można łatwo odetkać zapchana rurę, ewentualnie pomogą rozpalić ogień.

Podsumowanie: skuteczne czyszczenie kominka – najważniejsze cechy odkurzacza

Jaki odkurzacz do kominka sprawdzi się najlepiej? Przy zakupie zwróć uwagę, by urządzenie miało:

  • system filtracji z filtrem HEPA,
  • silnik z mocą co najmniej 200 W,
  • moc ssącą minimum 20 kPa,
  • poziom hałasu, który nie przekracza 80 dB,
  • zbiornik o pojemności 20 litrów, najlepiej bezworkowy,
  • giętki wąż,
  • mobilne kółka,
  • wygodne rączki, długi przewód zasilający.

Zestaw tych parametrów i cech z pewnością pozwoli Ci dobrać sprzęt, który zapewni wygodne i szybkie czyszczenie kominka.

Napisz komentarz