Plastikowe meble i inne przedmioty codziennego użytku z czasem tracą swój piękny wygląd. Zdarza się, że ich powierzchnia przebarwia się lub odbarwia bądź żółknie i staje się matowa.
Czy takie rzeczy nadają się tylko do wyrzucenia? Wcale nie!
Jeżeli meble czy inne przedmioty wykonane z tworzywa sztucznego nie są uszkodzone mechanicznie i bardzo zniszczone, to z powodzeniem możemy je samodzielnie odświeżyć i wcale nie chodzi tutaj o ich umycie. Nadal niewiele osób wie o tym, że plastik można po prostu pomalować. Meble ogrodowe, balkonowe czy domowe, różnego rodzaju skrzynki, pudełka i inne rzeczy zrobione z tworzyw sztucznych zyskają drugie życie, jeśli tylko je przemalujemy.
Pamiętajmy jednak, że nie każda farba sprawdzi się do malowania tworzywa. Konieczna będzie specjalna farba do plastiku. Dowiedz się, jaka farba nadaje się do malowania plastiku i jak z niej korzystać.
Farby do malowania plastiku – rodzaje
Plastik to bardzo specyficzny materiał, którego malowanie nie jest takie proste jak w przypadku malowania ścian czy powierzchni drewnianych. Trudność polega na tym, że powierzchnia tworzyw sztucznych jest śliska, co powoduje, że trudno jest ją równomiernie pokryć zwykłą farbą. Będzie też ona po krótkim czasie łuszczyć się i odpryskiwać. Zwyczajne farby nie nadają się więc do ich przemalowywania – trzeba wiedzieć, czym malować plastik.
Istnieją bowiem specjalne rodzaje farb o dobrej przyczepności, które bardzo ładnie będą trzymać się na plastikowych powierzchniach. Nie można jednak jednoznacznie wskazać tylko jednej farby, która będzie odpowiednia do malowania wszystkich plastikowych przedmiotów. Wiele zależy od rodzaju przedmiotu, który chcemy pomalować, a także jego przeznaczenia.
Inny preparat będzie idealny do mebli ogrodowych, inny do niewielkich przedmiotów użytkowych o prostej budowie, a jeszcze inny do przedmiotów dekoracyjnych o licznych detalach.
Do malowania przedmiotów wykonanych z tworzywa sztucznego możemy wykorzystać następujące rodzaje farb:
1. Akrylowe farby do plastiku
Ogromne zalety, jakimi wyróżnia się akrylowa farba do plastiku, to jej świetna przyczepność oraz bardzo dobre krycie. Dzięki temu farby akrylowe sprawdzą się do malowania plastikowych powierzchni. Pomalowane taką farbą plastikowe przedmioty będą pięknie się prezentować przez lata. Farba nie będzie łuszczyć się ani odpryskiwać. Do atutów akrylowych barwników należy również zaliczyć odporność na promieniowanie UV, dzięki czemu można nią malować nawet przedmioty, które są stale naświetlane promieniami słonecznymi.
Do malowania tworzywa sztucznego farbą akrylową wykorzystujemy wałek lub pędzelek o wielkości dopasowanej do gabarytów naszego przedmiotu.
Akrylowe farby do malowania plastiku sprawdzą się do przemalowywania przedmiotów codziennego użytku. Można ich używać również w przypadku rzeczy, które będą miały kontakt ze skórą. Akrylowe farby do plastiku są bowiem bezpieczne dla zdrowia.
2. Strukturalna farba do plastiku
Farba do plastiku tego rodzaju to nowoczesny preparat. Wykonuje się go z żywic akrylowych. Głównym wyróżnikiem takiej farby jest fakt, że tworzy na malowanych powierzchniach trwałą gładką i wytrzymałą powłokę, która wyglądem do złudzenia przypomina plastik.
Farba strukturalna nie tylko ma świetną przyczepność i jest łatwa w stosowaniu, ale też ładnie wypełnia drobne wgniecenia i zarysowania w malowanych powierzchniach. Dzięki temu wyglądają one naprawdę idealnie.
Takie preparaty są wręcz niezastąpione do malowania na przykład plastikowych elementów samochodowych. Jak pomalować plastik z wykorzystaniem farb strukturalnych? Są dostępne w dwóch wersjach. Można je aplikować na plastikową powierzchnię za pomocą specjalnego pistoletu natryskowego bądź też w formie sprayu.
3. Farba do plastiku w sprayu
Nad farbami w spray warto się zresztą pochylić osobno. Farby do plastiku w sprayu mają wiele zalet:
– są łatwe w użyciu – z ich wykorzystaniem poradzi sobie nawet zupełny nowicjusz,
– bardzo dobrze kryją – spray sprawia, że żadne miejsce malowanego przedmiotu nie zostanie ominięte,
– malowanie za ich pomocą przebiega szybko i sprawnie,
– są bardzo wydajne,
– większość z nich nadaje się do użytku zewnętrznego, więc możemy nimi pomalować na przykład meble ogrodowe.
Farba do plastiku w sprayu będzie najwygodniejsza, jeśli chcemy pomalować przedmiot na jeden kolor. Pomalujemy nią też łatwo, szybko i z doskonałym efektem przedmioty z dużą ilością niewielkich detali, do których trudno dotrzeć za pomocą pędzla lub wałka. Dzięki farbie w sprayu drobinki barwnika dotrą w każdy zakamarek przedmiotu.
Pamiętajmy, że kiedy wybieramy farby do malowania plastiku, powinniśmy pomyśleć o tym, czy malowane przez nas przedmioty będą na co dzień użytkowane w domu, czy na zewnątrz. Do przedmiotów domowych idealne będą farby akrylowe.
Czym pomalować plastik w przedmiotach użytkowanych na zewnątrz? Jeśli chcemy odnowić na przykład meble ogrodowe czy balkonowe, świetnie sprawdzą się farby do plastiku w sprayu oraz farby strukturalne. Tylko one są bowiem w stanie wytrzymać bez szwanku zmienne warunki atmosferyczne. Problemem jest nie tylko słońce, ale również deszcz i zmiany temperatury.
Malowanie plastiku – prosta instrukcja krok po kroku, czyli farba do plastiku w praktyce
Malowanie przedmiotów z tworzyw sztucznych nie jest trudne. Wykonasz je w kilku prostych krokach. Do najważniejszych należą trzy główne czynności.
Krok 1: Zabezpieczenie otoczenia
Jak pomalować plastik? Tak, by nie zabrudzić farbą wszystkiego wokół! Przed rozpoczęciem malowania należy zatem odpowiednio zabezpieczyć siebie i pomieszczenie, w którym będziemy wykonywać pracę. Pamiętajmy o założeniu odzieży roboczej oraz rękawic gumowych. Krople farby do plastiku na naszych ubraniach to plamy właściwie nie do usunięcia. A jeśli nawet, z pomocą benzyny, uda się nam je wywabić, zapewne stanie się to kosztem naruszenia włókien naszej odzieży.
Krople farby mogą spadać również na podłogę. Jeśli więc malujemy we wnętrzu, najlepiej będzie zabezpieczyć ją folią. Jeśli to konieczne, wykorzystajmy folię również do okrycia mebli. To przyda się zwłaszcza wówczas, kiedy mamy zamiar użyć farby w sprayu. Jeżeli nie dysponujemy akurat folią malarską, to możemy z powodzeniem wykorzystać też na przykład stare rozłożone kartony lub gazety. Domowi i początkujący „malarze” z gazet często wykonują także czapki, które chronią przed zabrudzeniem włosy.
Bardzo ważne jest też zapewnienie w pomieszczeniu dobrej wentylacji. Możemy to zrobić na przykład poprzez otwarcie okna. Zbyt duże stężenie oparów z farby może powodować mdłości i gorsze samopoczucie, a w skrajnych przypadkach nawet omdlenia. Farba do plastiku to substancja, z którą trzeba obchodzić się ostrożnie.
Z kolei jeśli malujemy przedmioty z tworzywa sztucznego na zewnątrz, zapewnijmy sobie wygodne i bezpieczne miejsce do pracy. Wybierzmy takie, które nie będzie narażone na podmuchy wiatru. Malowany przedmiot postawmy na równej i stabilnej powierzchni. Zabezpieczmy go też tak, by już po pomalowaniu był osłonięty przed opadami, a także kontaktem z intruzami – mamy tu na myśli na przykład ptaki czy zwierzęta.
Krok 2: Przygotowanie plastikowego przedmiotu do malowania
Przed przystąpieniem do malowania plastikowych przedmiotów należy je dokładnie umyć i odtłuścić. Z reguły wystarczy to zrobić za pomocą ściereczki lub gąbki zamoczonej w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu. Może być nim na przykład uniwersalny płyn do sprzątania, możemy też po prostu użyć płynu do naczyń.
W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń wykorzystajmy spirytus. Oczyszczenie nim powierzchni sprawi, że malowanie plastiku będzie znacznie łatwiejsze.
Jeżeli powierzchnia przedmiotu, który zamierzamy pomalować, jest porysowana, wówczas warto ją wygładzić za pomocą papieru ścieranego, a następnie odkurzyć z pyłu i przetrzeć wilgotną ściereczką.
Na koniec poczekajmy, aż przedmioty całkowicie wyschną lub dokładnie je wytrzyjmy. Dopiero wtedy rozpoczynamy właściwe malowanie plastiku.
Krok 3: Malowanie plastikowych przedmiotów
Teraz możemy już przystąpić do pracy z przedmiotami wykonanymi z tworzyw sztucznych. Nie jest to wcale szczególnie trudne. Przede wszystkim nie będzie nam bowiem potrzebna żadna podkładowa farba do plastiku. Wystarczy, że wybrany przez nas rodzaj farby nałożymy precyzyjnie na plastikowe powierzchnie za pomocą wałka z gąbki lub pędzla.
Jak pomalować plastik farbą w sprayu? Pamiętajmy, że powinniśmy spryskiwać nią przedmiot z odległości 10-20 cm. Kiedy farby do malowania plastiku używamy z pomocą pistoletu natryskowego, trzeba pamiętać, by w trakcie całego procesu zachowywać stałą prędkość. W tym przypadku mamy do czynienia z niezwykle wytrzymałą powierzchnią lakieru. By jednak w pełni się nią cieszyć, trzeba pomalować przedmiot dwukrotnie.
Co do malowania plastikowych mebli czy elementów samochodowych zwykle nie mamy wątpliwości. Natomiast w przypadku plastikowych zabawek dla dzieci pojawia się pytanie, czy na pewno farby do plastiku są bezpieczne dla zdrowia? Możemy jednak bez obaw odnowić poprzez pomalowanie wykonaną z tworzywa sztucznego ulubioną zabawkę naszej pociechy czy używane zabawki, które dostaliśmy w prezencie po innym dziecku.
Najlepiej wykorzystać do tego celu bezpieczną farbę akrylową, którą można malować powierzchnie użytkowe, również te przeznaczone dla dzieci.
Oczywiście pamiętajmy, żeby zawsze kupować wysokiej jakości farby do malowania plastiku sprawdzonych producentów z certyfikatami jakości oraz bezpieczeństwa. Ponadto nigdy też nie używajmy farb, których termin ważności minął. Nie tylko będą cechować się słabszą przyczepnością i efekt będzie mizerny: mogą również stanowić zagrożenie dla zdrowia.