Plastikowe meble i inne przedmioty codziennego użytku z czasem tracą swój piękny wygląd. Zdarza się, że ich powierzchnia przebarwia się lub odbarwia bądź żółknie i staje się matowa.

Czy takie rzeczy nadają się tylko do wyrzucenia? Wcale nie!

Jeżeli meble czy inne przedmioty wykonane z tworzywa sztucznego nie są uszkodzone mechanicznie i bardzo zniszczone, to z powodzeniem możemy je samodzielnie odświeżyć i wcale nie chodzi tutaj o ich umycie. Nadal niewiele osób wie o tym, że plastik można po prostu pomalować. Meble ogrodowe, balkonowe czy domowe, różnego rodzaju skrzynki, pudełka i inne rzeczy zrobione z tworzyw sztucznych zyskają drugie życie, jeśli przemalujemy je farbą.

Pamiętajmy jednak, że nie każda farba sprawdzi się do malowania tworzywa. Dowiedz się, jaka farba nadaje się do malowania plastiku i jak z niej korzystać.

Farby do plastiku- rodzaje

Plastik to bardzo specyficzny materiał, którego malowanie nie jest takie proste jak w przypadku malowania ścian czy powierzchni drewnianych. Trudność polega na tym, że powierzchnia tworzyw sztucznych jest śliska, co powoduje, że trudno jest ją równomiernie pokryć zwykłą farbą. Będzie też ona po krótkim czasie łuszczyć się i odpryskiwać.

Istnieją jednak specjalne rodzaje farb o dobrej przyczepności, które bardzo ładnie będą trzymać się na plastikowych powierzchniach. Nie można jednak jednoznacznie wskazać tylko jednej farby, która będzie odpowiednia do malowania wszystkich plastikowych przedmiotów. Wiele zależy od rodzaju przedmiotu, który chcemy pomalować oraz jego przeznaczenia.

Inny preparat będzie idealny do mebli ogrodowych, innych do niewielkich przedmiotów użytkowych o prostej budowie, a jeszcze innych do przedmiotów dekoracyjnych o licznych detalach.

Do malowania przedmiotów wykonanych z tworzywa sztucznego możemy wykorzystać następujące rodzaje farb:

1. Farby akrylowe do plastiku

Ogromne zalety farb akrylowych to ich świetna przyczepność oraz bardzo dobre krycie, dlatego idealnie sprawdzą się one do malowania plastikowych powierzchni. Pomalowane taką farbą plastikowe przedmioty będą pięknie się prezentować przez lata. Farba nie będzie łuszczyć się ani odpryskiwać.

Do malowania tworzywa sztucznego farbą akrylową wykorzystujemy wałek lub pędzelek o wielkości dopasowanej do gabarytów naszego przedmiotu.

Farby akrylowe sprawdzą się do malowania plastikowych przedmiotów codziennego użytku, także tych, które będą miały kontakt ze skórą, ponieważ są one bezpieczne dla zdrowia.

2. Farby strukturalne do plastiku

Farby tego rodzaju to nowoczesne preparaty tworzące na malowanych powierzchniach trwałą gładką i wytrzymałą powłokę wyglądem do złudzenia przypominającą plastik. Farba strukturalne nie tylko ma świetną przyczepność i jest łatwa w stosowaniu, ale też ładnie wypełnia drobne wgniecenia i zarysowania w malowanych powierzchniach. Dzięki temu wyglądają one naprawdę idealnie.

Takie preparaty są wręcz niezastąpione do malowania na przykład plastikowych elementów samochodowych.

3. Farby w sprayu do plastiku.

Farby w sprayu mają wiele zalet:

– są łatwe w użyciu,

– bardzo dobrze kryją,

– malowanie za ich pomocą przebiega szybko i sprawnie,

– są bardzo wydajne,

– większość z nich nadaje się do użytku zewnętrznego, więc możemy nimi pomalować na przykład meble ogrodowe.

Farba w sprayu będzie najwygodniejsza, jeśli chcemy pomalować coś na jeden kolor. Pomalujemy nią też łatwo szybko i z doskonałym efektem przedmioty z dużą ilością niewielkich detali, do których trudno dotrzeć za pomocą pędzla lub wałka.

Pamiętamy, że wybierając farbę do plastiku, powinniśmy pomyśleć o tym, czy malowane przez nas przedmioty będą na co dzień użytkowane w domu, czy na zewnątrz. Do tych domowych idealne będą farby akrylowe, a do tych użytkowanych na zewnętrza jak meble ogrodowe czy balkonowe świetnie sprawdzą się farby do plastiku w sprayu oraz farby strukturalne.

Malowanie plastiku- prosta instrukcja krok po kroku

Malowanie przedmiotów z tworzyw sztucznych nie jest trudne. Wykonasz je w kilku prostych krokach:

Krok 1 Zabezpieczenie otoczenia

Przed rozpoczęciem malowania należy odpowiednio zabezpieczyć siebie i pomieszczenie, w którym będziemy wykonywać pracę. Pamiętajmy o założeniu odzieży roboczej oraz rękawic gumowych.

Podłogę w pokoju najlepiej zabezpieczyć folią. Jeśli to konieczne, wykorzystajmy ją również do okrycia mebli. Jeżeli nie dysponujemy akurat folią malarską, to możemy z powodzeniem wykorzystać też na przykład stare rozłożone kartony lub gazety.

Bardzo ważne jest też zapewnienie w pomieszczeniu dobrej wentylacji. Możemy to zrobić na przykład poprzez otwarcie okna.

Z kolei, jeśli malujemy przedmioty z tworzywa sztucznego na dworze, to zapewnijmy sobie wygodne i bezpieczne miejsce do pracy. Wybierzmy takie, które nie będzie narażone na podmuchy wiatru. Malowany przedmiot postawmy na równej i stabilnej powierzchni.

Krok 2 Przygotowanie plastikowego przedmiotu do malowania

Przed przystąpieniem do malowania plastikowych przedmiotów należy je dokładnie umyć i odtłuścić. Z reguły wystarczy to zrobić za pomocą ściereczki lub gąbki zamoczonej w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu na przykład uniwersalnego płynu do sprzątania albo po prostu płynu do naczyń.

W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń użyjmy spirytusu.

Jeżeli powierzchnia rzeczy do pomalowania jest porysowana, wówczas warto ją wygładzić za pomocą papieru ścieranego, a następnie odkurzyć z pyłu i przetrzeć wilgotną ściereczką.

Na koniec poczekajmy, aż przedmioty całkowicie wyschną lub dokładnie je wytrzyjmy.

Krok 3 Malowanie plastikowych przedmiotów

Teraz możemy już przystąpić do malowania naszych rzeczy z tworzyw sztucznych. Nie jest to trudna praca. Nie będzie nam potrzebna żadna farba podkładowa. Wystarczy, że wybrany przez nas rodzaj farby nałożymy precyzyjnie na plastikowe powierzchnie za pomocą wałka z gąbki lub pędzla.

Jeżeli malujemy farbą w sprayu, pamiętajmy, że powinniśmy spryskiwać nią przedmiot z odległości 10-20 cm.

Co do malowania plastikowych mebli czy elementów samochodowych zwykle nie mamy wątpliwości, natomiast w przypadku plastikowych zabawek dla dzieci pojawia się pytanie, czy na pewno farby do plastiku są bezpieczne dla zdrowia? Możemy bez obaw odnowić poprzez pomalowanie wykonaną z tworzywa sztucznego ulubioną zabawkę naszej pociechy czy używane zabawki, które dostaliśmy w prezencie po innym dziecku.

Najlepiej wykorzystać do tego celu bezpieczną farbę akrylową, którą można bez obaw malować powierzchnie użytkowe, również te przeznaczone dla dzieci.

Oczywiście pamiętajmy, żeby zawsze kupować wysokiej jakości farby sprawdzonych producentów z certyfikatami jakości oraz bezpieczeństwa. Ponadto nigdy też nie używajmy farb, których termin ważności minął.

Napisz komentarz