Farba tablicowa to idealne rozwiązanie nie tylko do pokoju dziecięcego, ale także na przykład do kuchni. Dzięki jej zastosowaniu nasza pociecha może bez obaw malować po ścianach, a my możemy wykorzystać pomalowane nią powierzchnie na przykład do zapisywania listy zakupów czy domowego menu na cały tydzień.
Malowanie farbą tablicową nie jest trudne i z pewnością poradzimy sobie z tym zadaniem bez pomocy fachowca. Trzeba jedynie dobrze przygotować się do pracy oraz przestrzegać zaleceń producenta farby tablicowej, jaką wybraliśmy. Zanim zdecydujemy się na malowanie farbą tablicową, dobrze się zastanówmy. Nie zaleca się jej stosowania na bardzo dużych powierzchniach czy we wszystkich pomieszczeniach w mieszkaniu.
Co prawda jest to estetyczne rozwiązanie i na pewno nie wpłynie negatywnie na odbiór wnętrz, jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że proces usuwania farby tablicowej ze ścian czy innych powierzchni jest dosyć mozolny i wymaga sporych nakładów pracy i cierpliwości. Podpowiadamy, gdzie zastosować farbę tablicową i jak jej używać.
Co można pomalować farbą tablicową?
Farba tablicowa znana także jako tablicówka to specjalny rodzaj czarnej farby, po której możemy pisać i rysować kredą w różnych kolorach. Ścianę można wielokrotnie myć i ponownie używać na niej kredy. Na pomalowanie ściany taką farbą najczęściej decydujemy się w pokoju dziecięcym.
Farbą tablicowa możemy jednak malować nie tylko ściany. Nadaje się ona także do malowania drzwi oraz mebli. Ponadto możemy ją wykorzystać na przykład do namalowania etykiet na puszkach i słoikach. Dzięki temu nie będzie trzeba mozolnie odrywać zniszczonych naklejanych etykietek. Wystarczy zmyć stary napis i zamieścić nowy.
Malowanie ścian farbą tablicową krok po kroku
Malowanie farbą tablicową jest łatwe. W praktyce w niewielkim stopniu różni się ono od malowania tradycyjnymi farbami. Zrobimy to w trzech prostych krokach:
Krok 1 Przygotowanie potrzebnych akcesoriów malarskich i farby
Do malowania farbą tablicową będą potrzebne takie akcesoria jak:
– wałek lub pędzel. W praktyce o wiele lepiej sprawdzi się wałek. Malowanie nim jest szybsze, łatwiejsze i bardziej precyzyjne. Nie powstają smugi, a farba idealnie rozprowadza się na malowanej powierzchni. Wielkość wałka dostosowujemy do potrzeb.
– kuweta malarska– dzięki niej idealnie naniesiemy farbę na wałek.
– folia malarska– wykorzystamy ją do zabezpieczenia podłogi raz mebli przed zachlapaniem farbą podczas malowania.
– taśma malarska– przykleimy nią brzegi folii, aby się nie podnosiły oraz zabezpieczymy dodatkowe powierzchnie na przykład brzegi malowanej szafki czy przy malowaniu ściany futrynę przy drzwiach.
– odzież robocza– do malowania koniecznie włóżmy rzeczy, których nie będzie nam szkoda, jeśli się poplamią. Pamiętajmy też o rękawiczkach ochronnych.
– farba– farbę tablicową znajdziemy w każdym markecie budowlanym. Jest ona dostępna w puszkach o różnej pojemności. Jest to dosyć kosztowny preparat. Za 330 ml zapłacimy około 40 złotych. Dlatego koniecznie dobrze policzmy, ile farby będzie nam potrzebne. Jej wydajność kształtuje się w granicach 1 litra na 10 metrów kwadratowych.
Krok 2 Przygotowanie powierzchni, którą będziesz malować
Powierzchnia, którą będziemy malować farbą tablicową, powinna być gładka i czysta. Jeśli więc na przykład stara farba na ścianie łuszczy się i odpada, wówczas musimy najpierw zeszlifować ścianę papierem ściernym. Należy też usunąć z niej wszelkie zabrudzenia i tłuste plamy, ponieważ mogą one negatywnie wpłynąć na stopień przyczepności farby, którą będziemy malować.
Zanim przystąpimy do malowania, należy również dokładnie zapoznać się z informacją na opakowaniu farby tablicowej. Niektórzy producenci zalecają bowiem zagruntowanie ściany przed rozpoczęciem malowania.
Krok 3 Malowanie farbą tablicową
Farbę tablicową nakładamy równomiernie na ścianę lub inną malowaną powierzchnię za pomocą wałka albo pędzla. Malujemy raz przy razie. Po nałożeniu jednej warstwy czekamy, aż farba przeschnie i malujemy drugi raz.
Usuwanie farby tablicowej ze ściany.
Farba tablicowa ma bardzo dużą przyczepność. Niestety wiąże się to z trudnym procesem jej usuwania z pomalowanej powierzchni. W praktyce usuwanie farby tablicowej z mebla czy drzwi raczej nie ma sensu- lepiej po prostu kupić nowe.
Usuwanie farby tablicowej ze ścian wiąże się natomiast z koniecznością ich szlifowania. Oczywiście najskuteczniejsza będzie tutaj wysokiej klasy szlifierka elektryczna. Ręczne szlifowanie papierem ściernym byłoby długotrwałe i bardzo męczące.
Przed przystąpieniem do szlifowania ściany pokrytej farbą tablicową, pamiętajmy o dobrym zabezpieczeniu podłogi oraz mebli znajdujących się w pomieszczeniu specjalną folią malarską.
Jest to niezbędne, ponieważ podczas usuwania farby w powietrzu będzie się unosić sporo brudzącego czarnego pyłu. Najlepiej też od razu przygotować sobie odkurzać, a następnie w trakcie pracy robić przerwy i na bieżąco zbierać pył z podłogi. W ten sposób zapobiegniemy jego roznoszeniu się po remontowanym pomieszczeniu oraz poza nim.
Nie chcesz szlifować ścian? Jest jeszcze jedne sposób na pozbycie się farby tablicowej. Możemy ją zamalować. W tym celu dokładnie umyjmy ścianę i ją osuszmy. Następnie konieczne jest jej solidne zagruntowanie, po czym możemy przystąpić do właściwego malowania ściany.
Pamiętajmy jednak, że czarną farbę tablicową bardzo ciężko pokryć farbami w jasnych kolorach. Lepiej więc zrezygnować z bielu i jasnych pastelowych kolorów Sprawdzą się za to ciemne i mocno nasycone barwy.
Farba tablicowa to bardzo atrakcyjne wykończenie pokoju dziecięcego. Niestety oprócz licznych zalet, ma ona również wady. Największą jest to, że stosunkowo trudno domyć mocno zabrudzone powierzchnie nią pokryte. Zastanawiasz się jak wyczyścić ścianę pomalowana farbą tablicową? W praktyce nie istnieje żaden magiczny środek, który nam to ułatwi. Trzeba po prostu myć ścianę czystą ściereczką zamoczoną w letniej wodzie do skutku.
Pamiętaj o jej częstym płukaniu. Na koniec powierzchnię ściany wycieramy dokładnie suchą ściereczką.
Pamiętajmy również o tym, że to, jaka kreda jest używana do malowania na farbie tablicowej, nie jest bez znaczenia. Zadbajmy o to, by dziecko używało wyłącznie takiego rodzaju kredy, jaki jest rekomendowany przez producenta farby, której użyliśmy. Inną może być trudno zmyć.