Osoby planujące zabezpieczenie wjazdu na teren posesji często nie wiedzą, jak dobrać napęd do bramy przesuwnej. W dzisiejszym artykule szerzej przyjrzymy się temu zagadnieniu. Pokażemy też, jak działają napędy do bram przesuwnych, jakie ich funkcje są warte uwagi oraz gdzie je kupić!
Urządzenia automatyzujące otwieranie i zamykanie wjazdu zrewolucjonizowały sposób, w jaki korzystamy z samochodu. Kierowca nie musi już wysiadać z auta, żeby otworzyć bramę przesuwną, ani żeby ją zamknąć. To duża wygoda, szczególnie w okresie jesienno-zimowym czy podczas intensywnych opadów deszczu. Specjalny napęd to także udogodnienie dla osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu. Jego montaż podnosi dostępność obiektu.
Jak działa napęd do bramy przesuwnej?
Na wstępie przyjrzymy się, jak działają napędy do bram przesuwnych. Automat bramowy jest zbudowany z kilku elementów – siłownika, centrali sterującej i właśnie napędu bramy. Specjalnie zaprojektowany silnik zapewnia odpowiednią moc do otwierania i zamykania wjazdu nawet w kilka sekund. Współpracuje z siłownikiem i motoreduktorem, a także kołem zębatym. Wspomniane koło obraca się, przesuwając bramę po listwie zębatej umieszczonej w dolnej krawędzi bramy.
Na co zwrócić uwagę, wybierając napęd do bramy przesuwnej?
Wielu użytkowników nie wie, jak dobrać układ napędowy do bramy przesuwnej. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, wybierając napęd do bramy przesuwnej?
- Aktualny stan techniczny – jeżeli montujemy sprzęt na eksploatowanej już konstrukcji bramowej, sprawdźmy jej aktualny stan techniczny. Sprawdźmy przede wszystkim profil jezdny oraz wózki jezdne.
- Ciężar i długość bramy – bezwzględnie napęd bramy przesuwnej musi być dobrany do jej ciężaru oraz długości. Na szczęście producenci informują w notach katalogowych o tym, jaki jest maksymalny ciężar obsługiwanej bramy oraz jej długość.
- Planowana intensywność eksploatacji – w zależności od potrzeb musimy sprawdzić, jaka jest maksymalna liczba cykli otwarcia-zamknięcia danego produktu. Inny napęd bramy wybierzemy w przypadku domu jednorodzinnego, a inny w przypadku dużej fabryki.
- Prędkość liniowa – oczywiście jednym z głównych aspektów wpływających na komfort eksploatacji bramy przesuwnej jest czas potrzebny na jej otworzenie lub zamknięcie. Informuje o tym właśnie prędkość liniowa napędu bramy.
- Klasa szczelności – wysokiej klasy napęd do bramy przesuwnej powinien być odporny nie tylko na intensywną eksploatację, lecz również zapylenie, uderzenie mechaniczne oraz penetrację wilgoci.
Pamiętajmy, że na rynku są dostępne napędy do bram przesuwnych dedykowane do zastosowań w trzech obszarach, tj. przydomowe, półprzemysłowe oraz przemysłowe.
Jakie funkcje napędu do bramy przesuwnej są warte uwagi?
Wiesz już, jak działa silnik bramowy i na jakie parametry spojrzeć, decydując się na jego zakup. Zobaczmy teraz, jakie funkcje napędu do bramy przesuwnej są warte uwagi?
- Silnik z własnym chłodzeniem – bezapelacyjnie dedykowany system chłodzący podnosi wydajność i wydłuża żywotność mechanizmu napędowego.
- Klucz odblokowania awaryjnego – praktyczna funkcja pozwala odblokować napęd do bramy przesuwnej w przypadku awarii mechanizmu czy utraty zasilania.
- Samohamowne przekładnie – chroniące przed przypadkowym albo siłowym przepychaniem bramy przesuwnej przez osoby postronne.
- Akumulator awaryjny – możliwość podłączenia dodatkowego akumulatora awaryjnego zabezpiecza funkcjonowanie bramy w sytuacji zaniku zasilania z głównego źródła.
- Łatwa regulacja płaszczyzny i wysokości – szerokie możliwości regulowania parametrów ułatwiają montaż napędu do bramy przesuwnej.
Warto pamiętać także o możliwościach sterowania. Zazwyczaj producenci udostępniają możliwość otwierania i zamykania wjazdu przy użyciu pilota albo funkcjonalnej aplikacji mobilnej.
Gdzie kupię dobre napędy do bram przesuwnych?
Dowiedziałeś się, jak dobrać dobry napęd do bramy przesuwnej. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie kupić tego rodzaju sprzęt, to zwróć uwagę na szeroką ofertę polskiego sklepu internetowego sklep-ecsystem.pl. W ich asortymencie znajdziesz profesjonalny osprzęt do automatyzacji wjazdu na teren posesji w korzystnych cenach.