Zastanawiasz się, jak to się dzieje, że maszyna potrafi zszyć ze sobą dwa kawałki materiału? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. W tym artykule przedstawię Ci, jak działa maszyna do szycia, ale to nie wszystko. Odkryjesz także, jakie są jej podstawowe funkcje i rodzaje. 

Jak działa maszyna do szycia? – mechanizm 

Zacznę od tego, że praca na maszynie do szycia nie jest niczym skomplikowanym. Będziesz w stanie opanować tę umiejętność naprawdę szybko. Najważniejsze, żebyś uważał na palce 😉 

Jednak, jak działa maszyna do szycia? Czy to magia, że dwie tkaniny łączą się w jedno? Nie. Po podłączeniu maszyny do źródła prądu i naciśnięciu na pedał, który uruchamia maszynę materiał, zaczyna przesuwać się pod igłą. Jest to możliwe za pomocą transportera, który bez problemu przeciąga materiał, który chcesz zszyć pod igłę. 

Igła działa bardzo szybko, poruszając się w górę i w dół. Dzięki tym ruchom zszywa materiał w jedną całość – tworzy się ścieg, który przechodzi z góry i z dołu. Jeśli jesteśmy już przy igle, to bardzo ważny w tym procesie jest chwytacz. Za jego pomocą nici są chwytane i wiązane ze sobą, a Ty po chwili możesz podziwiać pięknie ubranie. 

Jednak, aby wygodnie szyć, maszyna jest także wyposażona w mechanizm, który umożliwia wygodne przesuwanie nici. Dzięki temu nie plączą się i nie musisz ciągle przerywać pracy. 

“Ale czy wszystkie maszyny działają tak samo?”

Na rynku znajdziesz zwykłe maszyny domowe oraz maszyny do szycia przemysłowe. Niezależnie od tego, jaki sprzęt wybierzesz, mechanizm działanie będą miały taki sam. O to nie musisz się martwić. 

Elementy, z których składa się maszyna do szycia 

Teraz kiedy już wiesz, jak działa maszyna do szycia, czas zapoznać się z jej “wnętrzem”. 

Nie będę tu opisać każdej małej śrubki, która buduje sprzęt. Skupię się na najważniejszych elementach, które Ty, jako posiadacz, lub przyszły właściciel maszyny do szycia powinieneś znać. 

  • stopki – to dzięki nim możesz naszyć ścieg na materiał. Odpowiadają za ich kształt. Na rynku możesz znaleźć wiele rodzajów np. stopka owerlokowa, do zamków krytych czy z górnym transportem. 
  • transporter – ułatwia szycie, przesuwając materiał pod igłę podczas szycia. 
    • chwytacz – pomaga chwytać i wiązać ze sobą nici, które zszywają materiał. 
    • płytka ściegowa –  nieodłączny element chwytacza (razem tworzą ścieg)
    • wolne ramię – obszywa materiał z każdej strony (pozwala szyć na okrągło). Możesz je użyć do szycia nogawek czy rękawów. 
  • igielnica 
  • oświetlenie – obszar, który szyjesz, jest dobrze widoczny. Warto wybrać maszynę ze światłem LED. 
  • szpulki na nici – sprawniejsza praca na maszynie.
Maszyna do szycia - elementy
Dobra maszyna z elementami z najwyższej jakości materiałów posłuży Ci na długie lata.

Podstawowe funkcje maszyny do szycia 

No dobrze, znasz już części maszyny oraz jak działa, ale…jakie są jej podstawowe funkcje? 

  • Wybór ściegów – ściegi to nic innego, jak prowadzenie nici między tkaninami. W maszynach może być ich naprawdę wiele. Im więcej, tym więcej możliwości szycia. Jeśli jesteś początkujący, to maszyna może składać się nawet tylko z 3 podstawowych ściegów (prosty, zygzak i owerlok). Miej jednak na uwadze, że bardziej profesjonalne maszyny mogą mieć nawet ponad 1000 rodzajów ściegów!
  • Cerowanie – to jedna z najbardziej praktycznych funkcji. Masz ubranie, które ma dziurę? Nie wyrzucaj go, zaceruj za pomocą maszyny do szycia. 
  • Szycie podwójną igłą – idealna do szycia “twardszych” materiałów takich jak: jersey, dresy czy jeans. 
  • Zmiana położenia igły – pomoże w dokładniejszym i łatwiejszym szyciu (szczególnie dla początkujących).
  • Regulacja gęstości ściegu – możliwość regulacji, co ile milimetrów ma wbijać się igła. 
  • Funkcja szycia wstecz – bardzo przydatna funkcja, dzięki której zabezpieczysz i wzmocnisz ścieg na obu końcach. 

Jeśli szukasz maszyny z takimi funkcjami, wejdź na https://adamar.pl/ i zapoznaj się z ofertą. Przed wyborem przeczytaj dokładnie informacje, które dokładnie przedstawią Ci funkcje każdego z modeli. 

Rodzaje maszyn do szycia 

Poznając hasło “jak działa maszyna do szycia” warto też zapoznać się z jej rodzajami. 

Maszyna do szycia ręczna – urządzenie dla każdego 

Sprzęt jest mały i poręczny. Możesz go zabrać nawet w podróż samochodem czy samolotem. Poradzi sobie z prostymi pracami przy materiale. Zasilana jest czterema bateriami, dlatego możesz z niej skorzystać nawet na środku plaży! Jest prosta w obsłudze. Wystarczy ją włączyć, naciągnąć materiał i zabrać się do pracy. 

Maszyna do szycia przemysłowa – do pracowni 

Jeśli masz swoją własną pracownię krawiecką, to warto postawić na profesjonalny sprzęt, czyli maszynę przemysłową. Jest to specjalistyczny sprzęt, który przeznaczony jest do pracy na dużą skalę. Tego typu urządzenia składają się nie tylko z maszyny, ale także i stołu szwalniczego. Mają mocne silniki, które pozwalają na wielogodzinną pracę bez przegrzania maszyny. Szyją niezwykle szybko, ponieważ mogę wykonać nawet 8 tysięcy wkłuć igły na minutę. 

Maszyna do szycia owerlok – eleganckie wykończenie 

Maszyny owerlok sprawiają, że ubrania prezentują się elegancko. Ich głównym zadaniem jest zszywanie i obszywanie materiału na krawędziach. Odbywa się to za pomocą specjalnego nożyka zainstalowanego w urządzeniu. Poradzi sobie z wieloma rodzajami materiałów. 

Maszyna do szycia cowerlok – wiele funkcji w jednym urządzeniu 

Cowerlock szyje, zabezpiecza i wykańcza materiał. Samo szycie jest przyjemne, ponieważ możesz wybrać odpowiedni program pracy urządzenia. Sprawdzi się doskonale przy wielu rodzajach tkanin. Dzięki specjalnemu pokrętłu możesz dostosować docisk stopki oraz szerokość i długość ściegu. 

Teraz już nie tylko wiesz, jak działa maszyna do szycia, ale także, jakie są jej podstawowe elementy, funkcje oraz rodzaje. Z taką wiedzą możesz zastanowić się nad wyborem odpowiedniego sprzętu. 

 

Napisz komentarz