Jeśli jeszcze nigdy nie malowałeś mieszkania, to na pewno zastanawiasz się – czy jest to trudne? Nie, jeśli masz do tego odpowiedni sprzęt oraz wiedzę. W sprzęt musisz zaopatrzyć się sam, ale potrzebną wiedzę dostaniesz od nas!
Samodzielne malowanie mieszkania może przynieść duże korzyści, ponieważ przede wszystkim zaoszczędzisz, a także nabierzesz wprawy, aby kolejne remonty poszły prawnie.
Chcesz dowiedzieć się jak malować mieszkanie krok po kroku? Oto 6 kroków, o których musisz pamiętać!!
Krok 1 – wyposaż się w odpowiedni sprzęt
Jeśli chcesz samodzielnie pomalować swoje mieszkanie, to musisz się do tego odpowiednio przygotować. Oznacza to, że należy w sklepie budowlanym zakupić wszystkie potrzebne materiały, które pozwolą Ci pracować
Do tego celu będziesz potrzebował: farby, pędzli, kuwety oraz wałków. Są to podstawowe materiały, które musisz mieć, aby praca ruszyła z miejsca.
Krok 2 – odpowiednie zabezpieczenie
Przed rozpoczęciem malowania musisz zabezpieczyć podłogę oraz meble przez zabrudzeniem. Dlatego w sklepie budowlanym należy zaopatrzyć się w malarskie folie ochronne. Dzięki nim będziesz miał pewność, że nic nie zostanie zabrudzone.
Ważna jest również taśma malarska. Dzięki niej zabezpieczysz futryny drzwi i okien oraz kontakty.
Wykorzystanie takich folii i taśm ułatwia nie tylko malowanie, ale i sprzątanie, ponieważ trzeba je tylko zdjąć po malowaniu i wyrzucić do kosza.
Krok 3 – przygotowanie podłoża
Aby zacząć proces malowania, musisz przygotować odpowiednio ścianę. Należy zacząć od oczyszczenia ściany, a także od naprawienia jej powierzchni jeśli to konieczne. Ściana nie powinna mieć dużych ubytków, ponieważ przeszkodzi to w malowaniu.
Krok 4 – gruntowanie
Gruntowanie nie jest zawsze koniecznie, ale musisz je wykonać, jeśli powierzchnia, którą chcesz pomalować, jest chropowata, ma niestabilną strukturą lub intensywny kolor, który trudno będzie ukryć pod nową farbą.
Dzięki środkowi gruntującym masz pewność, że ściana będzie miała lepszą przyczepność, czyli farba będzie się lepiej trzymać. Jest także wzmocniona i nie pochłania dużej ilości farby. Należy pamiętać, że dobry preparat gruntujący powinien dobrze się wchłaniać. Nie może spływać ze ściany.
Krok 5 – nakładanie farby
Masz potrzebny sprzęt, odpowiednio zabezpieczyłeś meble i podłogi, a także przygotowałeś ścianę? Wspaniale! Teraz w końcu możemy przejść do malowania!
Po otwarciu pudełka z farbą, warto jest ją wymieszać delikatnymi ruchami za pomocą drewnianego patyczka. Zastanawiasz się czemu musisz robić to powoli? Ponieważ poprzez gwałtowne ruchy farba mogłaby się napowietrzyć. Przez to na powierzchni ściany mogą pojawić się smugi, a tego na pewno nie chcesz.
Następnie przygotuj kuwetę, na która wylejesz farbę, a także wałek. Przed użyciem, zamocz go w wodzie, odsącz jej nadmiar i dopiero włóż do kuwety z farbą.
Malowanie sufitu
Malując wybranie pomieszczenie w mieszkaniu, powinieneś rozpocząć prace od sufitu. Zaczynamy od małego pędzelka i nakładamy farbę w rogach pomieszczenia, a także w miejsca, które są trudno dostępne. Następnie możesz wziąć większy wałek i zacząć malować sufit rozprowadzając farbę od okna w głąb pomieszczenia. Kolejne warstwy farby nakładamy równoległymi pasami, które na siebie nachodzą. Dlaczego? Wszystko po to, aby uniknąć smug, które będą niszczyć wygląd pomieszczenia. Ważne jest, aby nakładać kolejne warstwy na poprzednie na mokro.
Malowanie ścian
Tak samo, jak w przypadku sufitu, zaczynamy pracę od nałożenia farby w miejsca trudnodostępne. Następnie bierzemy wałek i rozpoczynamy nakładanie farby na większą powierzchnię. Ściany malujemy z góry na dół. Ważne jest, aby nie naciskać mocno wałkiem do ściany. Co więcej, musisz nakładać odpowiednią ilość farby, ponieważ mogą powstać smugi. Wałek trzymaj stabilnie i nie wykonuj nim chaotycznych ruchów. Po nałożeniu pierwszej warstwy odczekaj około 2-4 godzin, a następnie pomaluj ścianę ponownie. Dzięki temu uzyskasz gładką i jednolitą powierzchnię.
Krok 6 – po malowaniu
Jeśli pomalowałeś już całe pomieszczenie, to teraz przyszedł czas na ostatni krok. Najpierw musisz zdjąć taśmę malarską, ale musisz chwilę odczekać, aby nie zerwać farby z pomalowanej powierzchni. Z usunięciem folii malarskiej poczekaj, aż farba dokładnie wyschnie. Dzięki temu unikniesz zabrudzeń. Zużytą folię wyrzuć do kosza.
Ważne jest także, aby dokładnie umyć wykorzystane podczas malowania narzędzia, ponieważ mogą się one przydać podczas kolejnego malowania.
Jak widzisz, malowanie mieszkania nie jest takie trudne. Teraz potrzebną wiedzę już masz. Pozostało Ci tylko zakupić odpowiedni sprzęt, oraz wybrać kolor farby, którą pomalujesz ściany w pomieszczeniach. Spróbuj swoich sił i sam wykonaj prace remontowe!