Sypialnia jest bardzo ważnym pomieszczeniem w domu. To właśnie do niej udajesz się, gdy chcesz odpocząć, poczytać w spokoju książkę albo popracować nad jakimś tajnym projektem z dala od spojrzeń pozostałych członków rodziny.

Jest ona przytulną oazą spokoju, a przynajmniej taka powinna być, by służyć relaksowi i oddawaniu się najprzyjemniejszym czynnościom. Udana aranżacja sypialni, która wpłynie korzystnie na jakość twojego życia, może wyjść wyłącznie spod twoich rąk.

Wystarczy że nad nią rzeczywiście popracujesz i zadbasz o to, aby wprowadzić do pomieszczenia radosny klimat, który będzie sprzyjać odpoczynkowi i dobremu samopoczuciu.

 

Minimalizm nie zawsze jest dobry

Najpopularniejszym stylem dwudziestego pierwszego wieku, który dosłownie zawojował cały świat architektury wnętrz, jest bez wątpienia minimalizm. Skoro cały czas utrzymuje się on w najnowszych trendach, cały czas ludzie chcą się nim posługiwać i chcą opierać na nim wnętrza własnych domów i mieszkań.

Ty też możesz mieć takie ciągoty. Niekoniecznie jednak powinieneś w tym przypadku słuchać głosu swojego serca. Posłuchaj raczej rozsądku.

Minimalizm pięknie wpływa na małe wnętrza, bo pozwala je optycznie powiększyć i chroni je przed zarzuceniem ich stertą zbędnych przedmiotów, ale już w dużych pomieszczeniach sypialnianych może okazać się nadto pusty, chłodny i po prostu nijaki.

Dekoracje też są przecież fajne. Czasami nawet nadmiar dodatków bywa pozytywnie odbierany. Jeżeli dobrze czujesz się w pomieszczeniach wręcz przesadzonych pod względem dekoracyjności, takie pomieszczenia powinieneś tworzyć i coś takiego powinieneś wykonać w swojej sypialni, w której ty sam będziesz później odpoczywać.

 

Meble muszą być i ładne, i wygodne

Każdy projekt sypialni zawsze uwzględnia sporą ilość różnorodnych elementów. Muszą w nim wystąpić jakieś proste panele podłogowe, tapeta, różnego rodzaju lampy tworzące system oświetleniowy, dekoracje i oczywiście meble.

Te ostatnie wymienione elementy można uznać wprost za najważniejsze. Trudno bowiem wyobrazić sobie, by w jakiejkolwiek sypialni mogło nie pojawić się łóżko czy duża szafa na ubrania, zastępująca oddzielną garderobę. Na pewno zadbasz o to, by te meble odpowiednio się prezentowały.

Wybierzesz coś, co przykuje twoją uwagę atrakcyjnymi frontami albo pozłacanymi uchwytami czy np. nietypowym matowym wykończeniem. Meble kupujesz jednak na lata. Myśl o tym, by przypadkiem nie sięgnąć po coś, co przedwcześnie się zużyje.

Wartościowe i jakościowe meble są drogie, bo wykonuje się je zwykle z prawdziwego gatunkowego drewna, ale tylko one są warte twojego zakupu. Oszczędny płaci dwa razy. Zapamiętaj sobie tę zasadę i stosuj ją w życiu, a już nigdy nie sięgniesz po żaden bubel i to tylko dlatego, że będzie on mało kosztować.

 

Wnętrze powinno być przestronne

Efekt przestronności łatwo osiągnąć w pomieszczeniu, które z natury jest już duże i ma np. ponad dwadzieścia czy nawet więcej niż trzydzieści metrów kwadratowych, ale trudność pojawia się wtedy, gdy sypialnia jest dziesięciokrotnie mniejsza, przez co każdy wprowadzony do niej element zaczyna ją widocznie zaburzać i zaśmiecać.

Nawet z takim wnętrzem dasz sobie jednak radę. Po prostu musisz wykonać efektywny projekt sypialni o niewielkim metrażu, w którym uwzględnisz jedynie naprawdę niezbędne rzeczy, z jakich nie dałoby się zrezygnować. A śmiało możesz zrezygnować z dodatkowej szafki czy komody, jeżeli takie meble do przechowywania innych przedmiotów masz jeszcze w innych pomieszczeniach.

Przestronność zapewnia też duża ilość światła. Postaraj się o to, by sypialnia była miejscem mocno słonecznym, a jeżeli takiej możliwości nie masz, po prostu zastosuj w niej większą ilość lamp.

Korzystaj z jasnych barw, takich jak beż, odcienie kremowe czy klasyczna biel, które nie przytłoczą pomieszczenia. Unikaj natomiast czerni, szarości i ciemnych brązów. Te barwy sprawiłyby niestety, że aranżacja sypialni wyglądałaby ciężko i ponuro.

Napisz komentarz