Czy postanowiłeś wyprowadzić się z rodzinnego domu i przenieść do własnego mieszkania? Może zakupiłeś mieszkanie albo podpisałeś umowę najmu? Czas przejść do kolejnego etapu postępowania, jakim jest wypełnienie wnętrza meblami.

Zwykle po jakimś czasie pierwszy dom lub mieszkanie zostanie wymienione na coś bardziej przestronnego i lepszego, ale zanim to nastąpi na pewno spędzisz w tej nowej przestrzeni dużo czasu.

Niezależnie od tego, czy nowe mieszkanie należy do Ciebie, czy jesteś najemcą, masz sposób na znalezienie odpowiedniego wyposażenia.

 

Poznaj swoje możliwości

Przede wszystkim musisz zdać sobie sprawę, że bez względu na to, jak bardzo niepowtarzalne są Twoje pomysły na meble, to tak naprawdę kupowanie poszczególnych mebli ostatecznie będzie zależeć od Twojego budżetu. Tak więc na początku trzeba jasno określić, ile można zainwestować w wyposażenie wnętrza.

Pomyśl o finansach uważnie i z szerszej perspektywy, co oznacza, że trzeba myśleć o mieszkaniu jako całości, a nie tylko o jego poszczególnych pomieszczeniach z osobna.

Poświęć czas, aby odpowiednio wykorzystać swoje finanse, abyś nie musiał zwracać niektórych mebli w trakcie urządzania mieszkania lub zrobić przerwę w aranżacji wnętrz na czas odzyskania płynności finansowej.

A może kupujesz mieszkanie, które już ma jakieś wyposażenie? Powstaje pytanie, czy jesteś zadowolony z obecnych mebli, czy też będziesz chciał je wymienić? Czasem poprzedni właściciele pozostawiają meble, które nowy właściciel postanawia pozostawić i wymienia je stopniowo.

Wiadomo, że meble te zazwyczaj są zniszczone i nie do końca odpowiadają preferencjom nowych właścicieli, ale pozostawienie ich, pozwoli odłożyć pieniądze na zakup wymarzonych mebli, ładnych i odpowiedniej jakości. Wymieniając meble, zwracaj uwagę na jakość i potencjał.

Czy stary mebel jest uszkodzony, czy jest to „tylko” masywna stara szafka, która na pierwszy rzut oka po prostu ci się nie podoba? Możesz przecież ją odnowić według własnych upodobań, dzięki czemu wkomponuje się w nowy wystrój.

 

Własne mieszkanie czy wynajem?

To, jak chcesz lub możesz umeblować dom, zależy w dużej mierze od właściciela przestrzeni. Osoby posiadające mieszkanie na własność mają większą swobodę w urządzaniu mieszkania, nie ograniczają ich zakazy wynajmującego, jak to może mieć miejsce w przypadku najmu.

Właściciele mieszkań mają jedną wielką przewagę nad najemcami – nie muszą obawiać się, że zainwestują duże środki w wyposażenie mieszkania, z którego będą musieli wkrótce się wyprowadzić. Mogą planować długoterminowe korzystanie, a co za tym idzie – zainwestowanie w meble do zabudowy lub droższe materiały.

Najemcy z różnych względów mogą być zmuszeni do opuszczenia wynajmowanych domów lub mieszkań, więc powinni z dużo większą ostrożnością podchodzić do dokonywanych inwestycji.

Z jednej strony być może nie powinni decydować się na ekskluzywne zakupy, a z drugiej – jeśli planują zabierać ze sobą meble, które zakupią – trwałe i solidne meble lepiej zniosą ewentualną przeprowadzkę oraz związane z nią rozkręcanie i ponowne skręcanie mebli.

 

A co z kuchnią?

Większość domów i mieszkań kupowanych na rynku wtórnym posiada umeblowaną kuchnię. Wynika to z faktu, iż w kuchni najczęściej wykorzystywane są meble w zabudowie pod wymiar, które pasują tylko do tego wnętrza i nie ma sensu ich zabierać do nowego mieszkania.

To do Ciebie należy zatem decyzja, czy pozostawisz dotychczasowe umeblowanie, czy zdecydujesz się na gruntowny remont kuchni. Być może dotychczasowe meble kuchenne oraz sprzęty kuchenne są dobrej jakości i wystarczy je odświeżyć? Może rozsądnym rozwiązaniem będzie wymiana frontów?

Istotną kwestią jest również to, jak wiele czasu spędzasz w kuchni. Jeśli lubisz gotować i dużą część dnia spędzasz w kuchni, powinieneś czuć się tam naprawdę komfortowo. Nie wahaj się zainwestować w jakość, która przetrwa wiele lat i posłuży Tobie i potencjalnym przyszłym właścicielom.

Nie daj się skusić na tanie kuchnie, które być może na pierwszy rzut oka wyglądają atrakcyjnie, ale wykonane są z nietrwałych materiałów i szybko ulegają zniszczeniu. Nawet małe kuchnie w małych mieszkaniach mogą oferować pełnowartościową przestrzeń do gotowania, jeśli są zaprojektowane przez eksperta.

Krótko mówiąc, kuchnia profesjonalnie zaprojektowana i dopasowana do twoich możliwości i preferencji, pod każdym względem będzie przewyższać meble niskobudżetowe.

 

Poznaj swój dom

Zapamiętaj istotną kwestię – każdy dom i mieszkanie są inne. Każdy ma swoje plusy i minusy. Jedne są ciemniejsze , inne bardziej przestronne, jeszcze inne mogą być bardziej rustykalne, jeszcze inne można spotkać bardziej wyrafinowaną architekturę.

Znajomość zalet i wad swojego domu jest przydatna. Będziesz wtedy dobrze się orientować, jakie materiały zastosować we wnętrzu, meble o jakich kształtach w nim umieścić, jak rozwiązać ewentualne problemy związane z nadmiarem wilgoci albo niedostatecznym dostępem do światła dziennego.

Dogłębna znajomość Twojego mieszkania może znacznie przyspieszyć cały proces urządzania jego wnętrza z zastosowaniem kreatywnych oraz praktycznych rozwiązań.

 

Pamiętaj o najważniejszych elementach

Na początku urządzania domu należy zadbać o to, aby nie brakowało podstawowych mebli . Wchodząc do nowej przestrzeni nie myśl od razu o tym, jakie pudełko na buty umieścić w przedpokoju.

Największą uwagę należy skierować na rzeczy, które są dla Ciebie niezbędne. Każdy musi mieć zapewniony wygodny sen, więc dobre łóżko i materac to rzeczy kluczowe. Siedzenie na ziemi podczas jedzenia nie jest najwygodniejsze, więc zadbaj o stół i kilka krzeseł w kuchni.

Nie może też zabraknąć szafy na ubrania, więc pamiętaj o tym już na początku urządzania mieszkania. Wypełniając wnętrze trzeba mieć priorytety i trzymać się ich, co pozwoli uniknąć wielu stresujących sytuacji.

 

Naucz się praktycznych sztuczek

Nie każdy może sobie pozwolić na duże inwestycje w swoich początkach. Wtedy warto znać „hacki”, które pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie zapewnią pożądany komfort.

Nie stać Cię na zainwestowanie dużych pieniędzy na porządne łóżko lub kanapę? Połóż zwykłe palety do mieszkania, połącz je, przykryj materacem i w ten sposób stwórz porządne i dostosowane do Ciebie łóżko.

Ze starych ubrań można stworzyć wysokiej jakości poszewki na poduszki, można wypełnić ściany zdjęciami w ramkach i od razu tchnąć w mieszkanie nową atmosferę. Jeśli lubisz rysować lub malować, masz możliwość udekorowania ścian własnymi dziełami.

 

Dzięki tym i tym podobnym sztuczkom nie tylko zaoszczędzisz sporo pieniędzy, ale także będziesz mieć szeroki wachlarz kreatywnych opcji, które sprawią, że Twoje mieszkanie będzie wyjątkowe.

Napisz komentarz