Montaż ogrodzenia z paneli to zadanie, z którym powinien poradzić sobie każdy, kto ma choć trochę zacięcia technicznego. O pomoc można zwrócić się także do profesjonalnej firmy. Podpowiadamy majsterkowiczom, jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe, a następnie zamontować panele. Nasze wskazówki przydadzą się także tym, którzy będą doglądać pracy budowlańców – dostaniesz garść przydatnych informacji i żaden ekspert niczym Cię nie zaskoczy.

Jak wyrównać teren pod panele ogrodzeniowe?

Panele ogrodzeniowe wyglądają najbardziej estetycznie wtedy, gdy górna krawędź jest na jednym – niezmiennym – poziomie. Dlatego trzeba zadbać, by brzeg naszej posesji był na jednym poziomie.

Na pochyłych terenach może to oznaczać dodatkową podmurówkę lub wykorzystanie paneli różnej wysokości. Spotkać możemy także stopniowane schodki. Czasami nachylenie terenu jest tak duże, że to jedyne możliwe rozwiązanie. Pamiętajmy jednak, aby obniżanie było proporcjonalne do opadającego terenu, a poszczególne „schodki” równe.

Równie ważne jest oczyszczenie ziemi w bezpośredniej okolicy z wszelkiego rodzaju kamieni, gałęzi czy kwiatów.

Jak rozstawić słupki ogrodzeniowe?

Budowę należy rozpocząć od postawienia narożników. Montaż można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy to przytwierdzenie ich do betonowej powierzchni za pomocą specjalnych kotew. Drugą opcją jest punktowe betonowanie słupków, które w tym przypadku muszą być wyraźnie dłuższe.

Niezależnie od typu montażowego, najpierw ustawiamy słupki narożne. To właśnie one są naszym punktem odniesienia, nie można więc ich przestawić. Następnie mierzymy długość między tymi słupkami. Jeden panel mierzy zazwyczaj 250 cm i mniej więcej co taką odległość trzeba będzie rozstawić słupki. Pamiętajmy też, by wziąć pod uwagę ich średnicę. Wcześniejszy pomiar pozwoli określić liczbę koniecznych paneli. Aby uzyskać ładniejszy efekt, warto obliczyć, w których miejscach delikatnie, ale często, przyciąć panele ogrodzeniowe, by wszystko równo się spięło.

Jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe?

Kolejną czynnością jest wkładanie słupków do ziemi we wcześniej wyznaczonych miejscach. To właśnie na tym etapie trzeba zwrócić uwagę na to, jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe. Od tego będzie zależeć nie tylko estetyczny wygląd bariery, ale również jej wytrzymałość. Nierówno ustawione słupki z czasem będą powodować naprężenia w ogrodzeniu, które będzie podatne na uszkodzenia. Do tego nierówno ustawione słupki utrudnią połączenie paneli.

Ważnych będzie więc kilka kroków. Pierwszy z nich to wykopanie dołków. Spójrzmy przy tym na instrukcję, którą powinien załączyć producent paneli ogrodzeniowych – z niej dowiemy się, na jaką głębokość powinny zostać zabetonowane słupki. Z reguły są to wartości od 60 cm do nawet 120 cm (czyli poza wartość, do której przemarza grunt). Ważne, by każdy z dołków miał taką samą głębokość.

Następnie w dołkach trzeba umieścić słupki ogrodzeniowe. Powinny znaleźć się w centralnej części wykopu. By utrzymały się w odpowiednim miejscu, najlepiej obłożyć je dużymi kamieniami. Jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe w dołku? Skorzystaj z poziomicy. Przyłóż ją do słupka i sprawdź, czy element zachowuje pion. Trzeba sprawdzić każdy słupek i w razie czego nieco zmienić ich ustawienie. Przy tej czynności najważniejsza jest precyzja.

Kolejny krok to zalanie słupków betonem. Kiedy już wypełnisz cały dół papką z cementu i piasku, trzeba będzie ponownie sprawdzić poziom. Masa betonu mogła nieco poruszyć słupkiem, w razie potrzeby jeszcze raz skoryguj więc ustawienie słupków. Również po zaschnięciu betonu warto skontrolować, czy wszystko pozostało tak, jak być powinno, choć w tym przypadku nie ma już wielkiego pola manewru. Gdy wszystkie słupki znajdują się już na dobre w ziemi, połączmy wszystkie linką, by potwierdzić, że wszystko jest w idealnej linii prostej.

Czas, aby zamontować panele ogrodzeniowe

Gdy beton zastygnie możemy też wreszcie zacząć montować panele. To dla wielu najprzyjemniejsza część pracy, a zarezerwowana jest na sam koniec. Słupki ogrodzeniowe i panele połączymy za pomocą specjalnych obejm.

Obejmy pośrednie chwytają panele usytuowane względem siebie w linii prostej. Obejmy startowe trzymają jeden panel na początku i końcu ogrodzenia, a obejmy narożne są stosowane w narożnikach. Podczas montażu używajmy nierdzewnych nakładek i śrub. Dobrze sprawdzą się elementy malowane proszkowo.

Podsumowanie: jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe i zamontować panele?

Poziomowanie słupków ogrodzeniowych ma kluczowe znaczenie dla estetyki i wytrzymałości ogrodzenia. Prace należy rozpocząć od wyrównania terenu. Później trzeba wybrać odpowiednie miejsca na rozstaw słupków, biorąc pod uwagę szerokość paneli. Jako pierwsze stawiamy narożniki.

Po wykopaniu dołków na słupki trzema je ustawić w centralnym miejscu otworu, a następnie nadać im dokładnie pionowe ustawienie przy pomocy poziomicy. Należy sprawdzić pion również po zalaniu dołków betonem. Dopiero po jego zastygnięciu przystępujemy do montażu paneli. Potrzebne będą do tego specjalne obejmy.

Napisz komentarz