Wielu prac na budowie nie da się wykonać do prądu. A przecież, zwłaszcza na początkowym etapie budowy, dostęp do prądu na placu budowy jest mocno ograniczony. Takie problemy rozwiąże agregat prądotwórczy. Zapewni też ciągłość prac przy ewentualnych awariach i przerwach w dostawach energii. Jaki agregat na budowę sprawdzi się najlepiej? Przy wyborze urządzenia trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów.

Jaki agregat na budowę wybrać? Rodzaj silnika

Pierwszą decyzją przed zakupem agregatu do prądu powinien być wybór jego silnika. Możliwości są trzy – silniki benzynowe, Diesla i na gaz LPG.

Najbardziej wydajną i wytrzymałą opcją są agregaty prądotwórcze z silnikiem Diesla. Takie urządzenia poradzą sobie dobrze nawet wtedy, kiedy są użytkowane długo i intensywnie. To więc idealne rozwiązanie na budowę. Agregaty z silnikiem Diesla rzadko ulegają awariom, do tego charakteryzują się oszczędną pracą. To rekompensuje wyższą cenę samego sprzętu.

Agregaty z silnikiem benzynowym dzielą się na te z jednostkami dwusuwowymi i czterosuwowymi. Na budowę bardziej odpowiednie będą te drugie. Zapewniają równą i stabilną pracę. Pracują ciszej niż silniki Diesla, ale przy długim użytkowaniu mogą się psuć.

Agregaty na gaz LPG są najbardziej oszczędne, bo gaz jest zdecydowanie tańszy od ropy i benzyny. Wyróżniają się też niemal bezawaryjną pracą. Mimo wszystko częściej znajdują zastosowanie w fabrykach niż na budowach.

Jaka moc agregatu prądotwórczego będzie potrzebna na budowie?

Generator musi mieć też odpowiednią moc. Powinna być dostosowana do urządzeń, które ma zasilać. By ją oszacować, należy zsumować moc wszystkich urządzeń, które mogą z niej jednocześnie korzystać. Sprawdź więc moc betoniarki, wiertarek, szlifierek czy oświetlenia placu budowy. A do otrzymanej sumy dodaj jeszcze 30 procent jej wartości – to minimalny zalecany zapas.

Najpewniej otrzymasz kilka albo i kilkanaście tysięcy watów. Jaki agregat na budowę będzie więc odpowiedni? Minimalna moc to zwykle 10 kW, ale warto stawiać nawet na nieco silniejsze.

Prąd na budowie – urządzenia jednofazowe i trójfazowe

Agregaty prądotwórcze dzielą się też na jednofazowe i trójfazowe. To dwa rodzaje gniazd, generujące odmienne napięcie – 230V i 400V. To drugie jest potrzebne przy bardziej wykwalifikowanych urządzeniach i wielu maszynach roboczych. W związku z tym zdecydowanie lepszym wyborem na budowę są właśnie urządzenia trójfazowe.

Inne ważne parametry agregatów prądotwórczych na budowę

Jeśli poważnie zastanawiasz się nad tym, jaki agregat na budowę kupić, weź też pod uwagę inne parametry tych urządzeń:

  • mobilność: na budowie z pewnością czasami trzeba będzie zmienić miejsce, w którym znajduje się agregat, wybierz więc przenośne urządzenie na dużych kołach;
  • mocna konstrukcja: agregat na budowie może być narażony na uderzenia i uszkodzenia, powinien więc mieć mocną obudowę i ramę ochronną ze stalowych profili;
  • czas pracy: jest pochodną mocy i wytrzymałości silnika, ale również wielkości zbiornika urządzenia.

Podsumowanie: jaki agregat na budowę wybrać?

Agregat prądotwórczy na budowę musi wyróżniać się mocną konstrukcją i wydajną pracą, najlepiej bezawaryjną. Będzie musiał sprostać intensywnemu użytkowaniu. Najlepiej nadają się do tego generatory z silnikiem Diesla. By wszystkie maszyny działały prawidłowo, zdecyduj się na urządzenie trójfazowe z mocą około 10 kW. Zwróć też uwagę na duże koła, mocną konstrukcję i czas pracy urządzenia.

Napisz komentarz