Okna w kuchni są dość często ciężkie do zaaranżowania. Niekiedy bowiem przeszklenia znajdują się w tym pomieszczeniu w nietypowych miejscach czy w pobliżu elementów wyposażenia. Mimo to warto wybrać do swojego wnętrza ciekawe modele, z których pomocą cały wystrój nabierze wyrazu. Jakie firanki do kuchni powinny zatem sprawdzić się idealnie? Zobacz pięć stylowych propozycji, dopasuj model do specyfiki pomieszczenia i ciesz się piękną aranżacją!

Jakie firanki do kuchni? Przede wszystkim zazdrostki!

Wybierając firanki do swojej kuchni, warto przede wszystkim pomyśleć nad zazdrostkami. Są to bowiem modele wręcz stworzone z myślą o tym wnętrzu, a więc z pewnością okażą się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Czym jednak dokładnie są takie tekstylia?

To po prostu niewielkie paski materiału cechujące się różnymi kolorami oraz wzorami. Wiesza się je na specjalnym karniszu zamocowanym np. w połowie kuchennego przeszklenia. Dzięki temu zakrywają jego dolną część, zapewniając wysoki stopień prywatności. Górą do pomieszczenia przedostaje się z kolei spora ilość naturalnego światła, co z pewnością jest ogromnym atutem zazdrostek.

Takie modele zawsze wprowadzają do aranżacji miłą, przytulną, rodzinną i wręcz sielską atmosferę. Co ważne, sprawdzają się w każdym oknie – niezależnie od tego, gdzie dokładnie się znajduje czy co jest w jego pobliżu.

Jeśli więc zmagasz się z problematycznym umiejscowieniem przeszklenia, zazdrostki będą dla Ciebie idealne. Podobnie będzie w sytuacji, gdy chcesz zadbać po prostu o sielankowy charakter pomieszczenia.

Jakie firany do kuchni? Zazdrostki
Zazdrostki sprawdzą się na okna w każdej kuchni – niezależnie od tego, gdzie dokładnie znajduje się przeszklenie. Na zdjęciu model Helia. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Krótkie firany do kuchni – dla lekkości wnętrza

Zastanawiając się, jakie firanki do kuchni wybrać, warto pomyśleć także o klasycznych krótkich firanach. Krótkich, a więc sięgających mniej więcej do parapetu. W większości wnętrz sprawdzą się wyśmienicie. Nie trzeba bowiem przejmować się, co znajduje się tuż pod przeszkleniem. Do tego możesz liczyć na bardzo lekki i świeży wydźwięk aranżacji. 

Masz też pewność, że z łatwością wybierzesz dla siebie najlepsze możliwe rozwiązanie. Obecnie takie modele są dostępne w ofercie niemalże każdego producenta. Tym samym masz wręcz nieograniczone pole do popisu. Możesz postawić na klasyczną biel, ciekawe kolory, różne rodzaje wykończeń, a nawet niekiedy wzory. Znalezienie modelu, który najlepiej podkreśli styl kuchni, będzie więc dziecinnie proste.

Pamiętaj, tylko aby zawsze przed zakupem sprawdzić ich długość lub to, czy da się je ewentualnie skrócić bez tracenia tego, co w nich najpiękniejsze. Takie modele najlepiej prezentują się bowiem, gdy kończą się na linii parapetu lub tuż pod nią. Na https://www.karo.waw.pl/category/firany-i-firanki nie powinnaś mieć jednak problemów ze znalezieniem idealnego modelu.

Jakie firany do kuchni? Modele krótkie
Krótkie firany prezentują się lekko i świeżo, a do tego są w kuchni niebywale praktyczne. Na zdjęciu model Bastia. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Firany o nietypowym kształcie – oryginalności nade wszystko

Bardzo ciekawym rozwiązaniem do kuchni będą także firany cechujące się oryginalnym kształtem. W ostatnim czasie przybywa wiele tego typu propozycji, dlatego masz wręcz setki wariantów do wyboru. Co to jednak dokładnie jest?

Najczęściej są to krótkie modele, które dołem nie są docięte na prosto. Dolna linia może więc układać się w eleganckie fale, kaskady, łuki czy inne ciekawe kształty. Masz więc pewność, że będzie to coś bardzo oryginalnego, a przy tym lekkiego. Takie propozycje są wielokrotnie uzupełniane haftami czy aplikacjami. Z pewnością nie będzie więc mowy o nudzie.

Co ciekawe, mogą to być zarówno firany na przelotkach, jak i na taśmie, szelkach czy tunelu. Spokojnie znajdziesz więc takie mocowanie, które sprawdza się u Ciebie najlepiej. Jeśli lubisz nowoczesne i nietuzinkowe propozycje, zdecydowanie rozważ zakup modeli wykończonych w oryginalny sposób.

Asymetryczne nowoczesne firany do kuchni
Lubisz nietuzinkowe rozwiązania? W Twojej kuchni nie może więc zabraknąć firan o oryginalnym kształcie. Na zdjęciu model Pola. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

A jakie firany do kuchni dość eleganckiej? Może upinane?

Wiesz, jakie firany do kuchni zadbają o krztę elegancji? Oczywiście wszelkie długie i zwiewne modele. Nie da się jednak ukryć, że w większości tego typu pomieszczeń są to propozycje mało praktyczne. Da się jednak temu w pewien sposób zaradzić.

Wystarczy postawić na specjalne modele upinane lub zająć się ich podpięciem samodzielnie. Łapiąc materiał w odpowiednim miejscu, masz pewność, że ten nie będzie Ci w żaden sposób przeszkadzać.

Zadbasz także o najwyższy stopień bezpieczeństwa. Do tego oczywiście masz pewność, że zyskasz luksusowe wnętrze. W końcu takie propozycje układają się najczęściej w piękne kaskady. A te, jak wiadomo, kojarzą się z wręcz królewskimi aranżacjami. Do eleganckich kuchni długie upinane firany uznawane są zatem za must have.

Długie firany do kuchni z efektowym podpięciem
W kuchni nie musisz rezygnować z długich firan. Wystarczy postawić na modele upinane lub podpiąć je samodzielnie. Na zdjęciu model Emporio. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

I na koniec nowość… firany panelowe!

Na koniec zostawiłam coś niebywale ciekawego, modnego i nowoczesnego. Będą to firany panelowe. Jest to rozwiązanie, które zyskuje coraz to większą popularność. Takie modele składają się z osobnych elementów – najczęściej w formie wąskich pasków materiału o różnej długości. Każdy z nich mocowany jest niezależnie. Dzięki temu możesz powiesić dekoracje zarówno na karniszu dedykowanym na firany, jak i na zasłony.

Stworzysz w ten sposób ciekawą przestrzenną aranżację. Paski będą mogły na siebie nachodzić, tworząc eleganckie zestawienia. Jeśli zależy Ci na czymś nowoczesnym i nietuzinkowym, zdecydowanie warto postawić na takie nietypowe firany.

Panelowe firany do kuchni - nowoczesne i stylowe
Firany panelowe możesz układać w dowolny sposób, tworząc ciekawe przestrzenne aranżacje. Na zdjęciu model Ewa. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Wiesz już, jakie firanki do kuchni będą godne polecenia. Teraz zastanów się już tylko, co sprawdzi się w Twoim wnętrzu najlepiej!

Napisz komentarz