Ostatni etap budowy to prace wykończeniowe. Podczas ich realizacji trzeba podjąć decyzje dotyczące m.in. podłóg. Warto wtedy pamiętać, że pokrycie posadzek powinno być odporne na warunki eksploatacyjne panujące w danym pomieszczeniu.

Podłogi w domach i mieszkaniach najczęściej są wykończone panelami. Nic w tym dziwnego, ponieważ elementy tego typu wiernie imitują naturalne drewno. Będąc na etapie wyboru paneli, warto pamiętać, że takie wykończenie może mieć formę laminowaną lub winylową.

Jaki podkład pod panele podłogowe wybrać?

W domach mieszkalnych zazwyczaj są wykonywane stropy gęstożebrowe prefabrykowane lub monolityczne żelbetowe. W obydwu przypadkach na etapie wykańczania budynku jest konieczne wykonanie podkładu pod docelową podłogę.

W warstwach przegród międzykondygnacyjnych, oprócz części konstrukcyjnej i podkładu podposadzkowego, powinna znaleźć się także izolacja akustyczna. Zastosowanie odpowiedniego materiału ogranicza przenoszenie dźwięków z wyższego piętra na kondygnacje zlokalizowane niżej. Zabezpieczenie poprawiające akustykę w pomieszczeniach może mieć formę styropianu lub twardej wełny mineralnej.

Wspomniane podkłady podłogowe dzielą się na rodzaje przede wszystkim ze względu na typ zastosowanego w mieszance spoiwa, którym może być cement lub specjalna odmiana gipsu. Wylewki są zróżnicowane także pod względem wielkości ziaren kruszywa znajdującego się w ich składzie. 

Podkład pod panele podłogowe może zostać wykonany jako:

  • wylewka cementowa – warstwa podkładowa bardzo często określana mianem jastrychu lub szlichty. W skład mieszanki tego typu, oprócz cementu, wody i dodatków, wchodzi także drobnoziarniste kruszywo;
  • wylewka betonowa – masa na spoiwie cementowym, ale z dodatkiem grubszych kruszyw w porównaniu do wylewek cementowych;
  • wylewka anhydrytowa – podkład charakteryzujący się płynną konsystencją i właściwościami samopoziomującymi. Jego spoiwem jest odwodniona odmiana gipsu – anhydryt. 

Jakie są rodzaje paneli podłogowych?

Panele z tworzyw sztucznych występują w dwóch podstawowych odmianach. Elementy tego typu mogą być laminowane lub winylowe. Pierwszy rodzaj wykończenia charakteryzuje się budową warstwową. Zasadniczą częścią przekroju traktowaną jako korpus jest płyta HDF lub MDF, natomiast wykończenie ma formę tłoczonego laminowanego papieru.

Panele winylowe w całym przekroju składają się z winylu, a ich wierzchnie wykończenie jest wykonane w technologii druku.

Porównując parametry użytkowe paneli laminowanych i winylowych, trzeba podkreślić, że drugi rodzaj wykończenia charakteryzuje się odpornością na działanie wilgoci i wody. Z tego względu elementy winylowe mogą być stosowane nawet w pomieszczeniach mokrych, takich jak łazienki i pralnie. Biorąc pod uwagę trwałość obu rodzajów paneli pod kątem czynników mechanicznych, można uznać, że ich parametry w tym zakresie są zbliżone (zestawiając panele laminowane o wysokiej klasie ścieralności z winylowymi).

Napisz komentarz