Okno w łazience to ciekawe rozwiązanie, które pozwala wprowadzić do tego pomieszczenia sporo ożywienia. Trzeba jednak wówczas zadbać o prywatność, a także powstrzymanie promieni słonecznych, które mogą zanadto nagrzewać pomieszczenie. Rolety w łazience powinny pełnić praktyczne funkcje, ale przy okazji dekorować pomieszczenie. Jakie rolety do łazienki będą więc najlepsze? Z naszym poradnikiem dokonasz dobrego wyboru.

Jakie rolety do łazienki sprawdzą się najlepiej? Najważniejsze zasady doboru

Łazienka to specyficzne pomieszczenie, w którym panuje spora wilgoć. Z tego powodu rolety do łazienki muszą być wykonane z materiału, który będzie odporny na takie warunki. Powinien to być surowiec wodoodporny. Stąd rolet do łazienki należy szukać wśród poliestrowych, materiałowe odpadają.

Najlepiej sprawdzają się rolety gładkie, które nie będą też zbyt podatne na zabrudzenia czy tłuszcz ze środków używanych do mycia. Istotny jest również rozmiar rolet. Warto wybierać te montowane bezpośrednio do framugi okna. Jeśli będą zasłaniać całą wnękę okienną, mogą bowiem optycznie zmniejszać pomieszczenie.

Dobrym wyborem będą też rolety, które można czyścić bez zdejmowania ich z okna. To znacznie ułatwi pielęgnację.

Rodzaje rolet, które sprawdzą się w łazience

Najlepszym miejscem do wyboru rolet do łazienki jest hurtownia rolet okiennych. Tam można bowiem w jednym miejscu porównać różne rodzaje tych produktów. A jest w czym wybierać.

Bardzo dobrym rozwiązaniem będą plisy, czyli rolety plisowane. To produkty montowane we wnętrzu framugi, które pozwalają na elastyczny wybór zasłoniętego miejsca. W czasie intymnych czynności w łazience można na przykład zasłonić tylko dół okna. Dzięki temu nie pozbawisz się zupełnie dostępu światła do pomieszczenia. Przy mocnym słońcu można zaś na przykład zasłonić tylko górę czy środek okna. Kiedy zdecydujesz się na plisy, możesz też wybierać spośród modeli o różnym stopniu zaciemnienia.

Innym ciekawy wyborem będą rolety termoizolacyjne. Dzięki nim będziesz mieć większą kontrolę nad temperaturą w łazience. Z tego powodu szczególnie nadają się na okna po stronie południowej, gdzie wytłumią nawet mocne promienie słoneczne. Poza tym są łatwe w pielęgnacji. Ich zewnętrzna warstwa jest odporna na częste zmywanie.

Warto rozważyć również poliestrowe rolety zaciemniające do łazienki. W ten sposób będziesz w stanie zapewnić sobie pełną prywatność w łazience, do której nie wpadnie żaden promień światła. Do tego, jeśli postawisz na poliester o dużej gramaturze – w okolicach 200 g/m2 – bardzo łatwo wyczyścić. Wystarczy je przetrzeć wilgotną szmatką, a znów będą czyste.

Jaki kolor rolet sprawdzi się w łazience?

Kiedy decydujesz, jakie rolety do łazienki kupić, weź też pod uwagę ich kolor. Powinien być w pierwszej kolejności dopasowany do aranżacji łazienki. Zwykle warto dobrać go do koloru framugi okna, ścian bądź łazienkowych dodatków. Najczęściej dobrze sprawdzają się jasne rolety – białe, kremowe, jasnoszare i srebrne.

Ciekawym rozwiązaniem będą rolety kontrastowe, na przykład czarne. Musisz tylko pamiętać, że taki wybór optycznie zmniejszy pomieszczenie. W surowo urządzonych łazienkach w stylu skandynawskim czy industrialnym interesującą nutą będą rolety w naturalnych kolorach – na przykład brązowe czy zielone.

Podsumowanie: jakie rolety do łazienki będą najlepsze?

Najlepiej w łazience sprawdzą się rolety odporne na działanie wilgoci. Powinny być wykonane z gładkiego materiału, najlepiej poliestru. Warto, by były montowane we wnętrzu framugi okna. Dobrym wyborem będą rolety plisowane, które pozwalają na elastyczny wybór fragmentu okna, który chcesz zaciemnić. Rozważ też jednak rolety zaciemniające oraz rolety termoizolacyjne. Pamiętaj o dopasowaniu ich koloru do reszty łazienkowej aranżacji.

Napisz komentarz