Aranżacja każdego małego wnętrza jest dość ciężka. Należy bowiem zadbać o odpowiedni układ elementów wyposażenia, ich rozmiar, kolory, a nawet rodzaj wykończenia. W takich pomieszczeniach szczegóły mają ogromne znaczenie. Wszystko da się jednak funkcjonalnie zaaranżować, jeśli ma się na całość pomysł. Dziś postaram się podpowiedzieć, jak urządzić mały salon ze stołem. Z takim problemem spotyka się bowiem większość z nas. To jak, możemy zaczynać?
Układ małego salonu ze stołem – kilka praktycznych propozycji
Aranżując mały salon ze stołem, najważniejszym punktem będzie przede wszystkim znalezienie najlepszego układu całego pomieszczenia. Wtedy będziesz w stanie ocenić, gdzie dokładnie ma znaleźć się stół oraz pozostałe elementy wyposażenia. Będziesz mógł tym samym znaleźć najlepszy mebel, a całe wnętrze stanie się niezwykle funkcjonalne. W przypadku małych przestrzeni najlepiej bazować na trzech dość uniwersalnych propozycjach układu. Jakich?
Nr 1 – podzielenie salonu na dwie strefy
Planując swój niewielki salon, warto przede wszystkim rozważyć wydzielenie we wnętrzu dwóch stref. Jedna z nich będzie służyła Ci do relaksu i wypoczynku, druga natomiast do celebrowania wspólnych posiłków wraz z całą rodziną. Jak podzielić pomieszczenie na dwa takie kąciki?
Najlepszym sposobem będzie umieszczenie zestawu wypoczynkowego na środku pomieszczenia lub mniej więcej na ⅔ jego długości. Wtedy za sofą czy narożnikiem uzyskasz przestrzeń, którą zagospodarujesz na mini jadalnię. Pamiętaj jednak wtedy, że mebel tapicerowany musi być modelem wolnostojącym. Co to oznacza? Jego plecy powinny być pokryte materiałem obiciowym. Jeśli znajduje się na nich tylko prowizoryczna tkanina zabezpieczająca, warto pokusić się na jej zamaskowanie np. niskim regałem czy komodą.
Za sofą czy narożnikiem kształtuje Ci się miejsce, w którym spokojnie zmieścisz stół oraz komplet krzeseł. Oczywiście dużo zależy od metrażu oraz kształtu pomieszczenia, jednak w większości przypadków jest to możliwe do wykonania. Ewentualnie możesz zdecydować się na wersję podziału wnętrza przez pół po jego szerokości. Wtedy zestaw jadalniany zmieści się tuż przy sofie wypoczynkowej.
Nr 2 – ułożenie stołu pod jedną ze ścian
Bardzo klasycznym, ale praktycznym rozwiązaniem jest także umieszczenie stołu pod jedną ze ścian. Ta z oknami czy wejściem na balkon oczywiście musi zostać pusta. Do dyspozycji wciąż zostają Ci jednak najczęściej jeszcze trzy. Zestaw wypoczynkowy umieszczasz pod jedną z nich, a telewizor wraz z zabudową RTV na przeciwległej.
Wtedy zostaje Ci jeszcze jedna ściana, przy której kładziesz stół i gotowe. Może nie jest to wyjątkowo nowoczesne rozwiązanie, jednak pamiętaj, że przy małych wnętrzach wielokrotnie trzeba iść na kompromisy i z czegoś zrezygnować. Tylko wtedy jesteś w stanie stworzyć wyjątkową i funkcjonalną przestrzeń.
Przy takim układzie najlepiej dosunąć stół bardzo mocno do ściany. Lepiej więc wybrać wtedy model kwadratowy czy okrągły. Do tego pamiętaj, że blat nie może być zbyt duży. Gdy taki będzie, niestety blokowanie przejścia i ciągów komunikacyjnych jest wręcz nieuniknione.
Nr 3 – stół umieszczony przy sofie czy narożniku
Trzeci układ można zaliczyć do bardzo nietypowych, jednak stosowanych coraz częściej. W tym przypadku stół znajduje swoje miejsce przed zestawem wypoczynkowym. Rezygnujesz wtedy ze stolika kawowego i zastępujesz go dużym blatem do spożywania posiłków. Wtedy też wystarczy najczęściej dokupić tylko 2-3 krzesła. Kilka osób będzie mogło bowiem zasiadać na sofie czy narożniku. Dodatkowe miejsca bywają jednak nieocenione, gdy np. przyjdą do Ciebie goście.
Oczywiście taki układ nie stworzy Ci kącika jadalnianego, a raczej wypoczynkowy z namiastką miejsca do spożywania posiłków, jednak niekiedy jest to jedyna możliwa opcja. Gdy jesteś zmuszony się na nią zdecydować, pamiętaj, że stół powinien być dość niski (albo zestaw wypoczynkowy wysoki). Wtedy spożywanie posiłków będzie komfortowe i przyjemne.
Jaki stół sprawdzi się najlepiej w małym salonie?
Teraz skupię się na tym, jakie stoły powinny sprawdzić się najlepiej w małym salonie. Wymienię ich trzy najważniejsze cechy i podpowiem, jakie rozwiązanie najczęściej bywa tym najlepszym. Dzięki temu zakup idealnego blatu stanie się już dla Ciebie wyłącznie formalnością.
Kształt – klucz do sukcesu
Każdy projektant powie Ci, że do małych wnętrz poleca się głównie stoły okrągłe rozkładane. Mają bowiem lekki kształt, który ożywia pomieszczenie. Do tego nie zajmują dużej ilości miejsca, a gwarantują sporą przestrzeń do spożywania posiłków. W razie potrzeby rozsuniesz blat i zyskasz jeszcze większą jej ilość. Z tego powodu akurat takie stoły są najczęściej polecane do niewielkich salonów.
Jeśli jednak nie masz wyjścia i musisz umieścić stół tak, aby przylegał do ściany, konieczny będzie blat kwadratowy lub prostokątny. Szukaj wtedy zgrabnych modeli, oczywiście także z funkcją rozkładania, jeśli często przyjmujesz gości. Całość musi się jednak prezentować lekko, by nie przytłaczać pomieszczenia.
Kolor – optyczna zabawa wielkością wnętrza
Przy małych wnętrzach ogromne znaczenie mają kolory. Najlepiej bazować na jasnych barwach, które optycznie wysmuklają i powiększają dostępną przestrzeń. Z tego powodu Twój stół powinien być biały lub wykonany z bardzo jasnego drewna. Ciemne odcienie niestety przytłoczą salon, który będzie wyglądał na zagracony. Są oczywiście pewne wyjątki, kiedy to ciemniejsza barwa będzie ciekawym uzupełnieniem wnętrza, jednak przy małym metrażu nie warto ryzykować.
Rozmiar – dopasowanie do domowników i wnętrza
W każdym wnętrzu, a w szczególności tym małym, kluczowy będzie też rozmiar stołu. Aby znaleźć najlepsze rozwiązanie, najpierw określ, gdzie ma znaleźć się mebel, a następnie dobrze wymierz cały ten kącik. Będziesz wtedy mógł poznać orientacyjne wymiary blatu. Zakupy staną się o wiele przyjemniejsze.
Jeśli zależy Ci na wariancie rozkładanym, upewnij się także, że po wysunięciu blatu mebel zmieści się w Twoim salonie. W większości przypadków możesz jednak zamówić model o konkretnej wielkości dodatkowego blatu. Sam decydujesz więc, jak ostatecznie ma prezentować się Twój mebel pod względem wymiarów.
Czy o czymś jeszcze warto pamiętać, aranżując mały salon ze stołem?
Aranżując mały salon ze stołem, wielokrotnie będziesz musiał iść na wiele kompromisów. Musisz o tym pamiętać, bo jest to klucz do sukcesu. Do tego staraj się cały czas bazować na optycznym powiększeniu przestrzeni. Pomogą Ci w tym jasne kolory, ale nie tylko. Równie dobrze sprawdzą się lustra w delikatnej ramie lub całkowicie jej pozbawione, dodatki odbijające światło oraz oświetlenie. Nie bój się, że będzie go za dużo. W małym wnętrzu każdy przebłysk promieni może okazać się strzałem w dziesiątkę. Nie zakrywaj więc także okien bądź zdecyduj się na wyjątkowe lekkie transparentne zasłony.
Mam nadzieję, że teraz już wiesz, jak zaplanować swój mały salon ze stołem i jaki mebel do niego kupić. Życzę Ci więc wspaniałej i niezwykle funkcjonalnej aranżacji, z której będziesz w pełni zadowolony.