Narzuty dekoracyjne to wspaniałe dodatki do wnętrza. Z ich pomocą możesz liczyć na ciekawy wygląd całego pomieszczenia, ale nie tylko. Okazuje się bowiem, że takie tekstylia mają ogrom innych zalet. Do tego możesz wykorzystać je na wiele różnych sposobów. Jakich? Zapraszam Cię na artykuł, w którym podpowiem, jak wykorzystać narzuty dekoracyjne oraz opiszę, jakie są ich największe zalety! Sprawdź!

Zalety narzut dekoracyjnych – poznaj je wszystkie

Na samym początku omówię dokładnie trzy najważniejsze zalety narzut dekoracyjnych. Znając je, z pewnością łatwiej będzie Ci sobie uzmysłowić, że jest to rozwiązanie, którego potrzebujesz. Mało kto zagłębia się bowiem w ten temat, wybierając tekstylia do swojego mieszkania. Poznaj więc największe plusy takiego rozwiązania.

Ciekawa dekoracja każdego wnętrza

Nie da się ukryć, że narzuty dekoracyjne pełnią we wnętrzu przede wszystkim funkcję ozdobną. Decydując się na nie, zyskujesz dodatkową dekorację każdego pomieszczenia. Odpowiednio dobrane tekstylia dodadzą całemu mieszkaniu uroku oraz charakteru. Mogą sprawić, że przestrzeń stanie się przytulna i jeszcze bardziej komfortowa. Tym samym wypoczynek oraz ogólne odczucia na temat wnętrza wskoczą na jeszcze wyższy poziom.

Z pomocą narzut dekoracyjnych możesz wprowadzić do wnętrza nutkę odpowiedniego stylu. Do pomieszczeń skandynawskich czy minimalistycznych wybierz proste jednokolorowe modele. Aby jednak nie było nudno, możesz postawić na delikatne tłoczenie w geometrycznym kształcie. 

Gdy zależy Ci na przytulnym charakterze, świetnie sprawdzą się narzuty typu włochacz. Są miękkie i bardzo miłe w dotyku. Do wnętrz glamour możesz natomiast kupić eleganckie kapy z tłoczeniem oraz przeszyciami, a także wstawkami w kolorze złota czy srebra. Oczywiście to tylko kilka przykładów. Przeglądając wiele modeli narzut, np. na https://www.karo.waw.pl/category/narzuty, z pewnością znajdziesz coś, co najlepiej sprawdzi się w Twoim wnętrzu.

Co ciekawe, kapy nie należą do najdroższych dodatków wnętrzarskich. Możesz więc zmieniać je np. co 3-4 miesiące. Wtedy idealnie dopasujesz ich wygląd np. do danej pory roku czy zbliżających się świąt. Twoje mieszkanie ożyje, nabierze barw, a także nigdy nie będzie nudne!

Narzuta typu włochacz - przytulny charakter wnętrza
Narzuta to świetny sposób na lekkie odświeżenie każdej aranżacji. Gdy zależy Ci na przytulnym charakterze wnętrza, ciekawym rozwiązaniem może okazać się kapa Lettie typu futrzak. Źródło zdjęcia: sklep internetowy Karo Warszawa.

Skuteczna tarcza ochronna na kurz i zabrudzenia

Narzutę dekoracyjną większość z nas będzie z pewnością rozścielać na łóżku w sypialni. To bardzo dobry sposób, by szybko ukryć pod nią pościel oraz inne akcesoria do snu. Warto pamiętać, by nie traktować tego działania wyłącznie jako zabiegu estetycznego. Kładąc w ten sposób kapę, chronisz wszystko, co się pod nią znajduje, przed kurzem czy zabrudzeniami. 

Musisz zdawać sobie sprawę, że w powietrzu unosi się wiele pyłków czy nawet alergenów. Narzuta tworzy więc ochronną tarczę, dzięki której wszelkie zanieczyszczenia nie będą składowały się na Twojej pościeli. Tym samym masz pewność, że każdego wieczora kładziesz się na czystych oraz wolnych od nieprzyjaciół tekstyliach. Nie będziesz miał wtedy problemów ze zdrowiem czy wszelkiego rodzaju alergiami. 

Narzuta dekoracyjna kryje więc pościel, ale także zabezpiecza ją przed kurzem i innymi zabrudzeniami. 

Ochrona przed zwierzętami domowymi oraz dziećmi

Narzuta dekoracyjna to także świetne wyjście, jeśli w Twoim domu mieszkają zwierzęta oraz małe dzieci. Jak wiadomo, łóżko to jedno z najciekawszych miejsc do zabawy czy wypoczynku. Wręcz nieuniknione jest więc to, że pupile oraz pociechy będą tam spędzać sporą ilość czasu w ciągu dnia. 

Warto zabezpieczyć wtedy swoje posłanie właśnie kapą. Tym samym nigdy nie znajdziesz w nim pokładów sierści milusińskich czy plam z błota wniesionego pod źle oczyszczonymi po spacerze łapkami. Dzieci nie przeniosą natomiast np. na swoich rączkach plam po jedzeniu, używanych w trakcie zabawy pisaków czy farb oraz innych zabrudzeń.

Pamiętaj także, że z pewnością i Ty czasem w ciągu dnia położysz się na posłaniu wyściełanym narzutą. Nie będziesz wtedy musiał obawiać się, że naniesiesz dodatkową porcję zabrudzeń. Będziesz mógł także coś szybko przekąsić, nie martwiąc się, że okruchy skutecznie wbiją się w inne tekstylia czy tapicerkę. 

Narzuty dekoracyjne jako tarcza przed kurzem i zabrudzeniami
Narzuta, oprócz ciekawego wyglądu, może zapewnić Ci także skuteczną ochronę przed kurzem, zanieczyszczeniami czy nawet sierścią zwierząt domowych. Na zdjęciu model Luiz 3. Źródło zdjęcia: sklep internetowy Karo Warszawa. 

Możliwość ukrycia pewnych mankamentów mebla

Narzuty dekoracyjne wielokrotnie są stosowane także po to, aby ukryć pewne mankamenty mebla. Wystarczy, że pojawi się na nim przetarcie. Aby je zamaskować, chwyć za kapę i gotowe! Oczywiście to tylko rozwiązanie na chwilę, jednak zawsze warto z niego skorzystać. 

Podobnie będzie w przypadku zabrudzeń, których nie masz czasu usunąć, a np. za chwilę zjawią się u Ciebie goście. Warto stosować więc narzuty jako środek doraźny we właśnie takich sytuacjach. 

Jak możesz wykorzystać narzuty dekoracyjne?

Znasz już wszelkie najważniejsze zalety narzut dekoracyjnych. Teraz warto jeszcze dowiedzieć się, w jaki sposób je wykorzystać. Ich zastosowanie jest bowiem dość szerokie. Dzięki temu mogą znaleźć miejsce w różnych pomieszczeniach Twojego domu. 

Narzuta dekoracyjna na łóżko w sypialni

Myśląc o narzucie dekoracyjnej, zapewne od razu widzisz ją na swoim łóżku w sypialni. Nic dziwnego. To właśnie z tym wnętrzem większość z nas kojarzy takie tekstylia. Dzięki nim nie musisz każdego dnia chować pościeli do pojemnika. Zaścielasz całość kapą i gotowe. Pamiętaj jednak, że narzuta sprawdzi się w takim sam sposób także w pokoju dziecka czy nastolatka. Wtedy wybierz tylko wzór dedykowany dla tych młodszych użytkowników. Cała aranżacja nabierze wyrazu, a pościel będzie skutecznie chroniona. 

Podobnie będzie w przypadku pokoju gościnnego. W nim zapewne pościel nie jest rozłożona cały czas, jednak pamiętaj, że możesz w ten sposób uchronić przed zabrudzeniami np. materac. 

Narzuta dekoracyjna na zestawy wypoczynkowe

Narzuty dekoracyjne możesz wykorzystać także na zestawach wypoczynkowych. Te świetnie prezentują się na sofach czy narożnikach. Wystarczy okryć nimi siedzisko, by zyskać nowy wydźwięk całego pomieszczenia. Zadbasz w ten sposób o nowe dekoracje, a także uchronisz meble przed zniszczeniem. W razie potrzeby narzuta zakryje także ewentualne przetarcia czy plamy. Co ciekawe, na zestawy wypoczynkowe dobrze sprawdzają się dokładnie te same modele kap, co na łóżka sypialniane.

Nieco inne wymiary mają jedynie narzuty na fotele. Te są mniejsze i zgrabniejsze, przez co ładnie układają się na siedzisku. To jeden z elementów, który możesz wykorzystać, by urozmaicić wygląd takiego mebla. Pozostałe poznasz, czytając artykuł https://www.sofyifotele.pl/jak-urozmaicic-wyglad-fotela-kilka-najciekawszych-propozycji. Tam przedstawione są inne tekstylia, dzięki którym fotel może zmienić się nie do poznania. 

Narzuty na fotele - sposób na odświeżenie mebla
Narzuty dekoracyjne są dostępne także w specjalnych rozmiarach na fotele. Kapa Tiffany ma 70×160 cm, dzięki czemu skutecznie sprawdza się na dodatkowych siedziskach. Źródło zdjęcia: sklep internetowy Karo Warszawa.

Narzuta dekoracyjna jako zamiennik koca

Narzuty dekoracyjne, a w szczególności te miękkie, ciepłe i przyjemne w dotyku, mogą zastąpić Ci także koc. Okryjesz się nimi w trakcie chłodniejszych wieczorów lub wtedy, gdy zacznie dopadać Cię przeziębienie. Wystarczy, że będziesz mieć jeden dodatkowy model lub na chwilę zdejmiesz go z łóżka czy zestawu wypoczynkowego. 

W takiej formie narzutę dekoracyjną możesz wykorzystać, także spędzając wieczory na balkonie czy tarasie. Ich ciepło z pewnością sprawi, że chwila relaksu stanie się jeszcze przyjemniejsza.

Teraz znasz już wszelkie najważniejsze zalety narzut dekoracyjnych oraz ich zastosowanie. Nie pozostaje zatem Ci już chyba nic innego, jak tylko wybrać najlepsze modele do swojego mieszkania!

Napisz komentarz