Suche powietrze bywa zimą sporym problemem w domach i mieszkaniach. Podrażnione gardło, obniżona odporność, kaszel – konsekwencji może być wiele. Najlepszym sposobem na zaradzenie tym kłopotom będzie profesjonalny nawilżacz powietrza. Jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę przed zakupem konkretnego modelu? Podpowiadamy!

Nawilżacz powietrza – jaki wybrać typ tego urządzenia?

Najpopularniejsze nawilżacze powietrza dzielą się na trzy grupy. W jednej z nich powinieneś znaleźć model, który będzie Ci odpowiadać.

Nawilżacze ewaporacyjne

To najnowszy typ nawilżacza powietrza, ale jednocześnie uważany obecnie za najskuteczniejszy. W jego skład wchodzą trzy elementy: zbiornik na wodę, wkład nawilżający oraz wentylator.

Zasada działania jest dość prosta, a nawilżenie powietrza następuje w pełni naturalny sposób. Nawilżacze ewaporacyjne zasysają powietrze z pomieszczenia. Gazy przechodzą przez wkład, czyli matę ewaporacyjną, a następnie wentylator wypuszcza je na zewnątrz jako lekką mgiełkę. Urządzenie tego typu znajdziesz na https://parkietypetlak.pl/venta-lw-25-czarny-nawilzacz.html.

Nawilżacze ewaporacyjne nie tylko nawilżają powietrze, ale też oczyszczają je z kurzu i pyłu. Dodatkowo wyróżniają się dużą wydajnością przy małym zużyciu prądu. Wady? Konieczność dość częstej wymiany wkładów oraz wysoka cena urządzenia.

Nawilżacze parowe

To z kolei najtańsze i najprostsze rozwiązanie. Takie nawilżacze po prostu podgrzewają wodę w zbiorniku, wytwarzając tym samym parę i emitując ją do pomieszczenia. O jej rozprowadzanie dba wentylator. W ten sposób poziom wilgotności powietrza wzrasta w odczuwalny sposób.

Dodatkową funkcją jest możliwość rozprowadzania w domu przyjemnych zapachów. Wystarczy dolać do nawilżacza olejek zapachowy. Atutem urządzeń parowych jest też duża wytrzymałość, bo prosta konstrukcja chroni je przed skomplikowanymi awariami.

Wadą będzie z kolei duży pobór energii oraz dość głośna praca. W pokoju będzie słychać bulgotanie wody. Trzeba też uważać na lokalizację urządzenia. Zarówno para, jak i gorąca woda mogą bowiem poparzyć.

Nawilżacze ultradźwiękowe

Również nawilżacze ultradźwiękowe wytwarzają charakterystyczną mgiełkę. Uzyskują ją jednak w nieco inny sposób – rozbijają bowiem cząsteczki wody za pomocą fal ultradźwiękowych. Robią to bardzo cicho, do tego zapewniają wydajne wzbogacanie powietrza o parę wodną. Poza tym w takich urządzeniach można wybrać nawilżanie ciepłą lub chłodną parą, co dodatkowo obniży temperaturę w zbyt mocno ogrzanym pokoju.

Do wad należy rozprzestrzenianie po pomieszczeniu wraz z parą tak zwanego pyłu kamiennego z wody, który osiada na meblach. Nawilżacze ultradźwiękowe trzeba regularnie i dokładnie czyścić, a także często wymieniać wodę. Do tego będą problemem dla zwierząt domowych, które słyszą ultradźwięki.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze nawilżacza?

Ważną cechą powinna być głośność, z jaką pracuje nawilżacz powietrza. Jaki wybrać? Najlepiej jak najcichszy, by nie denerwował swoim działaniem domowników. Przykładem takiego rozwiązania może być ewaporacyjny model Venta LW45. Jego dodatkową zaletą jest brak filtrów – w tym przypadku ich funkcję pełni woda.

Zwróć też uwagę na funkcję jonizacji powietrza. Nawilżacze z taką możliwością oczyszczają powietrze, emitując jony dodatnie i ujemne. Te cząsteczki łączą się z zanieczyszczeniami czy wirusami i neutralizują ich groźne właściwości.

Przydatnym rozwiązaniem będzie również higrostat wbudowany w nawilżacz. To czujnik wilgotności w pomieszczeniu. Będzie sam dbać o to, by mieściła się w zalecanym przedziale od 40 do 70 procent.

Podsumowanie. Skuteczny nawilżacz powietrza – jaki wybrać?

Kluczową decyzją, jaką musisz podjąć przed zakupem nawilżacza powietrza do domu, jest wybór odpowiedniego typu urządzenia. Możesz zdecydować się na urządzenia ewaporacyjne, parowe lub ultradźwiękowe. Do tego warto zwrócić uwagę na głośność pracy sprzętu, funkcję jonizacji powietrza oraz higrostat, który będzie dbał o odpowiedni poziom wilgotności w Twoim domu.

Napisz komentarz