Rozglądasz się po zagraconym pokoju, patrzysz na stos naczyń w zlewie i myślisz: nie chce mi się sprzątać chociaż powinienem. Każdy to kiedyś przerabiał! Życie codzienne potrafi wykończyć do takiego stopnia, że miotła w dłoni robi się cięższa od topora bitewnego. Sprzątać jednak trzeba – zwłaszcza po majsterkowaniu i przemeblowaniach – a im dłużej z tym zwlekasz, tym więcej roboty będziesz ostatecznie miał. Dowiedz się, jak sprzątać, żeby się nie męczyć i jak w ogóle zabrać się do porządków w domu. 

1 – rozruszaj się

Najbardziej nie chce Ci się nic robić wtedy, gdy… nic nie robisz. Zanim zmusisz się do sprzątania sobie tylko znanymi metodami, wyjdź na spacer lub zrób krótki trening o umiarkowanej intensywności. 

Co daje bieganie, rower, pływanie, wędrówki? Aktywność fizyczna poprawia nastrój i powoduje wytwarzanie hormonów odpowiedzialnych za zwiększenie poziomu energii. Kiedy zaaplikujesz dobie dzienną dawkę ruchu, wcale nie będziesz jeszcze bardziej zmęczony. Wręcz przeciwnie – chętnie zrobisz więcej, by utrzymać passę produktywności.

Po drugie – na dłuższą metę ruch poprawi Twoją kondycję. Dzięki temu przestaniesz myśleć, jak sprzątać, żeby się nie męczyć, bo po prostu wykształcisz tolerancję na fizyczne wyczerpanie. Odkurzanie po remoncie? Koszenie trawnika? Przesadzanie wszystkich fikusów w domu? Bułka z masłem, zero potu!

2 – ,,nie chce mi się sprzątać”… a słuchać ciekawych rzeczy?

Słuchawki to cenny pomocnik każdego [nie]sprzątającego. Znajdź podcast na interesujący Cię temat – może zabawny program o relacjach damsko-męskich, albo historie kryminalne? Skorzystaj z platformy z audiobookami. Posłuchaj komentatorów rzeczywistości na YouTube. 

Oddaj się słuchowisku, a sprzątanie wyjdzie Ci przy okazji – do niego nie musisz przecież mieć w pełni skoncentrowanego mózgu.

3 – zaplanuj nagrodę

Po zrealizowanym sprzątaniu zrób dla siebie coś miłego. Ulubione ciastko, relaksująca kąpiel, obejrzenie odcinka serialu – co tylko lubisz. Kiedy dom będzie lśnił, bez wyrzutów oddasz się przyjemnościom, a satysfakcja z odhaczenia nieprzyjemnego obowiązku będzie dodatkową nagrodą.

4 – jak sprzątać, żeby się nie męczyć dzięki zakupom? Sprzęt do zadań specjalnych

Sportowcy motywują się do treningu między innymi dzięki strojom i akcesoriom. Ty możesz się zmotywować do sprzątania na najbliższych zakupach w wielobranżowym. 

  • rękawiczki gumowe w Twoim ulubionym kolorze
  • płyn do szyb w estetycznym dozowniku
  • komplet nowych ścierek
  • kolorowa, wielka miotełka do kurzu niczym ze starych filmów

Zainwestuj w sprzęt do wygodnego robienia porządków, a przestaniesz powtarzać nie chce mi się sprzątać. To działa trochę jak peleryna superbohatera – wystarczy ją założyć, by stać się niepokonanym. Potwierdzone! 

Dzięki porządnemu wyposażeniu nie tylko będzie Ci łatwiej zabrać się do sprzątania. Posprzątasz dokładniej, lepiej – bo nowa ścierka wyciera skuteczniej, niż dziurawa szmata z T-shirtu potarganego 10 lat temu. Z mocnym płynem czyszczącym zaoszczędzisz sobie męczarni przy szorowaniu fug łazienkowych. Nowoczesny, lekki odkurzacz sprawnie poradzi sobie z okruszkami na schodach bez powodowania zakwasów w ramionach.

5 – ,,nie chce mi się sprzątać” – powiedz to gościom!

Najlepiej zaprosić na kawę mamę albo teściową. Jeśli nie masz teściowej, to umów się na randkę w Twoim mieszkaniu. 

Wizja przyjęcia gości w tragicznie zapuszczonej aranżacji to ostateczna broń przeciwko leniwcowi. Na godzinę przed spotkaniem staniesz się jednoosobową firmą sprzątającą klasy premium.

6 – zrób zdjęcia na Instagrama

Instagram jest po to, by dzielić się życiem, prawda? Ogarnianie codziennych obowiązków to też życie. Wrzuć więc na swój profil kompilację zdjęć przed i po sprzątaniu. Zrób zdjęcie przed… i zabieraj się za przygotowania do po. Komplementy od znajomych gwarantowane.

A może nie zrobisz takiej kompilacji, bo za bardzo wstydzisz się jak jest przed? No cóż – to chyba najlepsza motywacja, żeby coś wreszcie zrobić z aktualnym stanem. 

Porównanie będzie Twoim motywatorem także na przyszłość. Kiedy następnym razem powiesz sobie nie chce mi się sprzątać, rzucisz okiem na zdjęcie czystego mieszkania. Świetnie wygląda, prawda? Zaraz może wyglądać tak ponownie!

7 – stwórz piękną aranżację wnętrza

Wyjątkowe meble, zachwycający obraz, sentymentalne bibeloty – im więcej w mieszkaniu rzeczy, które Ci się podobają, tym większa chęć do utrzymania porządku. Nikt przecież nie chce, by dopracowany wystrój zginął w chaosie, a sprzęty niszczyły się od kurzu i wilgoci. =

Pomyśl, dlaczego teraz nie zależy Ci na zadbanym otoczeniu. Może potrzebujesz coś w nim zmienić, by Twój stosunek do utrzymywania porządku uległ zmianie?

Nie chce mi się sprzątać – nam czasami też nie… ale dzięki tym sposobom na zmotywowanie się jakoś dajemy radę! By sprzątać bez zmęczenia, zainwestuj w dobry sprzęt i zażyj pozytywnego wysiłku aktywnością fizyczną. Po zakończeniu porządków spraw sobie zasłużoną nagrodę!

 

Napisz komentarz