Praca w branży budowlanej wymaga odpowiedniego przygotowania. Jednym z elementów, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę przed jej rozpoczęciem jest dopasowany do warunków strój. Pozwoli on na komfortowe i jednocześnie bezpieczne wykonywanie swoich obowiązków.
Wybór odpowiednich ubrań może stwarzać jednak wiele wątpliwości. Czy określenia odzież robocza i ochronna dotyczą tego samego? Czy skupiać się na wyłącznie na kwestiach praktycznych, czy także wyglądzie? Czy do tworzenia odzieży dla pracowników budowlanych wykorzystywane są wyłącznie tkaniny bawełniane, czy jest miejsce także na te o ciekawym wyglądzie, jak np. welur materiał? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na te pytania!
Odzież robocza a odzież ochronna w branży budowlanej – czy to to samo?
Pierwszymi informacjami, które warto pozyskać na temat odzieży dla budowlańca jest przede wszystkim jej typ. Wiele osób używa pojęć ubrania ochronne i robocze właściwie wymiennie. A zdecydowanie nie dotyczą one takiej samej odzieży i nie są sobie równoznaczne. Przyjrzyjmy się bliżej tym dwóm rodzajom ubrań dla budowlańca.
Odzież robocza
Głównym zadaniem odzieży roboczej jest zastąpienie własnych ubrań pracownika lub ich zabezpieczenie. Chroni ona odzież osobistą wyłącznie przed zabrudzeniem i zniszczeniem. Natomiast jej zadaniem nie jest zabezpieczanie przez substancjami, które mogłyby być szkodliwe dla zdrowia. W przeciwieństwie do odzieży ochronnej nie musi posiadać żadnych atestów.
Odzież ochronna
To właśnie ona w bezpośredni sposób chroni zdrowie i życie pracownika. Jej rolą jest zabezpieczania nie tylko odzieży własnej, ale i samego pracownika przed jednym lub kilkoma zagrożeniami. Jej znaczenie jest więc dużo większe niż odzieży roboczej, dlatego musi posiadać odpowiednie certyfikaty, poświadczające, że spełnia wymagania
Ten rodzaj odzieży nie zawsze jest potrzebny, wiele zależy od miejsca pracy i wykonywanych obowiązków. Wyróżniamy jej kilka rodzajów, jest dzielona ze względu na przeznaczenie. Wyróżniamy m.in. odzież ochroną zabezpieczającą przed środkami chemicznymi, bardzo wysokimi lub niskimi temperaturami (odzież termiczna) lub mechanicznymi urazami – szczególnie ten ostatni rodzaj przydaje się w pracy budowlańca.
Odzież dla pracownika budowlanego – jakimi cechami powinna się wyróżniać?
Wiele osób zastanawia się, czy odzież dla pracownika budowlanego musi był wyłącznie funkcjonalna, praktyczna i zapewniająca bezpieczeństwo? Odpowiedź brzmi: oczywiście, że nie! Jednak nie da się ukryć, że to właśnie te cechy są najważniejsze, gdyż to właśnie z tych powodów ta odzież w ogóle powstała.
Producenci odzieży ochronnej i roboczej pozytywnie zaskakują i coraz więcej ubrań roboczych i ochronnych posiada ciekawe, nowoczesne kroje. Dzięki temu świetnie sprawdzają się zarówno podczas codziennej pracy, ale także i wtedy, gdy przychodzi potrzeba spotkania z kontrahentem.
Różnorodność krojów jest bardzo istotna także ze względu na to, że pozwala na lepsze dopasowanie ubrań do sylwetki pracownika. A lepsze dopasowanie skutkuje wygodą noszenia. Ubrania są komfortowe, a to także
Warto zamawiać ubrania dla pracownika budowlanego z katalogu firm, które specjalizują się w produkowaniu odzieży BHP. Dzięki temu zyskasz pewność, że wybrane będą wyróżniać się nie tylko spełnieniem wszystkich niezbędnych wymogów, ale także wysoką jakością.
Z jakich materiałów jest wykonywana odzież dla budowlańca?
Jednym z głównych materiałów, z których produkowana jest odzież dla pracowników budowlanych są tkaniny bawełniane. Powstają z nich komfortowe w noszeniu i praktyczne ubrania. Aby poprawić ich wytrzymałość do bawełny dodawany jest często poliester, który sprawia, że odzież jest mniej podatna na zniszczenia i odporna na plamy.
Wśród wykorzystywanych materiałów nie znajdziesz raczej ekstrawaganckich propozycji o ciekawym wyglądzie, gdyż w przypadku tych ubrań funkcjonalność jest stawiana na pierwszym miejscu. Materiał odzieży roboczej i ochronnej ma zabezpieczać ubrania znajdujące się pod nią lub samego pracownika przed zabrudzeniem lub negatywnym wpływem szkodliwych substancji i czynników. Dlatego konieczne jest wybieranie w tym celu wyłącznie specjalistycznej odzieży.