Wybór idealnego rozmiaru kołdry to klucz do sukcesu. To właśnie okrycie ma bowiem największy wpływ na jakość nocnego wypoczynku. Do zakupu trzeba więc podejść dość poważnie, a zanim to nastąpi – dokładnie przemyśleć, jakie wymiary sprawdzą się u Ciebie najlepiej. Postanowiłam więc, że przygotuję artykuł, który powinien Ci w tym nieco pomóc. Pokażę w nim, jakie są rozmiary kołder i kiedy dane rozwiązania będą godne polecenia. Sprawdź koniecznie!

Kilka słów na początek, a więc jak dobrać idealny rozmiar kołdry?

W pierwszej kolejności kilka słów na temat tego, jak wybrać idealne rozmiary kołder. Przede wszystkim warto pamiętać, aby okrycie zawsze było kilka centymetrów szersze niż posłanie. Do każdej ze stron warto więc doliczyć dodatkowe 10-20 cm. Tym samym na łóżko 160×200 najlepiej sprawdzi się kołdra 180×200 lub 200×200.

To jednak nie koniec. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na swoje preferencje podczas snu. Każdy z nas oczywiście inaczej okrywa się kołdrą podczas wypoczynku. Jeśli należysz do osób, które wręcz owijają się swoją pościelą, konieczne będzie ponownie doliczenie kilku dodatkowych centymetrów. Sprawi to, że z pewnością nigdy nie zmarzniesz i podniesiesz komfort swojego wypoczynku.

Przy okazji radziłabym także postawić na uniwersalne rozmiary. Uniwersalne, czyli takie, które pojawiają się w sklepach najczęściej. Nie będziesz mieć wtedy trudności ze znalezieniem poszwy pasującej na okrycie. Pościele produkowane są bowiem przez większość producentów głównie w standardowych rozmiarach. O wiele łatwiej spotkać przecież komplet 160×200 niż chociażby 160×220 czy 155×200.

Jakie są najpopularniejsze rozmiary kołder?

Skoro wspomniałam już o tym, że jest coś takiego jak poniekąd uniwersalne rozmiary kołder, od razu je przedstawię. Nie da się ukryć, że to właśnie te standardowe wymiary są wybierane najczęściej. Największą popularnością cieszą się więc modele 90×120, 100×135, 140×200, 160×200, 180×200, 200×200, 200×220 oraz 220×200. Można śmiało powiedzieć, że takie propozycje pojawiają się w większości sklepów.

Do mniej popularnych należą z kolei 110×140, 155×200 czy 160×220. Oczywiście możesz je gdzieniegdzie spotkać, lecz jest to po prostu rzadkość. Przez to też niewielu producentów ma w swoim asortymencie pasujące na takie okrycia pościele. Jeśli chcesz uniknąć problemów ze znalezieniem idealnych poszewek, lepiej postawić na klasykę.

Rozmiary kołder dla małych dzieci – kiedy sprawdzą się poszczególne modele?

Znasz już teorię, przejdźmy więc do bardziej praktycznej części. Podpowiem teraz, jakie wymiary kołder powinny sprawdzić się najlepiej dla konkretnych grup osób. Zacznijmy od tych najmłodszych!

90×120 – idealne do łóżeczka

Wybierając rozmiar kołdry dla noworodka, większość rodziców decyduje się na wymiary 90×120. Takie okrycie będzie idealne dla najmłodszych pociech. Z jego pomocą będzie można utulić do snu maluszka i mieć pewność, że nie zmarznie podczas wypoczynku. 

Do tego modele 90×120 świetnie sprawdzą się nawet przez dwa pierwsze lata życia. Spokojnie będzie można ich używać aż do momentu, gdy dziecko przeniesie się z łóżeczka na niewielkie klasyczne łóżko. Będzie więc to bardzo praktyczne rozwiązanie.

100×135 – rozwiązanie dla starszaków

Po przejściu na klasyczne łóżko dziecięce warto wybrać dla swojego dziecka nieco większe okrycie. W większości przypadków najlepiej sprawdza się rozmiar 100×135. Taki model spokojnie posłuży nawet do momentu ukończenia przez pociechę 5. roku życia. 

Takimi wymiarami cechują się także iście dziecięce pościele z uroczymi motywami czy bajkowymi bohaterami. Tym samym dziecko z pewnością będzie chętnie zasypiać w swoim łóżku pod pasującą do jego preferencji kołdrą i poszewkami.

Rozmiary kołdry dla dorosłych – najchętniej wybierane opcje

Teraz nadszedł czas na opcje dla dorosłych. Jakie rozmiary kołdry będą najlepsze w tym przypadku? Po jakie wymiary powinni sięgnąć single, a po jakie pary?

140×200 – dla dorastających pociech i nie tylko

Na sam początek pod lupę idzie rozmiar 140×200. Dla kogo wybierany jest najczęściej? Przeważnie dla dorastających pociech, a więc dzieci w wieku szkolnym oraz nastolatków. Wymiary sprawdzą się idealnie dla pociech o standardowej posturze ciała. Swobodnie się nimi okryją i będą cieszyć się z nich naprawdę długi czas.

Trzeba jednak pamiętać, że po takie rozwiązanie często sięgają też dość drobne osoby dorosłe, a niekiedy pary śpiące pod osobnymi okryciami. Na niewielkim łóżku takie dwie kołdry sprawdzają się idealnie.

160×200 – wymiary zdecydowanie najpopularniejsze

160×200 to z kolei rozmiar uważany za jeden z najbardziej uniwersalnych. Przez to m.in. na https://sklep.kz.com.pl/category/koldry-160×200 znajdziesz kołdry o takich wymiarach w wielu wersjach do wyboru. Z pewnością będziesz w stanie w pełni dobrać je do swoich preferencji. Dla kogo jednak najlepszy okaże się taki rozmiar?

Głównie dla osób dorosłych o klasycznej posturze ciała – śpiących w pojedynkę. Z łatwością będzie się można nimi okryć i wręcz dokładnie otulić w razie mrozów. Przez to też najczęściej kołdry 160×200 goszczą w hotelach i miejscach noclegowych. Są po prostu uniwersalne.

Coraz częściej po wymiary te sięgają jednak także pary śpiące na jednym dużym łóżku, jednak pod dwoma zestawami. Trzeba tylko w takiej sytuacji pamiętać, że posłanie musi być już dość spore, aby pomieścić się na nim z drugą połówką i całym ogromnym pościelowym ekwipunkiem.

180×200 – kołdry dla par ceniących bliskość

A co w przypadku par mających jedno okrycie? Jakie rozmiary kołder będą dla nich odpowiednie? Jeśli łóżko nie należy do największych, dobrym wyjściem okaże się przede wszystkim okrycie 180×200. Na materac do 160 cm szerokości jest to wyjście wręcz idealne. 

Trzeba jednak pamiętać, że takie wymiary poniekąd wymuszają spanie dość blisko siebie. Jeśli więc para za tym nie przepada, np. przez wrażenie zbyt dużego zaduchu w takiej sytuacji, lepiej rozważyć coś większego.

200×200 – do małżeńskiej sypialni

Dotarliśmy do kolejnego dość popularnego i chętnie wybieranego rozmiaru. Tym razem jest to 200×200. Takie kwadratowe okrycia, które czekają na Ciebie na https://sklep.kz.com.pl/category/koldry-200×200, są bardzo praktyczne. Ze względu na kształt nie trzeba zastanawiać się, w jaki sposób nałożyć na nie pościel i który z boków jest dłuższy.

Podczas snu zawsze będzie do dyspozycji taka sama ilość okrycia – nie trzeba pilnować, czy to przypadkiem nocą się nie obróciło. Do tego można uznać rozmiar ten za idealny dla pary. Każdy będzie mieć dla siebie odpowiednią przestrzeń, co z pewnością wpłynie pozytywnie na jakość wypoczynku.

220×200 i większe – modele dla wymagających

Kiedy wybrać dla siebie jeszcze większe kołdry? Rozmiary 220×200 będą dobre dla par, w których to obydwie osoby lubią dokładnie zawinąć się w okrycie. Model 200×220 okaże się niezastąpiony z kolei dla wyższych osób – będzie wtedy możliwość dokładnego zakrycia także i stóp podczas snu.

Największe propozycje dostępne w sklepach to natomiast coś, czego nie może zabraknąć na materacach o wymiarach powyżej 200×200. Będziesz mieć wtedy pewność, że cała przestrzeń łóżka zostanie odpowiednio wykorzystana.

Teraz już z pewnością wiesz, co wybrać, aby zapewnić sobie wysoki komfort snu!

Napisz komentarz