Od wyboru właściwych rozmiarów pościeli zależy nie tylko estetyka sypialni, ale przede wszystkim jakość snu. Niewłaściwie dobrane mogą sprawić, że wypoczynek stanie się mniej komfortowy, a w skrajnych przypadkach nawet przyczynią się do problemów ze zdrowiem. W artykule skupię się więc właśnie na tym temacie. Podpowiem, jakie rozmiary pościeli są dostępne w sklepach, które z nich uważa się za standardowe, a do tego zdradzę, jak wybrać ten najlepszy. Sprawdź!

Rozmiar pościeli – jak dobrać i o czym pamiętać?

Zanim poznasz konkretne rozmiary pościeli, które możesz wybrać do swojej sypialni, warto wiedzieć, jak dobrać odpowiednie wymiary i o czym wtedy pamiętać. Przede wszystkim komplet należy dopasować do wielkości kołdry. Poszwa ma do niej idealnie przylegać. Musi mieć zatem dokładnie taki sam rozmiar. 

Zarówno za mała, jak i za duża poszewka, nie będzie zbyt komfortowa. Okrycie zacznie się w niej przesuwać czy rolować, a niekiedy nawet wypadać z niej. Nie ma wtedy mowy o komfortowym śnie. Jeśli więc śpisz pod kołdrą 140×200, musisz wybrać do niej pościel 140×200 i tyle!

Kołdra z kolei powinna być szersza niż posłanie – nawet o 40-60 cm. Wspomina o tym m.in. autor artykułu „Jak dobrać rozmiar pościeli do Twojego łóżka?” opublikowanego na stronie myalpaca.eu.

Szukając dla siebie odpowiedniego kompletu pościeli, pamiętaj też, że producenci w pierwszej kolejności podają szerokość, a w drugiej długość poszwy. To istotne szczególnie przy wymiarach 200×220 i 220×200. Nie jest to bowiem dokładnie to samo. Są to dwa odrębne komplety. Samo ewentualne obrócenie kołdry nic tu nie da. Zapięcie pojawi się wtedy z boku, a wzór będzie obrócony o 90 stopni. Przy tych dwóch rozmiarach zachowaj więc szczególną ostrożność. 

Rozmiary pościeli – jakie znajdziesz na polskim rynku?

Jak widzisz, rozmiar pościeli i jego prawidłowy dobór, są niebywale istotne. Jakie rozwiązania znajdziesz więc na polskim rynku i po jakie wymiary sięga się najczęściej?

90×120 i 100×135

Na pierwszy ogień pościele dla najmłodszych. Mowa tutaj o modelach dedykowanych do łóżeczka lub ewentualne na małe klasyczne łóżko dla kilkulatka. Dla pociech od pierwszych dni życia najczęściej wybiera się modele 90×120. Te do łóżeczka czy kołyski sprawdzają się idealnie. Są niewielkie, dlatego dziecko może pod nimi spać spokojnie i bezpiecznie. To najpopularniejsza opcja wśród młodych rodziców.

Wiadomo jednak, że maluchy dość szybko rosną. Mniej więcej po ukończeniu przez dziecko 1. roku życia, część z nas decyduje się na zakup większej kołdry i pościeli – 100×135. Takie wymiary będą odpowiednie dla pociech od 1. do nawet 4-5. roku życia. Sprawdzą się w łóżeczku, ale też wtedy, gdy maluch zacznie spać już na standardowym niewielkim materacu.

140×200

Następnym w kolejności rozmiarem jest 140×200. Zauważ więc, że jest tutaj dość duży przeskok. Mniejsza jest już jedynie pościel dedykowana dla dzieci. Ta o szerokości 140 cm jest natomiast polecana głównie dla dzieci po 4-5. roku życia oraz dla młodzieży. Świetnie sprawdza się na standardowych łóżkach pojedynczych. Można dokładnie okryć nią całe ciało.

Co ciekawe, pościele w tym rozmiarze wcale nie są jednak dedykowane tylko dla dzieci i młodzieży. Sięgają po nie także dorośli. Niekiedy znajdziesz je w hotelach, na łóżkach osób śpiących w pojedynkę i cechujących się dość drobną posturą oraz ewentualnie na materacach małżeńskich. Wtedy jednak obydwie osoby mają dla siebie po jednym zestawie. W pewnym sensie jest to rozwiązanie uniwersalne – dla większości z nas będzie dobre.  

160×200

Kolejny rozmiar do 160×200. Co ciekawe, ponownie będą to dość uniwersalne wymiary. Takie pościele występują zarówno w wersji dziecięcej, jak i młodzieżowej oraz dla dorosłych. Dobrze sprawdzają się na większych łóżkach, gdy osoba śpiąca pod nimi jest nieco większych gabarytów lub gdy po prostu lubi dokładnie ukrywać się podczas wypoczynku. Możliwe będzie owinięcie się nią w szczelny kokon. 

Najczęściej więc takie rozmiary goszczą w sypialniach dzieci, młodzieży i osób dorosłych – śpiących zarówno solo, jak i w parze czy we dwójkę, jednak pod osobnymi okryciami. 

180×200

Teraz nadszedł czas na rozmiar pościeli, który idealnie sprawdzi się dla pary. Mowa o 180×200. Pod takim zestawem spokojnie wyśpią się dwie osoby lubiące wypoczywać blisko siebie. Sprawdzi się idealnie szczególnie na tych mniejszych łóżkach małżeńskich. Na dużych materacach niestety nie zostanie w ten sposób wykorzystany pełen potencjał powierzchni spania. Na posłania do 140 cm szerokości będzie jednak odpowiedni. 

Co ciekawe, właśnie w takim rozmiarze występują najczęściej urocze zestawy dla par – z romantycznymi napisami i aplikacjami. 

200×200

200×200 to kolejne wymiary odpowiednie dla dwóch osób śpiących pod jednym okryciem. Zapewniają jednak nieco większą powierzchnię do efektywnego wypoczynku i dobrze sprawdzają się na posłaniach o dużych rozmiarach. Podobnie, jak modele 180×200, często występują w romantycznych wersjach.

220×200 i 200×220

Na koniec zostały dwa rozmiary pościeli, o których wspominałam już wcześniej – 220×200 i 200×200. Pierwszy z nich dedykowany jest na łóżka cechujące się dużą szerokością. Każda śpiąca pod nimi osoba będzie miała dla siebie naprawdę duży obszar materaca. Możliwe będzie bardzo dokładne okrycie się, a nawet dokładne owinięcie.

Druga opcja polecana jest z kolei dla par, w których to jedna osoba jest ponadprzeciętnego wzrostu. Wtedy będzie można dokładnie się okryć od stóp do głów. Pamiętaj cały czas, że są to dwa całkowicie inne rozwiązania. 

Czy można wskazać, jaki jest standardowy rozmiar pościeli?

Wiele osób zastanawia się, czy da się wyróżnić jeden standardowy rozmiar pościeli. Analizując wyżej wymienione wymiary, za coś uniwersalnego spokojnie można uznać rozmiar 140×200 i 160×200. Sprawdzą się tak naprawdę dla wszystkich. Każdy ma jednak inne preferencje, więc dużo zależy od indywidualnych potrzeb. 

Niektórzy uważają również, że standardowe rozmiary to tak naprawdę wszystkie wymienione w tym artykule. Takie też znajdują się w asortymencie większości polskich producentów. Do nietypowych można więc wtedy zaliczyć wszelkie propozycje typu 135×200 czy 155×200. Te niekiedy spotyka się jedynie w sklepach zagranicznych marek. Wszystko zależy więc od tego, w jaki sposób interpretowane jest słowo „standardowy”.

To już wszystkie informacje, które chciałam Ci przekazać w tym artykule. Mam nadzieję, że teraz rozmiary pościeli nie mają już przed Tobą żadnych tajemnic i wiesz, co wybrać dla siebie!   

Źródła:

  1. Jak dobrać rozmiar pościeli do Twojego łóżka?, myalpaca.eu [dostęp 28.03.2024].
  2. Standardowe rozmiary pościeli – wszystko, co musisz o nich wiedzieć, nowoczesny.pl [dostęp 28.03.2024].
  3. Najpopularniejsze rozmiary pościeli, lozkoholicy.pl [dostęp 28.03.2024].

Napisz komentarz