Ścianki działowe to dość prosty sposób na odmienienie i przeorganizowanie przestrzeni domowej. Sprawdzają się niemal w każdym miejscu. Możemy podzielić nimi pokój dziecięcy, by dla każdego z dzieci wydzielić prywatną przestrzeń, lub łazienkę, oddzielając toaletę od reszty pomieszczenia. Ścianką działową można także wyznaczyć strefy w większej przestrzeni otwartej, na przykład w salonie połączonym z kuchnią. Czasami oprócz zwykłego podziału przestrzeni ma także stanowić dźwiękoszczelną przegrodę.

Nie każdy materiał sprawdzi się w tym drugim przypadku, dlatego planując budowę ścianki, powinniśmy zawsze kierować się funkcjami, jakie ma pełnić. Niżej przyjrzymy się najpopularniejszym materiałom używanym do budowy ścianek działowych.

Najpopularniejsze materiały do budowy ścianek działowych

Ścianka działowa z regipsu, czyli płyt gipsowo-kartonowych

Płyty gipsowo-kartonowe są jednym z najtańszych materiałów, jakie możemy wykorzystać do postawienia ścianki działowej. Płyty są stosunkowo cienkie i lekkie, a praca z nimi jest prosta i nie wymaga murowania. Jeśli mamy doświadczenie w majsterkowaniu, będziemy mogli poradzić sobie sami i nie korzystać z pomocy fachowców.

Ścianki z regipsu nie obciążają stropu, a jeśli będzie taka konieczność bez problemu zdemontujemy je w przyszłości. Konstrukcję takiej ścianki przygotowuje są z profili i obudowuje płytami. Dodatkowo jeśli w przestrzeni między nimi umieścimy wełnę mineralną, podniesiemy jej dźwiękoszczelność.

Wadą regipsu jest podatność na uszkodzenia mechaniczne i niska wytrzymałość na obciążenia. Jeśli wiemy, że na nowo powstałej ściance będziemy chcieli zawiesić szafkę lub telewizor należy ją odpowiednio wzmocnić, bądź wziąć pod uwagę pozostałe materiały.

Ścianki działowe murowane

Wytrzymałość i koszt wykonania ścianki działowej tą metodą uzależnione są od tego, na jaki materiał się zdecydujemy. Do wyboru mamy tradycyjne cegły, pustaki lub beton komórkowy.

  • Cegły – zapewnią nam dobrą dźwiękoszczelność, a na wymurowanej z nich ściance bez problemu powiesimy na przykład szafkę. Koszt budowy ścianki działowej z cegły będzie wyższy niż ścianek z regipsu. Wadą tego rozwiązania jest także waga ścianki. Nie każdy strop będzie na tyle wytrzymały, by umożliwić nam jej postawienie. Dlatego trzeba zaangażować projektanta i ocenić nośność stropu.
  • Beton komórkowy – jest to materiał tańszy niż cegła i łatwy w obróbce, dzięki czemu możemy nadać ściance bardziej wymyślny kształt. Bloczki betonowe cechują się odpornością na uszkodzenia mechaniczne i ogień, ale nie zapewnią nam dźwiękoszczelności.
  • Pustaki –pustaki są lżejsze niż cegły pełne, ale mimo to koniecznie trzeba ocenić nośność stropu przed budową ścianki działowej. Również ściankę z pustaków bez większego problemu będziemy mogli wykorzystać do zawieszenie różnych rzeczy, ale będzie ona słabiej izolowała dźwięki.

Ścianka działowa ze szklanych pustaków

Szklane pustaki nie sprawdzą się w połączeniu z każdym stylem, ale na pewno będą dobrym wyborem do niedużych pomieszczeń, ponieważ częściowo przepuszczając światło, nie będą przytłaczające dla niewielkiej przestrzeni, jak mogłoby być w przypadku tradycyjnej ścianki działowej. Ich dużą zaletą jest dźwiękoszczelność. Do montażu ścianki działowej z luksferów wykorzystuje się pręty zbrojeniowe lub drabinki zbrojeniowe, a także specjalny klej. Pustaki szklane są dostępne w szerokiej palecie kolorów i bez wątpienia mogą stanowić dodatkowy element dekoracyjny w naszym domu. Decydując się na nie, trzeba jednak liczyć się z tym, że jest to drogie rozwiązanie.

Przedstawione rozwiązania nie tylko cieszą się największą popularnością, lecz także najlepiej spełniają funkcję dźwiękoszczelności, jakiej możemy od nich oczekiwać. Bez wątpienia każdy będzie w stanie coś spośród nich wybrać. Zarówno jeśli chodzi o wielkość budżetu, jak i właściwości ścianki i jej prezentację. Dobrze zaprojektowana ścianka działowa odmieni przestrzeń nie do poznania, a jednocześnie będzie robiła wrażenie jej integralnej części, jakby znajdowała się tam od zawsze

Napisz komentarz