Siatka zbrojeniowa pod wylewki to istotny element wielu betonowych wylewek. Nie zawsze trzeba się na nią decydować, ale to łatwy i skuteczny sposób zwiększenie wytrzymałości betonowej płyty. Choć siatki zbrojeniowe cechuje prosta konstrukcja – to ułożone prostopadle, zgrzewane pręty ze stali – mają wiele zalet. Poznaj je bliżej i dowiedz się, w jakich sytuacjach zbrojenie wylewki z pewnością się przyda.

Jakie korzyści zapewnia siatka zbrojeniowa pod wylewki?

Siatka zbrojeniowa pod wylewki przede wszystkim poprawia mechaniczną wytrzymałość betonowego podłoża. Dzięki niej wylewka jest bardziej odporna na skurcze. Metalowe pręty we wnętrzu betonowej płyty pomagają też rozproszyć naprężenia, jakie powstają w tym materiale. Wylewka zbrojona siatką jest bardziej odporna na pęknięcia i rysy.

Zastosowanie siatki zbrojeniowej umożliwia również zminimalizowanie grubości wylewki. To pozwala na oszczędniejsze korzystanie z materiału na beton. Zbrojona wylewka sprawia też, że płyta szybciej wysycha – przyspiesza więc prace budowlane.

Z drugiej strony, dzięki siatce zbrojeniowej wylewka może udźwignąć bez szwanku większy ciężar. Do tego zbrojone podłoże wyróżnia się lepszą izolacją termiczną.

W jakich sytuacjach warto zbroić wylewkę?

Mimo tych wszystkich zalet nie każda wylewka wymaga stosowania siatki zbrojeniowej. Zdecydowanie zaleca się ją przy cieńszych płytach, gdy warstwa betonu ma maksymalnie cztery centymetry długości.

Zbrojenie podłoża przyda się wszędzie tam, gdzie planujesz w przyszłości zamontować podłogę z płytek. Bez siatki podłoże będzie mocniej “pracować”, co najpewniej przełoży się na pękanie mniej od niej wytrzymałych płytek.

Mocno polecanym rozwiązaniem jest również siatka zbrojeniowa pod wylewki, które będą narażone na duże obciążenia. Dotyczy to więc na przykład garaży, warsztatów czy hal produkcyjnych. Nawet jeśli planujesz wówczas grubą warstwę betonu, i tak warto poprawić jej właściwości metalowym wzmocnieniem. Inaczej zwiększasz ryzyko, że na wylewce pojawią się pęknięcia.

Jaka siatka zbrojeniowa najlepiej nada się do wylewki?

Przy wyborze siatki zbrojeniowej pod wylewki trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim dwa parametry: średnicę prętów oraz wielkość oczek. W tym pierwszym przypadku najczęściej stosuje się siatki z prętami o grubości 3-4 milimetrów. Większa średnica prętów jest stosowana rzadko, przeważnie tylko w najbardziej wymagających konstrukcjach.

Siatka zbrojeniowa pod wylewki to zazwyczaj wielkość oczek 10×10 cm lub 15×15 cm. Bardziej uniwersalna jest ta druga. Taka wielkość oczek bardzo dobrze sprawdza się na przykład przy ogrzewaniu podłogowym. Przy wyborze siatki do dużych wylewek wzmacnianych drutami zbrojeniowymi trzeba pamiętać, że wielkość jej oczek musi być dopasowana do rozkładu drutów. Siatkę montuje się zwykle w połowie grubości wylewki.

Podsumowanie: kiedy siatka zbrojeniowa pod wylewki się sprawdzi?

Siatka zbrojeniowa przyda się przy większości wylewek. Konieczna jest przy tych najcieńszych, których grubość nie przekracza 4 mm. Zdecydowanie warto na nią postawić także na wylewkach, na których ma się znaleźć posadzka z płytek. Siatki zbrojeniowe poprawią też wytrzymałość i stabilność betonowego podłoża, które będzie musiało wytrzymać duże obciążenia.

Napisz komentarz