Stoły okrągłe zyskały w ostatnim czasie ogromną popularność. Bardzo często gorszą w domach oraz lokalach użytkowych. Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, warto poznać kilka najważniejszych faktów na ich temat. Większość z nich z pewnością Cię zaskoczy! Zainteresowany? Czytaj dalej!

Fakt nr 1: są idealne do małych wnętrz

Stoły z okrągłym blatem poleca się głównie do niewielkich wnętrz. Gwarantują bowiem dużą przestrzeń użytkową, a jednocześnie nie zajmują sporej ilości dostępnej przestrzeni. Dzięki temu możesz wybrać mebel mniejszy pod względem gabarytów, jednocześnie zyskując taką samą ilość miejsca dla biesiadników. Jeśli więc mieszkasz np. w kawalerce, takie rozwiązanie powinno sprawdzić się najlepiej.

Do tego większość stołów okrągłych dostępna jest w wersji rozkładanej. W razie konieczności rozsuwasz blat i gotowe. Jego kształt będzie wtedy owalny, a Ty przestaniesz martwić się brakiem miejsca dla swoich gości.

Oczywiście stoły okrągłe sprawdzą się także w dużych wnętrzach. Trzeba jednak wtedy dobrze dobrać rozmiar blatu. Jeśli będzie mały, niestety może “zgubić się” w całym pomieszczeniu. Lepiej więc postawić w takiej sytuacji na modele nawet ośmio- czy dziesięcioosobowe. 

Zgrabne stoły okrągłe do małego wnętrza
Stoły okrągłe są bardzo zgrabne, a przy tym zapewniają dużą powierzchnię użytkową. Z tego powodu często umieszcza się je w małych wnętrzach.

Fakt nr 2: sprzyjają budowaniu towarzyskich relacji

Przy okrągłym stole bardzo dobrze prowadzi się towarzyskie rozmowy. Każda osoba zasiadająca przy stole może nawiązać kontakt wzrokowy ze wszystkimi towarzyszami. Łatwiej w ten sposób budować między sobą relacje. To bardzo ważne szczególnie wtedy, gdy odwiedzają Cię goście w różnym wieku lub takie, które wcześniej zbyt dobrze się nie znały. Zdecydowanie nawiążą wtedy ze sobą odpowiedni kontakt.

Stoły okrągłe nie wprowadzają także hierarchii biesiadników, jak to bywa przy blatach prostokątnych. Każde miejsce jest takie samo i równorzędne. Nie ma strefy dla wyróżnionych osób, a więc tych zasiadających przy krótszych bokach. Wszyscy mogą czuć się komfortowo i z pewnością nie będą narzekać na podziały. To naprawdę ważne, szczególnie dla osób skrytych czy różniących się statusem społecznym.

Fakt nr 3: uważa się je za bardzo eleganckie i bankietowe

Okrągły stół od zawsze uważany jest za elegancki. Jeśli więc chcesz wprowadzić do mieszkania odrobinę luksusu, postaw na właśnie takie rozwiązanie. Dlaczego jednak tak jest? Zapewne chodzi o fakt, iż takie blaty bardzo często goszczą na wszelkiego rodzaju bankietach i ważnych uroczystościach. Przez to utożsamia się je z czymś eleganckim. Przy okazji pięknie układają się na nich długie obrusy.

Takie okrągłe stoły możesz wykorzystać nie tylko w mieszkaniu, ale i w ogrodzie czy nawet w lokalu użytkowym. Przy większych przestrzeniach należy jednak pamiętać o prawidłowym ułożeniu stołów. Gdy natomiast szykujesz przyjęcie lub ważną uroczystość, w której to ktoś ma poczuć się wyróżniony, warto pamiętać o zastosowaniu odpowiedniego rozłożenia względem stołu głównego. 

Eleganckie stoły okrągłe do domu i na ważne okazje
Stoły okrągłe często goszczą na bankietach, weselach i innych imprezach okolicznościowych. Uważa się je bowiem za wyjątkowo eleganckie oraz dostojne.

Fakt nr 4: należy uważnie dobierać do nich dekoracje

Decydując się na okrągły stół, warto również pamiętać o odpowiednim doborze ozdób, które się na nim znajdą. W przypadku prostokątnych modeli zadanie to jest nieco łatwiejsze. Mając blat okrągły, postaw na większe ozdoby, które optycznie powiększą mebel oraz całą przestrzeń. 

Świetnie prezentują się także dekoracje wiszące. Dzięki temu całość nabiera lekkości i pięknie się ze sobą komponuje. Co ciekawe, w przypadku stołów okrągłych, należy unikać akcesoriów, których wysokość sięga mniej więcej linii wzoru. Takie meble sprzyjają bowiem budowaniu wzajemnych relacji towarzyskich, jednak ozdoby mogą to utrudnić.

Fakt nr 5: są polecane rodzinom z małymi dziećmi

Warto również pamiętać, że stoły okrągłe bardzo często są polecane dla rodzin z małymi dziećmi. W tym przypadku chodzi oczywiście głównie o względy bezpieczeństwa. Zaokrąglone wykończenie blatu sprawi, że nawet uczący się chodzić maluch, nie będzie narażony na groźny bliski kontakt z kantem. Do tego sam unikniesz bolesnych uderzeń o róg stołu podczas przemieszczania się po całym wnętrzu. 

Oczywiście przy blatach prostokątnych możesz zdecydować się na specjalne ochraniacze, jednak nie da się ukryć, że nie wyglądają one zbyt ciekawie. Jeśli więc jesteś rodzicem, zdecydowanie warto postawić na stół okrągły. Gdy zdecydujesz się na model rozkładany, dodatkowo zyskasz sporą ilość miejsca i mebel, który będzie rósł wraz z Twoją rodziną. 

Zaskoczył Cię któryś z punktów? A może chciałbyś dodać coś od siebie? Daj znać w komentarzu!

Napisz komentarz