Wybór idealnego zestawu wypoczynkowego to nie lada wyzwanie. Kupując narożnik czy sofę, należy przecież dopasować ich rozmiar do wnętrza, a także zdecydować się na najlepszy wariant materiału obiciowego. Właśnie na tym elemencie skupię dziś największą uwagę. Podpowiem, jakie tkaniny funkcyjne warto wybrać na swój zestaw wypoczynkowy. Zainteresowany? W takim razie zapraszam do lektury!

Tkanina wodoodporna – materiał, który nie chłonie cieczy

Pierwszą z tkanin funkcyjnych, które dziś omówię, jest materiał wodoodporny. Jego nazewnictwo może być różne. Producenci najczęściej nazywają go materiałem utrudniającym wchłanianie płynów czy Water Repellent. Na czym polega fenomen tej tkaniny?

Na jej powierzchni znajduje się niewidoczna powłoka składająca się z nanocząsteczek. Ich zadaniem jest blokowanie przenikania płynów do głębszych warstw materiału. Dzięki temu ciecz skrapla się na tapicerce. Ty zyskujesz więc czas na skuteczne usunięcie ich ze swojego zestawu wypoczynkowego. Wystarczy, że lekko odsączysz je ręcznikiem i tak naprawdę gotowe. 

Dlaczego warto wybrać takie rozwiązanie? Przede wszystkim dlatego, że unikniesz w ten sposób trwałych plam oraz zacieków po wodzie, kawie, herbacie czy nawet winie. Nanocząsteczki blokują bowiem przenikanie każdego rodzaju cieczy. Tym samym Twój zestaw wypoczynkowy będzie wolny od wilgoci. Co za tym idzie? W jego wnętrzu nie będą rozwijały się grzyby czy pleśń. Sofa czy narożnik posłużą Ci dzięki temu o wiele dłużej i zachowają swój idealny wygląd na lata.

Tkaninami wodoodpornymi naprawdę warto obić swoje nowe meble tapicerowane. Producent takich mebli wypoczynkowych współpracuje zawsze z kilkoma dostawcami materiałów, dlatego z pewnością znajdziesz dla siebie idealne rozwiązanie. 

Sofa Royal z tkaniną water repellent
Tkanina wodoodporna może prezentować się niezwykle ciekawie. W tym przypadku sofę Royal obito materiałem Monolith 77. Źródło zdjęcia: strona producenta Puszman.

Tkanina plamoodporna – czyszczenie zestawu nigdy nie było takie proste!

Tkanina funkcyjna może być także oczywiście plamoodporna. Wtedy producenci nazywają ją np. materiałem łatwoczyszczącym czy  Easy Clean. Na czym polega jej działanie? Ponownie na powierzchni znajdują się specjalne nanocząsteczki. Tym razem tworzą one swego rodzaju tarczę ochronną. Blokują przenikanie plam do głębszych warstw materiału. Zabrudzenie nie “wgryza się” więc w tapicerkę, a zostaje na jej powierzchni. Dzięki temu nie musisz czyścić go środkami chemicznymi. Najczęściej wystarczy użyć do tego wody lub wody z szarym mydłem.

Jakie plamy nie wnikną w głębsze struktury takiego materiału i jak je wyczyścić? W pierwszej kolejności skupię się na wodzie, kawie czy herbacie. Gdy ciecz rozleje się na Twoją tapicerkę, musisz jedynie przyłożyć do niej ręcznik papierowy. Jeśli widzisz, że wszystkie krople zostały zaabsorbowane przez czyścik, musisz już jedynie docisnąć do tego miejsca czysty listek ręcznika i gotowe!

W przypadku wina pamiętaj, by najpierw odsączyć jego resztki, a następnie nanieść na całość kilka kropel wody. Jeśli to konieczne, kolistymi ruchami namydl miejsce plamy. Następnie ponownie chwyć ręcznik papierowy i takim samym sposobem usuń pozostałości zabrudzenia. Na koniec zmyj środek czyszczący wodą i postępuj tak samo, jak w przypadku rozlanej wody czy kawy.

Co ciekawe, tkaniny Easy Clean radzą sobie także z plamami od jedzenia. Zasada działania jest niemalże taka sama jak przy winie. Na samym początku musisz jednak zdjąć nadmiar pożywienia, np. lodów czy ketchupu, przy pomocy łyżeczki.

Tkaninom plamoodpornym niestraszne są także zabrudzenia z długopisów, zakreślaczy czy pisaków. Sposób ich usuwania może być jednak różny w zależności od producenta tkaniny. Najlepiej więc poznać go, wchodząc na stronę producenta z instrukcją użytkowania danego materiału.

Sofy, które mogą być obite takimi tkaninami funkcyjnymi, znajdziesz m.in. na https://puszman.com/sofy/. Warto zdecydować się na nie w kilku przypadkach. Nie wahaj się, jeśli w Twoim domu wychowują się małe dzieci, a także, gdy często spożywasz posiłki na swoim zestawie wypoczynkowym. Szybko przekonasz się, że jest to rozwiązanie stworzone dla Ciebie. 

Sofa Asti w tkaninie Easy Clean
Sofa Asti z plamoodporną tapicerką Cloud 70 będzie idealnym rozwiązaniem do domu, w którym wychowują się małe dzieci. Źródło zdjęcia: strona producenta Puszman.

Tkanina przyjazna zwierzętom – idealne wyjście dla wielbicieli pupili

Jeśli masz zwierzęta domowe, takie jak koty czy psy, z pewnością zainteresuje Cię tkanina, którą teraz omówię. Jest to bowiem materiał przyjazny dla pupili, zwany najczęściej Pet Friendly. Jak działa takie obicie? Zasada jest dość prosta. Jego splot jest po prostu wyjątkowo mocny. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko pojawienia się przetarć od pazurów Twoich milusińskich. Do tego nie wbija się do niego sierść. Tym samym raz na zawsze zapomnisz o ciężkim i pracochłonnym usuwaniu jej np. z powierzchni narożnika. 

Takie zestawy znajdziesz m.in. na https://puszman.com/narozniki/. Wystarczy, że podczas składania zamówienia w wybranym salonie partnerskim, wybierzesz taki rodzaj tkaniny. Co ciekawe, materiały Pet Friendly bardzo łatwo także wyczyścić, dlatego ewentualne odbite łapki po spacerze także w mgnieniu oka znikną.

Jak czyścić takie tkaniny? W przypadku plam musisz postępować tak samo, jak przy materiałach plamoodpornych. Chwytasz za ręcznik papierowy, odsączasz i gotowe. Sierść możesz natomiast usunąć rolką do czyszczenia ubrań lub ściereczką.  Świetne rozwiązanie, prawda?

Narożnik Lizbona II w tkaninie Pet Friendly
Tkanina Pet Friendly jest wyjątkowo trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Takim materiałem jest obity narożnik Lizbona II w tkaninie Solar 96. Źródło zdjęcia: strona producenta Puszman. 

Tkanina antywirusowa – “nie” dla drobnoustrojów!

Jedną z nowości jest tkanina obiciowa o działaniu antywirusowym. Virus Protect, bo tak właśnie się nazywa, ma w sobie specjalną powłokę niszczącą do 99,9% bakterii, wirusów oraz drobnoustrojów w 1-5 min. Dzięki temu masz pewność, że na Twoim zestawie wypoczynkowym nie znajdują się drobnoustroje mogące mieć negatywny wpływ na zdrowie Twojej rodziny.

Zawarta w niej substancja przenika do wnętrza wirusów oraz bakterii, skutecznie je neutralizując. Wybierają taki materiał, masz pewność, że jest on w pełni bezpieczny dla ludzi oraz zwierząt. Potwierdzają to m.in. certyfikaty Oeko Tex Standard 100, a także rekomendacje WHO, European Chemical Agency czy USA Environmental Protection Agency

Aby taka tkanina obiciowa jak najdłużej zachowała swoją skuteczność, musisz oczywiście odpowiednio o nią dbać. Każdego dnia warto dokładnie odkurzać swój zestaw wypoczynkowy. Podczas czyszczenia należy natomiast kierować się zaleceniami producenta. Każdy rodzaj materiału powinien być pielęgnowany w inny sposób, dlatego koniecznie zapoznaj się z instrukcją.

Jak długo tkanina zapewni Ci bezpieczeństwo? Szacuje się, że substancja antywirusowa działa do 30 cykli prania na mokro oraz 5 cykli prania chemicznego na sucho. 

Materiał Virus Protect - Strong
Tkanina Virus Protect jest dostępna w m.in. w 15 odcieniach materiału Strong. Źródło zdjęcia: strona producenta Fargotex. 

Dlaczego warto zdecydować się na każdą z tych tkanin?

Każda z wymienionych przeze mnie tkanin ma wiele zalet. Wszystkie są całkowicie bezpieczne dla ludzi oraz zwierząt. Wybierając je, nie odchodzisz w żaden sposób od ciekawego wyglądu. Materiały funkcyjne są dostępne w wielu wersjach do wyboru. Możesz wybrać dokładnie takie wykończenie, na jakim Ci zależy. Do tego jesteś w stanie idealnie dopasować jego kolor do swojej aranżacji oraz preferencji. Funkcjonalność może więc iść w parze także z ciekawym designerskim wyglądem!

Mam nadzieję, że teraz znajdziesz dla siebie idealną tkaninę obiciową!

Napisz komentarz