Chcesz w końcu zamieszkać na swoim? Niekoniecznie musisz się skazywać na długą budowę domu. Rozwiązaniem będzie również zakup nieruchomości. Wyboru domu należy jednak dokonać z dużą uwagą – w końcu konsekwencje tej decyzji będą wpływać na nasze życie przez lata. Podpowiadamy więc, co sprawdzać przy zakupie domu, by dokonać dobrego wyboru i nie żałować decyzji.

Co należy sprawdzić przed kupnem domu? Księgę wieczystą

Zanim przejdziemy do oględzin stanu technicznego nieruchomości i zastanawiania się, czy odpowiada nam układ pomieszczeń, trzeba przyjrzeć się stanowi prawnemu nieruchomości. Na tym etapie często pojawiają się bowiem znaki alarmowe, które powinny zniechęcić nas do inwestycji. Dlatego przed zakupem należy poprosić właściciela o numer księgi wieczystej nieruchomości.

Co sprawdzać przy zakupie domu w księdze wieczystej? Po pierwsze stan własnościowy domu. W księdze wieczystej będą informacje na temat wszystkich właścicieli budynku. Dzięki temu upewnimy się, że prowadzimy rozmowy z właściwą osobą. Kiedy dochodzi do współwłasności nieruchomości, trzeba pamiętać, że każdy z właścicieli musi się zgodzić na sprzedaż.

Ważne będą również ewentualne prawa bądź roszczenia wobec nieruchomości. Wśród takich adnotacji, które również znajdziemy w księdze wieczystej, mogą znajdować się prawa najmu, pierwokupu czy dożywocia. A do tego rozmaite roszczenia. Na co szczególnie uważać? Na służebność osobistą. Do oznacza bowiem prawo do korzystania z domu.

Zakup domu – co sprawdzić? Ewentualną hipotekę

Jeśli zastanawiasz się, co należy sprawdzić przed kupnem domu w księdze wieczystej, bezwzględnie powinieneś pamiętać o obciążeniu hipotecznym. Jeśli pojawia się taki zapis, warto zdawać sobie sprawę, że przy zakupie przejmuje się nieruchomość z hipoteką. Od tej pory to Ty będziesz musiał spłacać długi, którymi jest obciążona.

Warto zerknąć także na wzmianki w księdze wieczystej. Informują one o wnioskach dotyczących zmian w księdze wieczystej, które jeszcze nie zostały do niej wprowadzone. A takie zmiany mogą mieć kolosalne znaczenie dla Twojej decyzji. By niczego nie przegapić w księdze wieczystej, warto sięgnąć po książki o nieruchomościach, które zgłębiają ten temat.

Co sprawdzać przy zakupie domu? Stan techniczny budynku

Jeśli jesteśmy przekonani, że stan prawny nieruchomości nas zadowala, trzeba zwrócić uwagę na stan techniczny budynku. Skoro bowiem zastanawiasz się nad zakupem, zakładamy, że lokalizacja i wielkość domu Ci się podoba, a ewentualny koszt ścianki działowej do nowego wydzielenia pomieszczeń Cię nie przeraża.

Potrzebna będzie ogólna ocena budynku. Najpierw z zewnątrz. Na elewacji nie powinno być widać pęknięć czy przebarwień. Warto zweryfikować także stan i rodzaj ocieplenia budynku. Ma to bowiem duży wpływ na koszty użytkowania domu. W dobie inflacji lepiej pakować oszczędności w coś innego niż prace budowlane – więcej przeczytasz o tym pod adresem https://www.gorlice.info.pl/2022/10/03/jak-zabezpieczyc-oszczednosci-przed-inflacja/.

Co sprawdzać przy zakupie domu w jego wnętrzu? Zerknij na klatkę schodową, zweryfikuj stan okien i drzwi. Przyjrzyj się ścianom i sufitom, sprawdź, czy nie ma na nich usterek.

Bardzo ważne są również oględziny wszelkich instalacji. Problemy z elektryką, kanalizacją czy instalacją gazową to kolejny sygnał, że Twoje koszty w przyszłości będą rosły. Sprawdź więc szczelność instalacji – przyjrzyj się, czy w domu nie ma śladów po zalaniu.

Przy sprawdzaniu stanu technicznego nie wstydź się skorzystania z usług fachowca. Nie musisz być alfą i omegą, a dokładne oględziny pomogą Ci w podjęciu dobrej decyzji. Koszt takiej usługi z pewnością będzie bardziej opłacalny niż uciążliwe remonty, które będą konieczne przy zakupie domu z usterkami.

Napisz komentarz