Praca na budowie jest wymagającym zajęciem. By wykonywać je wygodnie i bezpiecznie, potrzebny jest odpowiedni sprzęt, ale także dobrze dobrana odzież robocza dla budowlańców. W jej skład wchodzi wiele elementów. gdy jednak temperatura spada, kluczowe będą kurtki na budowę.

Dzięki nim można w takich warunkach pracować w miarę komfortowo. Kluczowy jest dobór odpowiedniego ocieplenia oraz kroju kurtki, który będzie gwarantować swobodę ruchów. Na jakie ubrania postawić? Podpowiadamy!

Praca w niskich temperaturach na budowie. Co mówią przepisy?

Kurtki na budowę, ciepłe buty czy spodnie – wszystkie elementy zimowego wyposażenia budowlańca powinien dostarczyć pracodawca. To na nim ciąży obowiązek nieodpłatnego przekazania pracownikom odzieży ochronnej oraz roboczej.

Gdy temperatura mocno pikuje, obowiązków pracodawcy jest więcej. Powinien zorganizować dla pracowników pomieszczenie, w którym będą mogli ogrzać się w czasie pracy. Co więcej, takie miejsce ma gwarantować możliwość przygotowania ciepłego posiłku. Jeśli na budowie nie ma warunków do przygotowania ogrzewanego budynku, muszą się na niej znaleźć grzejniki lub koksowniki.

Kurtki na budowę – czym mogą być ocieplane?

W czasie przerw budowlańcy mogą się więc ogrzać, ale w pozostałych sytuacjach głównym źródłem ciepła jest dla nich odzież. Kurtki na budowę powinny wyróżniać się więc słuszną warstwą ocieplenia. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest ocieplenie z mikropolaru. Takie ubrania sprawdzają się zwłaszcza jesienią, a także w czasie łagodnych zim. Kurtki z mikropolarem dobrze nadają się dla każdego budowlańca, który wykonuje dynamiczną pracę. Takie modele znajdziesz m.in. na https://www.e-logos.pl/produkty/kurtki-z-nadrukiem/.

Kurtki z syntetycznym ociepleniem

Warstwę izolacyjną w kurtkach stanowią jednak często również inne materiały syntetyczne na bazie poliestru. Kurtki z takim ociepleniem mają kilka dodatkowych zalet. Oprócz zapewnienia komfortowej temperatury dobrze radzą sobie z wilgocią.

To więc idealne rozwiązanie na dni z obfitymi opadami deszczu – na przykład późną jesienią – oraz śniegu. Syntetyczne tkaniny będą izolować nawet wówczas, gdy tkanina zamoknie. Z tego powodu dobrze sprawdzają się również u wszystkich, którzy obficie się pocą.

Kurtki na bardzo niskie temperatury

Jeszcze lepsze właściwości izolujące posiada puch. To właśnie ten materiał ociepla najbardziej w stosunku do wagi – cienka warstwa puchu odpowiada cięższym, syntetycznym rozwiązaniom. Z tego powodu takie ocieplenie często posiadają kurtki na bardzo niskie temperatury.

Jako że puch jest lekki, budowlańcy będą czuć się w takich kurtkach niezwykle komfortowo. Jego istotną zaletą jest każe duża wytrzymałość. Minus? niezwykle szybko absorbuje wilgoć, przy czym traci swoje właściwości. Takie kurtki nadają się więc na mroźną, słoneczną pogodę – ciekawe modele czekają na https://www.e-logos.pl/.

Inną naturalną alternatywą dla poliestru jest wełna. Tym materiałem również ocieplane są kurtki na bardzo niskie temperatury, bo wełna skutecznie izoluje. Do tego jej zaletą jest fakt, że nie zatrzymuje nieprzyjemnych zapachów, nieźle radzi sobie z wilgocią. Problemem może być jednak waga – ciężkie kurtki na budowę z wełnianymi elementami mogą spowodować u budowlańców szybsze zmęczenie.

Zimowe kurtki na budowę. O czym jeszcze pamiętać?

Przy zamawianiu kurtek budowlanych trzeba zwrócić uwagę również na ich powłokę. Zewnętrzna warstwa materiału powinna być jak najbardziej wytrzymała na przecięcia i rozerwania – na placu budowy nie jest o to trudno.

Do tego liczy się krój kurtki, która nie może utrudniać ruchów w czasie pracy. Na jesień i zimę warto wybierać modele powlekane poliuretanem, które będą gwarantować wodoodporność. Dobrym pomysłem może być też zakup ocieplanych kurtek odblaskowych, które z powodzeniem mogą spełniać funkcję ochronną i zwiększać bezpieczeństwo na budowie.

Napisz komentarz