Praca na budowie może przynosić niezłe dochody, ale nie należy do najlżejszych. Wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym i wysokim ryzykiem. Według statystyk to właśnie na placach budowlanych dochodzi do największej liczby wypadków w pracy.
Do tego dochodzi konieczność pracy w trudnych warunkach atmosferycznych. Dlatego są im potrzebne specjalne ubrania, które poprawiają komfort pracy i bezpieczeństwo. To zestawy ubrań roboczych i ochronnych. Czym powinny się wyróżniać?
Ubrania robocze i ochronne na budowę – najważniejsze różnice
Terminy “odzież robocza” i “odzież ochronna” bywają używane zamiennie. W rzeczywistości, choć na pierwszy rzut oka podobne, wyraźnie się od siebie różnią. Ubrania robocze to szeroka grupa odzieży, która ma zastępować prywatny strój pracownika w sytuacjach, w których może zostać zabrudzony lub uszkodzony.
Ubrania ochronne są bardziej wyspecjalizowane. Chronią pracownika w warunkach zagrażających życiu lub zdrowiu. Dlatego muszą spełniać konkretne normy uwarunkowane przepisami prawa.
Obowiązek dostarczenia ubrań roboczych oraz ochronnych osobom zatrudnionym na budowie ciąży na pracodawcy. Musi to zrobić nieodpłatnie. W przypadku odzieży roboczej może umówić się z pracownikiem na ekwiwalent za odzież roboczą i zlecić mu zakup ubrań we własnym zakresie. Przy odzieży ochronnej nie ma takiej możliwości.
Jaka odzież robocza będzie potrzebna budowlańcom?
Zestaw odzieży roboczej dla budowlańców nie różni się zbytnio od ubrań tego typu stosowanych w innych branżach. Większość prac odbywa się jednak na zewnątrz, co sprawia, że rośnie rola ciepłej odzieży wierzchniej.
Podstawowy strój w ciepłych miesiącach stanowią spodnie robocze i koszulka. Te pierwsze to bardzo często ogrodniczki. Są praktyczne, nie spadają bez względu na pozycję w czasie pracy. I do tego mają więcej kieszeni niż klasyczne spodnie. Koszulki najczęściej są wykonywane z bawełny, choć w najcieplejsze dni lepiej sprawdzają się T-shirty z materiałów technicznych.
Kiedy temperatura nieco spada, w ruch idą flanelowe koszule, a następnie bluzy oraz kurtki. Jesienią najlepiej spisują się softshelle i polary. Dla budowlańców pracujących w zimie najlepsze będą kurtki typu bomber. Zapewniają dużo ciepła, a jednocześnie nie krępują ruchów. Szeroki wybór takiej odzieży znajdziesz na https://abccotton.pl/63-odziez-robocza.
Jakie ubrania ochronne będą potrzebne na budowie?
Niemal każde stanowisko na budowie wiąże się jednak z koniecznością dodatkowej ochrony. Nie dziwi więc, że kask – a dokładniej hełm ochronny – został atrybutem budowlańca.
Na większości stanowisk na budowie potrzebna jest ochronna odzież odblaskowa. Wiąże się to z obecnością tak zwanego ciężkiego sprzętu oraz pojazdów. Dzięki odblaskom pracownicy są lepiej widoczni dla ich operatorów, maleje więc ryzyko wypadku. Odzież odblaskowa jest również obowiązkowa dla osób pracujących na wysokościach.
Konieczność stosowania innych ubrań ochronnych jest uzależniona od konkretnego stanowiska. Specjalnych ubrań potrzebują spawacze. W tym przypadku musi być to odzież niepalna, która nie zajmie się ogniem, gdy spawarka zacznie wywoływać iskry i podnosić temperaturę. Osoby, które zajmują się instalacjami elektrycznymi, muszą natomiast posiadać ubrania i buty antystatyczne.
Odzież robocza i ochronna dla budowlańców. Na co zwrócić uwagę?
Przy wyborze ubrań ochronnych najważniejsza jest ich zgodność z normami. Pamiętajmy, że większość takich artykułów dzieli się na klasy, które gwarantują odmienny poziom ochrony. Tak jest na przykład z odzieżą odblaskową. Brak ubrań ochronnych przystosowanych do rodzaju zagrożenia to niebezpieczeństwo dla pracownika i poważne konsekwencje dla pracodawcy.
Decyzja o zakupie konkretnych ubrań roboczych powinna być zaś podyktowana cechami użytkowymi. Taka odzież musi być wygodna, inaczej będzie utrudniać pracę. Powinna być też wykonana z solidnych materiałów. Ubrania kiepskiej jakości będą łatwo się niszczyć, co tylko zwiększy wydatki.
Przy zakupie odzieży roboczej warto od razu zamówić kilka kompletów na zapas. Przydadzą się pracownikom w czasie najbardziej intensywnych prac, gdy codziennie trzeba będzie prać brudny i przepocony strój.