Dobrze dobrane ogrodzenie powinno spełniać kilka funkcji. Z jednej strony będzie stanowić barierę dla nieproszonych gości, z drugiej – zapewniać prywatność domownikom. Poza tym może również sprawić, że dom będzie prezentować się jeszcze bardziej efektownie. Coraz popularniejsze stają się ogrodzenia panelowe. Oprócz wyboru paneli, które dobrze wpiszą się w aranżację budynku, stoi przed nami jeszcze jeden problem: jakie słupki do ogrodzenia panelowego będą najlepsze?

Ich wybór wcale nie jest bowiem tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Trzeba zdecydować o ich wysokości i średnicy, a także kształcie przekroju poprzecznego. Do tego poszczególne słupki czasami różnią się między sobą – m.in. w zależności od tego, czy mają być to słupki pośrednie czy narożne. Pomożemy Ci wybrać odpowiednie słupki na ogrodzenie metalowe wykonane z paneli.

Ogrodzenia panelowe – czym się wyróżniają?

Ogrodzenia panelowe wykonuje się z gotowych elementów. Najczęściej są to panele metalowe, zabezpieczone przed korozją. Oczywiście można jednak znaleźć również ogrodzenia panelowe drewniane lub wykonane z materiałów syntetycznych.

Do zalet ogrodzenia panelowego należy szybki montaż i korzystna cena. Do tego należy dodać trwałość. Koszty całej inwestycji można łatwo obliczyć, a liczba dostępnych rozwiązań sprawia, że łatwo dopasować wygląd paneli do elewacji domu.

Jakie słupki do ogrodzenia panelowego? Najważniejsze cechy

Wygląd ma znaczenie również wtedy, gdy wybieramy słupki na ogrodzenie metalowe. Bardziej istotnych jest jednak kilka innych cech. Wbrew pozorom słupki ogrodzeniowe są równie istotną częścią ogrodzenia, co panele. W końcu to na nich utrzymuje się cała konstrukcja.

Jak wysokie powinny być słupki na ogrodzenie metalowe?

Kiedy zastanawiamy się, jak rozpocząć budowę ogrodzenia, musimy podjąć decyzję o jego wysokości. To od tego parametru w dużym stopniu zależy jego charakter. Do tej wysokości trzeba dostosować słupki.

Przy ustalaniu ich wysokości trzeba pamiętać, że część słupa będzie wpuszczona w beton. Zazwyczaj jest to co najmniej pół metra. Do tego należy dodać wysokość samych paneli oraz podmurówki, na których zwykle się je osadza. To kolejne 20-30 centymetrów.

Konkretny przykład? Przy ogrodzeniu z paneli o wysokości 180 centymetrów trzeba będzie zakupić słupki ogrodzeniowe o wysokości około 250 centymetrów.

Jakie słupki do ogrodzenia panelowego? Dobieramy kształt

Przy wyborze słupków ogrodzeniowych liczy się również kształt ich przekroju poprzecznego. Najprostszym rozwiązaniem są okrągłe słupki. Wykonuje się je najczęściej ze stalowych rur. Okrągłe słupki ogrodzeniowe są także najtańsze, ale jednocześnie mogą być najbardziej awaryjne.

Zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem stają się więc ostatnio słupki o przekroju prostokątnym. Najłatwiej można znaleźć te o wymiarach przekroju 6 x 4 centymetry. Prostokątny kształt sprawia, że nieco łatwiej zamontować przy nich panele ogrodzenia. Do tego ten kształt dobrze wpisuje się w nowoczesne aranżacje.

Trzecią opcją są słupki z kątownika. Z racje swojego kształtu są nieco mniej wytrzymałe, ale ciekawy kształt z pewnością można uznać za atut. Wszystkie wymienione rodzaje słupków znajdziesz na https://www.siatkopol-sklep.pl/.

Jak grube powinny być ścianki słupków ogrodzeniowych?

Wpływ na wytrzymałość słupków ma także grubość ich ścianek. Zależność jest prosta i oczywista – słupki o grubszych ściankach są bardziej trwałe, wytrzymują też większe obciążenia. Lepiej poradzą sobie z naprężeniami czy odkształceniami.

Minimalna grubość ścianki słupków ogrodzeniowych powinna wynosić 1,5 milimetra. Takie słupki będą nadawać się jednak tylko do lekkich paneli, będą mogły służyć jako słupki pośrednie.

Wybierając narożne słupki na ogrodzenie metalowe warto zdecydować się na ścianki o grubości 2,5-3 mm. To gwarancja, że ogrodzenia nie trzeba będzie zbyt szybko remontować. Tak solidne słupki sprawdzą się nawet przy ciężkich panelach ogrodzeniowych.

Powłoka ochronna i zaślepka – o tym trzeba pamiętać!

Kiedy dobierzemy już wysokość i kształt słupków ogrodzeniowych, a także zdecydujecie o ich grubości, to jeszcze nie koniec. Trzeba jeszcze pamiętać o zaślepkach na górę słupków. To element, który chroni słupki przed wodą. Dodatkowo może urozmaicić wygląd ogrodzenia.

Jakie słupki do ogrodzenia panelowego wybrać? Z pewnością takie z powłoką ochronną. Powinny być zabezpieczone przed korozją oraz promieniowaniem słonecznym. Często wykorzystuje się do tego farbę proszkową. Słupki bez powłoki już po jednym sezonie będą w kiepskim stanie.

Napisz komentarz