Wybór odpowiedniego sprzętu do pielęgnacji trawnika jest niezwykle istotny. Na pewno każdy chce, aby obszar zielony dobrze się prezentował. Sezon wiosenny to pora, podczas której wiele osób decyduje się na zakup odpowiedniego sprzętu.

Niektórzy stawiają na kosiarki lub traktory ogrodowe. Popularne są także kosy i podkaszarki spalinowe. Są one zdecydowanie mniejsze gabarytowo od wcześniej wymienionych sprzętów. W tym artykule dowiesz się, jaki sprzęt do Twojego ogrodu będzie bardziej odpowiedni – kosa spalinowa czy podkaszarka.

Kosa spalinowa – do czego służy?

Kosa spalinowa jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które muszą poradzić sobie z dużym obszarem. Urządzenie sprawdzi się doskonale podczas długiej pracy.

Kosa sprawdzi się w szczególności na tak zwanych obszarach dzikich, czyli takich, gdzie pielęgnacja trawnika nie odbywa się systematycznie. Doskonale poradzi sobie z wysoką trawą i perfekcyjnie skosi obszar. Kosa spalinowa posiada silnik o wysokich obrotach przez to, może w prosty sposób poradzić sobie z długą trawą. 

Dzięki tego typu urządzeniu będziesz mógł poradzić sobie także z grubszymi elementami np. gałązkami czy łodygami. Do tego typu zabiegów idealna będzie kosa spalinowa z tarczą tnącą. Sprawi, że ogród lub łąka wróci do schludnego i pięknego wyglądu. 

Dodatkowo używając tego urządzenia, nie musisz martwić się o źródło zasilania. Musisz jedynie zadbać o to, aby posiadała olej. Dzięki temu nie musisz przeciągać kabla. Praca jest sprawniejsza. 

Podkaszarka – do czego służy?

Podkaszarka doskonale sprawdzi się w miejscach, które są trudno dostępne dla innych urządzeń. Wszystko przez to, że dostosowaną budowę, która umożliwia pracę, nawet w takich miejscach i sprawia, że manewrowanie sprzętem jest proste i nie wymaga dużo siły. Możesz ją wykorzystać do wykoszenia trawy między rabatkami kwiatków, czy też wokół drzew i krzewów. Idealnie poradzi sobie także przy krawężnikach chodnikowych. 

Sprawdza się doskonale na górzystych, nierównych terenach. Możesz nią kosić na każdej powierzchni i na pewno będziesz zadowolony z efektu końcowego. 

Jako ciekawostkę można dodać, że podkaszarka nazywana jest także bardzo często trymerem. 

Kosa a podkaszarka – różnice 

Kiedy wiesz już, do czego służą obydwa urządzenia, czas spojrzeć na różnice. 

Pierwszą istotną różnicą jest ich moc. Podkaszarka ma zdecydowanie mniejszą moc niż kosa spalinowa, dlatego też nie poradzi sobie z grubszymi roślinami, łodygami i gałązkami. 

Różnicę stanowi także obszar koszenia. Podkaszarka przeznaczona jest do mniejszych terenów, natomiast kosa spalinowa jest idealna do obszarów dużych, gdzie pracy jest sporo. 

Następna różnice, to masa urządzeń. Jeśli chodzi o kosę spalinową, jest ona masywniejsza i trudniejsza w manewrowaniu. Natomiast podkaszarka doskonale się prowadzi i umożliwia łatwość w manewrowaniu. Dzięki lekkiemu urządzenie na pewno praca się sprawniejsza i przyjemniejsza. 

Bardzo ważną różnicą dla wielu osób jest także cena urządzeń. Podkaszarka jest zazwyczaj tańsza od kosy spalinowej. Jej przedział cenowy waha się od 200 zł do 800 zł. Oczywiście można także spotkać na rynku droższe produkty, które są wyposażone w dodatkowe funkcje i akcesoria.

Jeśli chodzi o kosę spalinową, musimy przygotować się na wydatek od 200 zł do 1500 zł. Koszt poszczególnych urządzeń zależy oczywiście od parametrów, mocy oraz miejsca zakupu. 

Kosa spalinowa czy dobrze ją wybrać
Zanim wybierzesz podkaszarkę lub kosę spalinową, zobacz, która wersja będzie bardziej odpowiednia do Twoich zadań.

Kosa spalinowa a podkaszarka – czy mają wspólne cechy?

Oczywiście, że tak. Pierwszą podstawową cechą wspólną jest to, że mogą być wyposażone w silniki spalinowe lub elektryczne. Wszystko zależy od modelu, jaki wybierzesz. Co więcej, bardzo często można je zakupić z takimi samymi dodatkami i akcesoriami, które zapewniają lepszą pracę, ale i ochronę np. okulary ochronne. 

W obu przypadkach należy także przed rozpoczęciem pracy wyregulować wysokość, na którą będziesz kosić trawę. 

Na co zwrócić uwagę przed zakupem urządzeń?

Teraz już wiesz, czym różni się kosa spalinowa a podkaszarka. Jednak jest jeszcze parę istotnych parametrów, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem. Bardzo istotnym aspektem jest moc silnika. Im większy teren, tym mocniejszy powinien być silnik, ponieważ musi poradzić sobie z dużą powierzchnią. 

Powinieneś zwrócić uwagę również na masę urządzenia oraz średnice cięcia. W przypadku kosy spalinowej należy także zastanowić się nad wyborem między żyłką a tarczą. 

Jak widzisz, wybór odpowiedniego sprzętu zależy przede wszystkim od tego, jakie prace chcesz wykonywać. Teraz już wiesz dokładnie, do czego służy kosa a podkaszarka. Różnice pomogą Ci dokonać lepszego wyboru. Wyposaż swój garaż w odpowiednie urządzenia, które pozwolą Ci na dokładną pielęgnację obszarów zielonych. 

 

 

Napisz komentarz