Przed zakupem kosy spalinowej należy zwrócić uwagę na pewne parametry, które pozwolą dobrać urządzenie do Twoich potrzeb. Jeśli zastanawiasz się, co jest istotne, to dobrze trafiłeś. W tym artykule dowiesz się, na co musisz zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej kosy spalinowej do trawy

Kosa do trawy – moc silnika 

Pierwszym parametrem, któremu należy się bliżej przyjrzeć, jest moc silnika kosy spalinowej. Trzeba nadmienić, że to ona decyduje o tym, że urządzenie działa sprawnie, wydajnie i efektywnie

Jeśli zależy Ci na tym, aby kosa do trawy działała wydajnie, to musisz zdecydować się na wyższą moc silnika. Dzięki temu poradzi sobie nie tylko z wysoką, twardą trawą, ale także z gałązkami oraz chwastami. 

Na samym początku wystarczy kosa o mocy 700W. Jednak możesz wybrać także urządzenie o większej mocy, aby lepiej pracowało. Na rynku znajdziesz kosy spalinowe z mocą do nawet 6KM – np. na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-kosy-i-podkaszarki

Rodzaj silnika 

Istotna jest nie tylko moc silnika, ale także i jego rodzaj. Na rynku możesz spotkać kosy spalinowej z silnikiem dwusuwowym lub czterosuwowym. 

  • Silnik dwusuwowy charakteryzuje się wyższą mocą, dodatkowo jest lżejszy i można łatwiej go obsługiwać. Jednak wytwarza dużo zanieczyszczeń oraz głośno pracuje, co dla niektórych osób może być bardzo uciążliwe. 
  • Silnik czterosuwowy zużywa mniej paliwa oraz pracuje ciszej niż dwusuwowy. Co więcej, jest bardziej przyjazny dla środowiska, ponieważ wydziela mniej spalin. Niestety jest ciężki i ma mniejszą moc. 

Waga kosy spalinowej 

Wybierając odpowiednie urządzenie, należy także zwrócić uwagę na wagę. Na pewno chcesz, aby praca była przyjemna i lekka. Dlatego zwróć uwagę na zbiornik paliwa. Maszyna do koszenia nie jest ciężka, jednak nabiera masy po wypełnieniu jej paliwem. 

Pracy z ciężka maszyną jest męcząca, a także wydłuża czas koszenia. Wpływa również negatywnie na kręgosłup i inne mięśnie. Od ciągłego ciężaru przeciążone są także ramiona. Aby tego uniknąć, wybierz sprzęt, który będzie lekki. 

Kosa do trawy ręczna powinna być komfortowa podczas użytkowania, ponieważ często musisz wykonać pracę na dużym terenie. Im lżejsza kosa spalinowa tym lepszy komfort pracy.

Wybierz odpowiedni mechanizm tnący 

Dostosowując kosę spalinową do swoich potrzeb, musisz także zdecydować się na odpowiedni mechanizm tnący. W tym przypadku możesz postawić na żyłkę, nóż lub tarczę. 

Kosa spalinowa z żyłką, sprawdzi się doskonale do regularnego pielęgnowania trawy. Co więcej, za jej sprawą dostaniesz się także w trudno dostępne miejsca. Żyłka jest wytrzymała, elastyczna, a także jej praca jest cichsza. 

W miejscach, gdzie nie poradzi sobie kosa spalinowa z żyłką, do akcji wkroczą noże tnące. Poradzą sobie z wysoką trawą, grubszymi roślinami, gałęziami i kłączami. 

Ostatnia jest kosa z tarczą, która doskonale poradzi sobie na każdej powierzchni. Wykosi nie tylko trawę, ale także grubsze, twardsze i sztywniejsze rośliny. Należy podkreślić, że tarcza zwiększa także wydajność koszenia. Jest to często wybierana kosa spalinowa. Wysoka trawa nie będzie dla niej problemem i poradzi sobie z nią w mgnieniu oka. 

Jednak to jaki rodzaj wybierzesz, zależy od tego, jakie będzie przeznaczenie kosy spalinowej. Dobrze nad tym pomyśl i wybierz odpowiedni sprzęt. 

Przeczytaj opinię na temat danego produktu 

Przed zakupem ważne są nie tylko parametry, ale także opinia innych użytkowników. Dlatego powinieneś poświęcić chwilę swojego czasu i przeczytać co na temat wybranego przez Ciebie modelu piszą inni. Często możesz uchronić się przed podjęciem złej decyzji. Takie opinie na pewno pomogą Ci dokonać odpowiedniego wyboru. 

Jak sam widzisz, aby podjąć dobrą decyzję, musisz zastanowić się nad pewnymi parametrami kosy do trawy. Teraz już wiesz, na co powinieneś zwrócić uwagę. Pamiętaj, aby wybrać moc silnika, jego rodzaj, wagę oraz mechanizm tnący. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i przeznaczenia kosy spalinowej. Wybierz sprzęt, który posłuży Ci przez wiele lat i sprawi, że trawnik będzie zawsze wyglądał zjawiskowo. 

 

Napisz komentarz