Sezon wiosenny ruszył pełną parą. Już niedługo wokół nas rozlegnie się dźwięk kosiarek i kos spalinowych. Wszystko po to, aby rosnąca trawa wyglądała pięknie i schludnie. Takie urządzenia sprawdzi się nie tylko w ogródkach, ale także w miejscach publicznych, które wymagają pielęgnacji. Jeśli chcesz zakupić nową kosę spalinową, to możliwe, że zastanawiać się, na jaką wersję postawić – z żyłką czy z tarczą? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz właśnie w tym artykule! 

Kosa spalinowa żyłka – zalety 

Kosy spalinowe z żyłką mają wiele zalet, dlatego też należy od nich zacząć. Trzeba podkreślić, że żyłka jest najczęściej wykonana z materiału zwanego nylonem. Jest on niezwykle wytrzymały i elastyczny

Takie żyłki bardzo często są także wzmocnione drutem, który charakteryzuje się wysoką odpornością na zrywanie i ścieranie podczas pracy

Co więcej, używając żyłki możesz być pewny, że maszyna będzie pracować znacznie ciszej. Poziom hałasu oraz wibracji nie będzie tak uciążliwy dla osoby koszącej, oraz dla osób znajdujących się blisko. Dzięki żyłce będziesz mieć zawsze gładką i równą powierzchnię po skoszeniu.

Kosa spalinowa z żyłką przeznaczona jest przede wszystkim do wykaszania trawników o różnych powierzchniach. Możesz także ją wykorzystać do koszenia łąk oraz nieużytków. Sprawdzi się doskonale w miejscach, gdzie nie będziesz w stanie użyć tarczy tnącej. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułów w kategorii https://www.przewodnik-budowlany.com.pl/ogrody

Kosa spalinowa z żyłką – wady 

Największą wadą żyłki w kosie spalinowej jest to, że może się zerwać. W tym przypadku musisz zatrzymać swoją pracę i ją wymienić. Po tym procesie możesz wrócić do pracy. Taka sytuacja może się zdarzyć nawet kilka razy podczas koszenia. 

Co więcej, taki sprzęt nie poradzi sobie z grubszymi łodyżkami lub gałązkami. W tym wypadku będziesz musiał zrobić to ręcznie lub użyć innego sprzętu.

Kosa spalinowa z żyłką idealnie spisze się przy koszeniu trawy.

Kosa spalinowa z tarczą  – zalety

Kosy spalinowe z tarczą doskonale poradzą sobie podczas koszenia twardej i gęstej trawy. Co więcej, sprawdzi się także podczas przycinania lub cięcia krzewów oraz cienkich gałęzi drzew i krzewów. 

Tarcze są doskonale przystosowane i możesz nimi w bezpieczny sposób ciąć. Zapewnia także dokładne cięcie na każdej powierzchni

Tarcza zwiększa także wydajność koszenia. Wszystko przez to, że w porównaniu do żyłki posiada więcej krawędzi tnących. Dzięki temu możesz dokładniej i wydajniej kosić trawnik. 

Wybierając odpowiednią tarczę do swojej kosy spalinowej, musisz zwrócić szczególną uwagę na jej grubość oraz średnicę. Jednak najważniejszą rolę odgrywa tu ilość zębów. Należy pamiętać, że im więcej zębów posiada tarcza, tym bardziej skuteczna jest podczas koszenia. 

Kosa spalinowa z tarczą – wady 

Podczas pracy z kosą spalinową z tarczą należy pamiętać przede wszystkim o tym, że istnieje prawdopodobieństwo natrafienia na twardą i niespodziewaną przeszkodę. Przez to przedmiot, którego nie zauważyłeś w trawie, może się odbić i doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. 

Co więcej, może także spowodować odrzucenie urządzenie w przeciwnym kierunku niż obroty kosy spalinowej. Taka sytuacja także może być niebezpieczna i skutkować uszczerbkiem na zdrowiu. 

Trzeba także uważać jakie powierzchnie kosimy taką kosą. Mimo że tarczą można kosić grubsze i twardsze rzeczy, to nie poradzi sobie z każdą napotkaną przeszkodą. W takiej sytuacji tarcza może ulec zniszczeniu i będzie trzeba ją wymienić na nową, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. 

Kosa spalinowa – żyłka czy tarcza

Teraz, kiedy już wiesz, jakie są zalety i wady obydwu opcji na pewno łatwiej będzie podjąć decyzję i zakupić urządzenie, którym jest kosa spalinowa. Tarczy czy żyłka – ten problem jest już rozwiązany. 

Obydwie opcje są wytrzymałe i równo koszą, dlatego na pewno będziesz zadowolony z efektu końcowego. Jednak musisz zadać sobie pytanie, do czego będzie Ci niezbędna. Jeśli planujesz koszenie trawników i nieużytków, to wystarczy kosa spalinowa z żyłką. Natomiast jeśli chcesz ciąć grubsze pędy i gałązki, powinieneś postawić na tarczę. 

Każda z tych kos na pewno przyda się na podwórku. Musisz zastanowić się, jakie będzie jej przeznaczenie.

Teraz już wiesz, jaka opcja będzie lepsza dla Twoich potrzeb. Wybierz rozsądnie, aby zakup posłużył Ci na kilka lat. Kosa spalinowa jest niezwykle przydatnym urządzeniem, w szczególności jeśli posiadasz podwórko lub teren, o który musisz zadbać. 

Napisz komentarz