Wśród wielu atutów ogrodzeń panelowych przewija się jedna: niski koszt. By cena postawienia funkcjonalnego i solidnego płotu panelowego z drucianych przęseł była jeszcze niższa, ogrodzenie panelowe można postawić samemu. Z tym poradnikiem montaż paneli ogrodzeniowych nie będzie miał przed Tobą tajemnic. Dowiedz się, jak samodzielnie postawić takie ogrodzenie.
Montaż paneli ogrodzeniowych – co będzie potrzebne?
By samodzielnie zamontować panele ogrodzeniowe, trzeba zadbać o wszystkie potrzebne elementy i narzędzia. Wśród tych pierwszych muszą znaleźć się oczywiście panele, na które się zdecydowałeś. Do tego dochodzą obejmy do paneli ogrodzeniowych – zwykle w zestawie ze śrubami. Jeśli tych ostatnich nie ma, musisz dokupić śruby, podkładki i nakrętki, a najlepiej także książeczki. Musisz też oczywiście zakupić słupki ogrodzeniowe.
Przygotuj też od razu niezbędne narzędzia. Na pierwszym etapie prac przyda się metrówka, sznurek i drewniane lub metalowe paliki. Potem łopata i poziomica, opcjonalnie także wsporniki do słupków. Do tego zestaw do przygotowania betonu – najlepiej betoniarka, ewentualnie taczki. Na koniec będzie też potrzebna wkrętarka.
Betoniarka do betonu pod słupki ogrodzeniowe
Samodzielny montaż paneli ogrodzeniowych – etapy prac
Montaż paneli ogrodzeniowych będzie trwać co najmniej kilka dni. Między niektórymi etapami prac konieczne będą bowiem dość długie przerwy. W tym przypadku zajmujemy się prostszą opcją ogrodzenia, która nie będzie obejmować montażu podmurówki.
Etap 1 – wytyczenie linii ogrodzenia
Kiedy decydujesz się na montaż paneli ogrodzeniowych, na pewno masz już zamysł, którędy będzie przebiegać. Teraz czas jednak na dokładne wytyczenie linii płotu.
Rozpocznij od wyznaczenia miejsca pod słupek początkowy. Potem zdecyduj, gdzie postawisz słupki narożne oraz słupek końcowy. Przy tym ostatnim pamiętaj, że odległość między nim a słupkiem początkowym musi pozwalać na montaż bramy – zgodnie z przepisami musi to być co najmniej 240 centymetrów.
W miejscach na słupki wbij paliki. Na każdym boku przyszłego ogrodzenia wyznacz też miejsca na słupki pośrednie. Zrób to, dodając do słupka początkowego długość przęsła ogrodzeniowego plus dwa, trzy centymetry na obejmy. Przy wyznaczaniu miejsca pod drugi i kolejne słupki pośrednie pamiętaj też o szerokości samego słupka.
W miejscach na podpory wbij kolejne paliki i połącz wszystkie sznurkiem. Jeśli pomiary wykażą, że między ostatnim słupkiem pośrednim a narożnym zostanie za mało miejsca na przęsło, będzie można je przyciąć.
Jeszcze jedno: pamiętaj, by wytyczyć ogrodzenie tak, by nie wystawało na sąsiednią działkę. Co prawda możesz pozwolić sobie na ogrodzenie panelowe w granicy działki, ale musisz pamiętać, że wtedy płot stanie się współwłasnością sąsiada. A to w przyszłości może rodzić problemy.
Etap 2 – oczyszczanie terenu pod ogrodzenie
Kiedy wyznaczałeś linię ogrodzenia, mogło się okazać, że niekoniecznie jesteś w stanie rozciągnąć sznurek między palikami. Teren pod barierę z paneli ogrodzeniowych trzeba zatem odpowiednio przygotować do prac montażowych.
Przede wszystkim należy go oczyścić z wszelkich zarośli czy innych przeszkód, które znajdują się w linii przyszłego płotu bądź tuż obok niej. Do tego usuń od razu duże kamienie czy korzenie, które uniemożliwią wbetonowanie słupków ogrodzeniowych.
Jeśli w linii ogrodzenia pojawiają się spore nierówności, od razu postaraj się je zniwelować. Możesz zasypać mniejsze uskoki, gdzieniegdzie podebrać nieco ziemi. Jeśli skarpa jest duża, być może konieczny będzie montaż paneli ogrodzeniowych systemem schodkowym.
Etap 3 – wykopanie otworów pod słupki
Na oczyszczonym terenie można przystąpić do kolejnych prac ziemnych. Dołki pod słupki ogrodzeniowe wykop w wyznaczonych wcześniej miejscach. Na tym etapie wykorzystasz wspomnianą wcześniej łopatę, choć jeśli masz dostęp do wiertnicy glebowej, będzie Ci zdecydowanie łatwiej.
By słupki były stabilne, musisz wkopać się odpowiednio głęboko. Najbezpieczniej będzie kopać do granicy przemarzania gruntu. Ta różni się w zależności od regionu Polski, wynosi od 80 do nawet 140 centymetrów głębokości. Ale tylko przy tak głębokich dołkach będziesz pewien, że zimowe mrozy nie skrzywią ogrodzenia.
Otwory powinny być też odpowiednio szerokie, ale ta wartość zależy już od średnicy słupków. Między nimi a ściankami dołu powinno pozostać jakieś 15-20 centymetrów przestrzeni.
Pamiętaj też, by dla bezpieczeństwa zakryć czymś wykopany dołek przed rozpoczęciem prac przy kolejnym. Połóż na nim choćby kawałek deski, by nikt – a zwłaszcza dziecko – przypadkiem do niego nie wpadł.
Etap 4 – ustawianie słupków ogrodzeniowych
Najlepiej najpierw wykopać wszystkie dołki, a potem zabrać się za ustawianie słupków. Każdy z nich powinien wylądować na samym środku dołka. Do tego trzeba go odpowiednio wypoziomować.
By ustabilizować słupek w otworze, można obłożyć go kilkoma kamieniami. Niektórzy stosują także specjalne wsporniki do słupków. Przy pomocy poziomicy wyznacz położenie słupka tak, by kąt między nim a podłożem wynosił dokładnie 90 stopni. Upewnij się, że słupek jest w miarę stabilnie ustawiony, by nie trzeba było poprawiać go tuż przed zalaniem dołu betonem.
Etap 5 – betonowanie słupków
Najprostszym sposobem na zabetonowanie słupków jest zalanie otworów gotową mieszanką. Specjalne zaprawy typu “zasyp i zalej” to nieco wyższa cena, ale najmniejszy nakład pracy i mało brudu.
Śmiało możesz jednak przygotować własny beton z cementu, piasku, żwiru i wody. Zwłaszcza jeśli ogrodzenie nie jest zbyt duże, betonowanie powinno pójść szybko i sprawnie. I to nawet wtedy, gdy beton będziesz mieszać na taczce, a nie w profesjonalnej betoniarce.
Przygotowanym betonem zalewa się ustawione wcześniej w dole słupki. Tuż po tym jeszcze raz sprawdź poziom słupków. To ostatni moment, by go skorygować. Kiedy beton zaschnie, nie będzie już takiej możliwości.
Pamiętaj o odpowiedniej pogodzie do wylewania betonu. Co zrozumiałe, takich prac nie należy podejmować w czasie deszczu. Optymalna temperatura powietrza to 5-25 stopni Celsjusza. Przy niższej beton może się właściwie nie związać, przy wyższej będzie wysychał zbyt szybko.
Etap 6 – przykręcanie paneli ogrodzeniowych
Startowa obejma do paneli ogrodzeniowych, źródło: oficjalna strona sklepu Siatkopol
Po zabetonowaniu słupków konieczna będzie przerwa. W zależności od temperatury na zewnątrz zwykle na pełne związanie betonu trzeba zaczekać od dwóch do czterech dni.
Kiedy już słupki będą w pełni stabilne, możesz zabrać się za ostatni etap prac. Montaż paneli ogrodzeniowych rozpocznij od pierwszego słupka. Na nim konieczne będą obejmy startowe. Liczba tych elementów na każdym słupku zależy od wysokości ogrodzenia. Przy płotach powyżej 170 centymetrów wykorzystaj trzy – jedna u góry, jedna na środku i jedna na dole. Niższe ogrodzenia skutecznie ustabilizują już dwie obejmy.
Obejmy startowe mają wypustki na śrubę tylko po jednej stronie. Właśnie w tym miejscu powinieneś umieścić pierwszy metalowy drut przęsła. Powinieneś dopasować książeczkę do średnicy drutu. Najlepiej zdecydować się też na śruby z nakładkami zrywalnymi, których nie będzie można po prostu odkręcić z zewnątrz. Najszybszy będzie montaż paneli ogrodzeniowych wkrętarką.
Na pierwszym słupku pośrednim i kolejnych potrzebne będą pośrednie obejmy do paneli ogrodzeniowych. Wyróżniają się wypustkami po obu stronach – łączą bowiem ze sobą dwa sąsiednie przęsła. Składają się więc z dwóch “połówek” pełnej obręczy.
W rogu ogrodzenia panele trzeba będzie skręcić obejmami narożnymi. To z kolei elementy, w których wypustki na śruby są ustawione prostopadle do siebie. Dzięki temu można nimi połączyć dwa boki ogrodzenia. Na koniec, przy słupku końcowym, konieczne będą jeszcze raz obejmy startowe.
Alternatywnym sposobem na montaż paneli ogrodzeniowych jest użycie spinek. To niewielkie metalowe elementy, które wiążą sąsiednie panele. Taka metoda pozwala na ograniczenie liczby pośrednich słupków ogrodzeniowych. Tyle że płot montowany w ten sposób z pewnością będzie mniej stabilny i wytrzymały niż ten wykonany z łączeniem z obejm do paneli.
Montaż paneli ogrodzeniowych do okrągłych słupków
Czym montaż paneli ogrodzeniowych do okrągłych słupków różni się od klasycznego? Na dobrą sprawę jedynie kształtem obejm. Muszą być bowiem okrągłe, by dobrze dopasować się do kształtu słupków. Najczęściej spotykane obejmy kwadratowe nie będą wystarczająco ściśle przylegać do słupków. Przy mocnym dokręceniu mogą też uszkodzić ich powłokę antykorozyjną.
Kiedy wybierasz obejmy do paneli ogrodzeniowych na okrągłe słupki, pamiętaj też, by dobrać je do średnicy podpór. Większość modeli ma pewien zakres rozmiarów, ale żadne obejmy nie są w pełni uniwersalne.
Podsumowanie: montaż paneli ogrodzeniowych – o tym trzeba pamiętać
Samodzielny montaż paneli ogrodzeniowych to oszczędność, która wcale nie wymaga wielkich umiejętności. Musisz tylko pamiętać, by sumiennie i w prawidłowej kolejności wykonać kolejne kroki. Rozpocznij od dokładnego wytyczenia linii ogrodzenia, następnie oczyść teren pod przebieg płotu.
Później wykop w wyznaczonych miejscach otwory na słupki ogrodzeniowe. Pamiętaj o ich odpowiedniej głębokości. Kolejny krok to ustabilizowanie i wypoziomowanie słupków ogrodzeniowych, które trzeba potem zalać betonem. Na koniec musisz jeszcze tylko przykręcić panele ogrodzeniowe za pomocą obejm – to wcale nie jest szczególnie trudne.