Chcesz zamontować wokół domu czy działki panele ogrodzeniowe? Możesz zadbać, by takie ogrodzenie było nie tylko estetyczne, ale również stabilne i wytrzymałe. Pomoże w tym postawienie podmurówki. To element, który łączy barierę z podłożem i pomaga ją dodatkowo zabezpieczyć. Jaka podmurówka pod ogrodzenie panelowe będzie najlepsza? Jak przeprowadzić montaż podmurówki betonowej? Odpowiadamy na te i inne pytania o podmurówkę!

Podmurówka pod panele ogrodzeniowe – kiedy warto na nią postawić?

Ogrodzenie z paneli ogrodzeniowych równie dobrze można postawić bez podmurówki. Kluczowe jest odpowiednie wmurowanie w ziemię słupków i przymocowanie do nich przęseł. W praktyce zazwyczaj warto jednak dodać podmurówkę. Takie rozwiązanie, choć podniesie koszt wykonania całego ogrodzenia, przyniesie również wiele korzyści.

Zalety podmurówki betonowej pod ogrodzeniem panelowym:

  • stabilizuje barierę w podłożu; to ważne zwłaszcza na grząskim bądź nierównym gruncie;
  • chroni ogrodzenie przed podmyciem przez wodę;
  • podnosi trwałość i wytrzymałość ogrodzenia: dzięki podmurówce jego zniszczenie jest mniej prawdopodobne;
  • utrudnia kradzież ogrodzenia, zabezpieczając panele przed łatwym i szybkim demontażem;
  • zapobiega przekopom zwierząt, w tym psów, pod panelami ogrodzeniowymi;
  • zatrzymuje rośliny, które nie mogą przerastać pod ogrodzeniem na działkę.

Jaka podmurówka pod ogrodzenie panelowe?

Podmurówka pod panele ogrodzeniowe może być wykonana z trzech rodzajów materiałów.

Najbardziej klasycznym rozwiązaniem jest podmurówka betonowa wylewana. To szczególnie stabilny i wytrzymały typ podstawy ogrodzenia. Wylewany fundament poleca się przede wszystkim do cięższych paneli, na przykład 2D. Trzeba pamiętać, że beton na taką podmurówkę musi dostać czas, by wyschnąć. Prac nie da się też prowadzić w czasie deszczu.

Coraz popularniejsza jest również prefabrykowana podmurówka betonowa. W tym przypadku mamy do dyspozycji gotowe elementy, często nazywane deskami betonowymi. Montaż podmurówki betonowej tego typu jest zdecydowanie szybszy i prostszy, Nie wymaga prac “na mokro”, głębokich wykopów czy stawiania szalunków. Cała podmurówka jest też tańsza niż ta wylewana. A do tego można ją kłaść w każdych warunkach pogodowych.

Trzecią, najrzadziej stosowaną formą podmurówki, jest wykorzystanie bloczków betonowych. To materiał, który na co dzień służy przede wszystkim do prac związanych z budową ścian, sprawdzi się też w roli podmurówki. Dzięki temu całe ogrodzenie prezentuje się jeszcze bardziej efektownie i estetycznie.

Montaż podmurówki betonowej krok po kroku

Kiedy wybrałeś już odpowiedni materiał, można przystąpić do prac związanych z instalacją. Zobacz, jak wykonać je krok po kroku.

1 Wyznaczenie przebiegu podmurówki

Na początek musisz dokładnie zaplanować linie, na których przygotujesz podmurówkę i ogrodzenie. W trakcie tej czynności ocenisz, czy coś nie stoi na przeszkodzie w budowie płotu wokół posesji.

Pamiętaj także, że najlepiej wytyczyć przyszłe ogrodzenie w całości w granicach własnej działki – jeśli postawisz je na samej granicy, stanie się współwłasnością sąsiada. Jeżeli natomiast mieszkasz przy drodze, nie zapomnij też o zapisach Prawa budowlanego, które odsuwają płot na określoną odległość od krawędzi jezdni.

Zweryfikuj, czy terenu pod ogrodzenie nie trzeba będzie dodatkowo wyrównać. Weź pod uwagę długość paneli i wyznacz miejsca na słupki ogrodzeniowe. Weź poprawkę na szerokość samych słupków, ale także ich mocowania – obejmy do paneli ogrodzeniowych nieco wystają kilka centymetrów poza obręb słupków.

Aby jak najdokładniej wytyczyć ogrodzenie, użyj do tego palików i sznurka. Wbij paliki w kluczowych miejscach ogrodzenia i połącz je przygotowanym sznurkiem.

2 Oczyszczenie terenu

Po wytyczeniu przebiegu ogrodzenia najpewniej okaże się, że nie wszędzie teren jest przygotowany do wbetonowania słupków i montażu podmurówki betonowej. Wtedy trzeba będzie dokładnie oczyścić linię płotu i jego najbliższe okolice.

Przede wszystkim wytnij wszelkie zarośla, usuń korzenie i większe kamienie. Możliwe, że trzeba będzie także nieco wyrównać nierówności podłoża. Takie prace można wykonać samodzielnie, zasypując ubytki ziemią, żwirem czy kamieniami.

Jeśli nachylenie terenu jest spore, jego wyrównaniem powinni zająć się profesjonaliści. To wymaga jednak sporych prac ziemnych z ciężkim sprzętem. Rozwiązaniem może być więc wariant ogrodzenia na pochyłym terenie.

3 Wykopanie dołków pod podmurówkę

dół pod podmurówkę

Kiedy odpowiednio przygotowaliśmy już teren i wyznaczyliśmy ogrodzenie, można zabierać się za prace przy samym montażu podmurówki. Liczba i rozmiar dołków pod ten element będą uzależnione od typu wybranej przez Ciebie podmurówki.

W przypadku elementów prefabrykowanych wystarczy wykopać dołki pod fundamenty podmurówki jedynie w miejscach, w których mają się znaleźć słupki ogrodzeniowe. Najbezpieczniej będzie wykopać doły o głębokości przemarzania gruntu. To wartość, która różni się w poszczególnych regionach Polski. Wynosi od 80 do 140 centymetrów. Najpłytsze dołki będą potrzebne w zachodniej Polsce, najgłębsze w okolicach Suwałk, na północnym wschodzie kraju.

W tych wykopach następnie betonuje się słupki. Powinny być ustawione idealnie prosto – to ważne dla stabilności ogrodzenia. Jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe? Potrzebna będzie poziomica i precyzyjne pomiary przed rozpoczęciem betonowania i tuż po wypełnieniu dołu masą.

Przy podmurówce z lanego betonu wykopy na głębokość przemarzania gruntu trzeba będzie wykonać na całej długości ogrodzenia. Powinny być nieco szersze niż panele ogrodzeniowe, na przykład tak szerokie, jak średnica słupków. Przy samych filarach podmurówka musi być jednak nieco szersza.

4 Szalunek pod podmurówkę

Ten krok będzie konieczny tylko wtedy, gdy zdecydowałeś się na montaż podmurówki betonowej wylewanej. Wówczas musisz bowiem w odpowiedni sposób zabezpieczyć dół pod beton. Szalunkiem nazywamy specjalną formę, do której wlewa się beton.

Najczęściej szalunek wykonuje się z desek, którymi wykłada się wnętrze wykopu. Szalunek będzie jednak wystawać również nieco ponad powierzchnię gruntu – to on posłuży jako baza do górnej części podmurówki, która znajdzie się bezpośrednio pod panelami ogrodzeniowymi.

5 Wylanie fundamentów

To prace “na mokro”, związane z zalaniem oszalowanych dołków betonem. Powinien być to co najmniej beton klasy B15. W przypadku podmurówki prefabrykowanej lub z bloczków zalewa się betonem jedynie słupki ogrodzeniowe.

Przy lanej podmurówce beton wylewa się na całej długości ogrodzenia, oczywiście etapami. Tutaj konieczne będzie również wykonanie zbrojenia. Potrzebne będą więc stalowe pręty zbrojeniowe – okrągłe, żebrowe lub gładkie. Najczęściej umieszcza się i pręty poziome, i pionowe.

Poziome pręty układa się na dnie wykopu i łączy strzemionami. Pionowe najczęściej umieszcza się zaś po jednym na metr ogrodzenia, wstawiając dodatkowe przy słupkach.

Przy betonowaniu musisz pamiętać o odpowiedniej temperaturze. Kiedy spada poniżej 5 stopni Celsjusza, beton będzie wolniej się wiązał. Zbyt ciepły dzień też nie będzie dobry, bo beton wyschnie zbyt szybko i nie będzie mieć odpowiednich właściwości.

6 Montaż łączników

To z kolei czynność, którą trzeba się zająć tylko przy prefabrykowanej podmurówce pod panele ogrodzeniowe. Łączniki podmurówki należy zamontować przy każdym słupku, na stopie fundamentowej – ale dopiero wtedy, gdy beton w pełni wyschnie. Łączniki dzielą się na proste i narożne, w zależności od lokalizacji.

7 Montaż desek betonowych

Kiedy założyliśmy już łączniki, czas dodać do tego pozostałe elementy podmurówki. Deski betonowe wsuwa się do specjalnych szczelin w łącznikach. Oba elementy powinny do siebie dobrze pasować. Długość desek betonowych musi być oczywiście dostosowana do długości ogrodzenia.

Nie trzeba będzie już nic betonować ani dodawać zaprawy. Montaż podmurówki betonowej prefabrykowanej można w tym miejscu uznać za zakończony. Jeżeli zdecydowałeś się na podmurówkę z bloczków betonowych, będzie podobnie. W tym kroku po prostu układasz je pomiędzy zabetonowanymi słupkami.

8 Wykonanie dylatacji podmurówki

Przy tradycyjnej, wylewanej podmurówce konieczny będzie jednak jeszcze jeden etap prac. Betonowy fundament powinien bowiem posiadać dylatacje. To celowo wykonane szczeliny w ciągu betonowej podmurówki. Po co je robić? Dylatacje chronią podmurówkę przed pękaniem, w konsekwencji zwiększają trwałość ogrodzenia.

Mogą być bardzo wąskie, można je wykonać na przykład za pomocą szlifierki kątowej ze specjalną tarczą. Odległości pomiędzy kolejnymi dylatacjami powinny wynosić od 10 do 15 metrów. Najlepszą lokalizacją są dla nich okolice słupków ogrodzeniowych.

Ile trwa montaż podmurówki betonowej?

podmurówka wzmacnia ogrodzenie

Długość montażu zależy od tego, jaka podmurówka pod ogrodzenie panelowe zagości na Twojej działce.

Zdecydowanie krótsze będą prace z gotowymi elementami, czy to prefabrykowanymi, czy bloczkami betonowymi. W tym przypadku najdłużej trzeba będzie czekać na schnięcie betonu, którym zostaną zalane słupki ogrodzeniowe. Zwykle do rozkładania podmurówki można przystąpić po około siedmiu dniach od ich zabetonowania. Sam montaż łączników i desek betonowych jest natomiast bardzo krótki. Całość prac będziesz więc w stanie wykonać w 9-10 dni – wliczając w to tygodniową przerwę na wysychanie betonu.

Co innego montaż podmurówki wylewanej. Tutaj zdecydowanie więcej czasu trzeba będzie poświęcić na samo wykopanie dołków pod fundamenty, a następnie ich szalunek i wylanie betonu. Trzeba przyjąć, że cała praca zajmie co najmniej dwa tygodnie – w tym liczymy czas na schnięcie betonu.

Oczywiście to jednak tylko kalkulacje. Na czas potrzebny do wykonania prac wpływ ma bowiem również długość montowanego ogrodzenia.

Ile kosztuje podmurówka pod ogrodzenie z paneli?

Podmurówka pod ogrodzenie z paneli wiąże się z kosztem na poziomie 60-70 złotych za pojedynczą deskę betonową. Do tego trzeba doliczyć kilkanaście złotych za każdy łącznik montowany przy słupkach. Łatwo więc obliczyć ostateczny koszt podmurówki przy samodzielnym montażu. To tańsza opcja od podmurówki z lanego betonu.

Ta druga opcja, bez pomocy ekipy montażowej, może zamknąć się w cenie około 30-40 zł za metr bieżący podmurówki. Wiele zależy jednak od głębokości, na jakiej trzeba wylać fundament – 80 a 140 cm to spora różnica w kosztach.

Podsumowanie: prawidłowy montaż podmurówki betonowej

Jeśli chcesz mieć wokół działki solidne ogrodzenie z paneli, nic nie wzmocni go tak, jak podmurówka betonowa. Jak montować ją prawidłowo? Przy prefabrykowanych elementach musisz pamiętać, by dobrze wypoziomować słupki i precyzyjnie obliczyć odległości między nimi. Kiedy decydujesz się na wylewaną podmurówkę, pamiętaj o odpowiedniej głębokości wykopów i szalunku, a potem o wykonaniu dylatacji. Dzięki temu panele ogrodzeniowe będą mieć stabilną podstawę.

Napisz komentarz