Nigdy nie wiadomo, jakie urządzenie z Twojego warsztatu przyda się w krytycznej sytuacji. Nie oznacza to, że musisz trzymać w piwnicy pełen arsenał elektronarzędzi. Są jednak takie, które z pewnością wcześniej czy później okażą się bardzo pomocne.

Do takich sprzętów z pewnością należy wkrętarko-wiertarka, a także szlifierka kątowa. Bardzo przydatna będzie jednak również spawarka do domu. Wystarczy proste urządzenie, by znacznie poszerzyć zakres robót, które można wykonać samodzielnie. Wbrew pozorom jej obsługa również nie nastręcza wielkich trudności.

Spawarka do domu przydaje się w czasie napraw i remontów. Do wyboru masz jednak trzy typy tych urządzeń. Każde ma kilka zalet, ale i pewne ograniczenia. Poznaj je, by kupić do swojego domu odpowiedni model.

Spawarka do domu MMA: tak czy nie?

Urządzenie MMA jest najprostszym typem spawarki. Jej cechą charakterystyczną jest praca za pomocą elektrod otulonych. W swojej podstawowej wersji ta metoda spawania jest używana od ponad 120 lat. Mimo to cieszy się niesłabnącą popularnością.

Kiedy sięgnąć po spawarkę MMA?

Spawarka MMA to idealny sprzęt dla początkujących. Każdy, kto dopiero uczy się spawania, powinien wybrać właśnie takie urządzenie. To spawarka do domu prosta w obsłudze.

Spawarka MMA idealnie nadaje się do prac polowych. Umożliwia spawanie w każdej pozycji. Można nią obrabiać szeroki zakres metali oraz ich stopów. Dzięki elektrodom otulonym powstają spoiny o dobrych właściwościach mechanicznych.

W czym spawarka MMA Ci nie pomoże?

Spawarka MMA może okazać się mało przydatna, jeśli oczekujesz od urządzenia dużej wydajności. Kiedy jesteś już zaawansowanym spawaczem, będzie Ci zapewne przeszkadzać niska prędkość pracy. Minusem takiej spawarki jest także dużo dymów i pyłów. Musisz więc odpowiednio wietrzyć pomieszczenie. Technika MMA jest też trudna przy spawaniu niewielkich elementów.

Spawarka do domu migomat: czy się sprawdzi?

Urządzenie nazywane popularnie migomatem to spawarka, która pozwala na łączenie metali dwiema metodami – MIG oraz MAG. Pracę wykonuje się elektrodą topliwą. Potrzebne są również butle z gazami osłonowymi. Przy metodzie MIG są to gazy obojętne, a przy technice MAG – aktywne.

Kiedy sięgnąć po migomat?

Spawarka do domu MIG/MAG przyda Ci się, jeśli często wykonujesz prace spawalnicze. Zapewnia bowiem dużą szybkość spawania. To najbardziej wydajne urządzenia, które pozwalają na prace we wszystkich pozycjach. Odpowiednie uzbrojenie spawarki zagwarantuje Ci też możliwość spawania różnych metali. Jeśli masz już jakieś pojęcie o spawaniu, łatwo poradzisz sobie z migomatem.

W czym migomat Ci nie pomoże?

Migomat nie powinien być Twoim wyborem, jeżeli zamierzasz często pracować na zewnątrz. Spawanie w terenie jest dość trudne, trzeba będzie dokładnie osłaniać stanowisko pracy. Zrezygnuj też z tej metody, jeśli nie jesteś w stanie odpowiednio zabezpieczyć warsztatu przed odpryskami. Migomat “produkuje” ich naprawdę sporo, będą Ci więc potrzebne ubrania i akcesoria BHP.

Spawarka do domu TIG: czy Ci się przyda?

Spawarki TIG używają elektrod nietopliwych wykonanych na bazie wolframu, z domieszkami innych substancji. To metoda spawalnicza w osłonie z gazów obojętnych. Elektrodę podłącza się zwykle do ujemnego bieguna urządzenia, a zacisk masy do dodatniego.

Kiedy sięgnąć po spawarkę TIG?

Spawarka do domu TIG będzie przydatna wtedy, kiedy często łączysz cienkie elementy. To właśnie spawanie przy pomocy elektrod nietopliwych jest najbardziej precyzyjne. I daje dobre efekty nawet przy łączeniu cienkich blach. Taka spawarka zapewni Ci też najwyższą jakość połączeń. TIG powinieneś wybrać również wówczas, gdy często spawasz aluminium. Ta technika idealnie się do tego nadaje.

W czym spawarka TIG Ci nie pomoże?

Spawarki TIG, podobnie jak migomaty, są mocno wrażliwe na warunki atmosferyczne. Z tego powodu używanie ich na otwartej przestrzeni jest utrudnione. Potrzebne będą do tego specjalne osłony. Na spawarkę TIG nie warto decydować się również wtedy, kiedy głównym założeniem jest szybkie łączenie metali. W przypadku ręcznego używania tego urządzenia spawanie będzie dość wolne.

Napisz komentarz