W pogodny dzień aż szkoda zostawać w czterech ścianach. Wykorzystaj aurę w pełni dzięki ogrodowej siłowni pod Twoim własnym oknem. Zaoszczędzisz na karnecie do klubu fitness, a przy okazji treningu dotlenisz mózg i zainspirujesz sąsiadów do aktywności fizycznej. Ogrodowa siłownia to doskonała inwestycja dla każdego, kto dysponuje miejscem przy domu, a sport zajmuje ważne miejsce w jego życiu. Przeczytaj, jak zrobić siłownię ogrodową
Planowanie organizacji siłowni na ogrodzie
Zaczynamy od wyboru miejsca. Siłownię zorganizuj w jak najbardziej zacienionym miejscu. Jeżeli w Twoim ogrodzie nie ma drzew ani innych obiektów rzucających cień, warto zainwestować w pawilon i dopiero pod zadaszeniem zorganizować kącik fitness.
Taki wybór miejsca (lub inwestycja w pawilon) zwiększy czasową funkcjonalność siłowni. Będziesz mógł z niej korzystać nawet w upalne letnie dni. Jeżeli ogrodowa siłownia stanie w nasłonecznionym miejscu, pogoda będzie dyktowała Twój harmonogram treningów — a w naszym klimacie nie zawsze jest łaskawa.
Podłoże musi być stabilne i równe. Wyłóż przestrzeń na siłownię brukiem lub tartanem. Jeżeli strefa będzie zadaszona, możesz wykorzystać deski (tak żeby nie padał na nie deszcz, bo zrobią się śliskie).
Zanim zorganizujesz cały sprzęt, określ, jaki typ treningów będziesz chciał wykonywać oraz jakich efektów oczekujesz po ćwiczeniach. Zdobądź jak najwięcej wiedzy o trenowaniu, a będziesz mógł trafnie dobrać sprzęt do swoich treningów, a nie na odwrót. Chcesz schudnąć dzięki siłowni ogrodowej? Sprawdź artykuł na E-Figura, a dowiesz się, jak ćwiczyć, by skutecznie zrzucić wagę: https://www.e-figura.pl/jak-cwiczyc-zeby-schudnac-na-silowni-i-w-domu-12-wskazowek/. Twoim celem jest ogólna poprawa sprawności, a może chcesz zbudować masę mięśniową? Na tym portalu znajdziesz również porady rozwijające ten temat. Wiedza to podstawa — a po zaznajomieniu się z teorią, przystąp do wybierania sprzętu.
Jaki sprzęt musi mieć ogrodowa siłownia?
Podstawa przydomowej siłowni to klatka z drabinkami, poręczami i drążkami do podciągania. Być może miałeś już z taką do czynienia w plenerowych siłowniach zorganizowanych w wielu miejskich parkach. Jest przydatna w każdym typie treningów, do wykonywania ćwiczeń z masą własnego ciała. Klatka może być metalowa lub drewniana — trwałość materiałów jest kluczowa, by bezpiecznie ćwiczyć w takim miejscu.
Taką klatkę możesz kupić u producentów wyspecjalizowanych w outdoorowym sprzęcie do treningu. Klatki mają różne wielkości i stopnie skomplikowania. Zrób listę interesujących Cię ćwiczeń, a będziesz wiedział, jakie elementy będą dla Ciebie najistotniejsze. W dopasowaniu ćwiczeń do swojego poziomu sprawności i celu pomogą Ci artykuły na E-Figura – zajrzyj do kategorii ,,ćwiczenia”: https://www.e-figura.pl/
Wokół klatki zorganizujesz cały kącik fitness. Można na niej ćwiczyć niezależnie od poziomu sprawności, więc domownicy również skorzystają na tej inwestycji. Ceny klatek treningowych zaczynają się od 2500 złotych za najbardziej podstawowe modele.
Klatka, w którą będzie wyposażona Twoja ogrodowa siłownia, musi być przeznaczona do treningów na świeżym powietrzu. To kwestia wytrzymałości na czynniki atmosferyczne. Klatka przystosowana do stref fitness w budynkach szybko zacznie niszczeć.
Po wybraniu klatki, siłownia na ogrodzie musi zostać doposażona o jeszcze kilka akcesoriów.
Ogrodowa siłownia a samodzielnie robiony sprzęt
Możesz uniknąć większości zakupów i zrobić sprzęt treningowy samodzielnie. Postaw jednak na tę opcję tylko pod warunkiem, że potrafisz spawać, obchodzić się z drewnem i masz dostęp do jakościowych materiałów. Sprzęt nie może przecież ulec uszkodzeniu gdy będziesz z niego korzystał — łatwo sobie wyobrazić, co stanie się np. przy zerwaniu drążka podczas podciągania.
Lepiej nie oszczędzać. Przy ograniczonym budżecie dobry sprzęt można tanio kupić z drugiej ręki. Poza tym siłownia na ogrodzie to coś, w co inwestuje się raz, a na długie lata. Wiadomo, że w przypadku takich realizacji oszczędzanie kosztem solidności wychodzi bardzo drogo.
Kompletna siłownia na ogrodzie — co dokupić?
By stworzyć sobie jak najwięcej możliwości treningowych, zaopatrz się w sztangę i komplet ciężarów. Wiele klatek treningowych ma domyślnie miejsce na ułożenie sztangi — zwróć na to uwagę wybierając model, żebyś nie musiał dokupować osobnego stojaka. Przydadzą się także hantle. Zrobisz z nimi wiele ćwiczeń, na które nie pozwala sztanga. Przemyśl worek bokserski — przyda się do wyrzucania stresu — oraz równoważnię do treningów kształtujących stabilizację!
Pamiętaj o macie do ćwiczeń. Na macie będziesz wygodnie się rozciągał i rozgrzewał w porze okołotreningowej. Na skakance fitness zrobisz trening spalający kalorie. Sięgnij również po gumy oporowe — one zawsze się przydają, nawet jeśli dysponujesz kompletem wolnych ciężarów.
Większość akcesoriów dodatkowych będziesz musiał trzymać w domu, lub pokusić się o zmontowanie małego domku na sprzęt. Hantle, sztangę czy matę trzeba chronić przed wilgocią.
Jeśli chodzi o maszynę do treningu cardio — rowerek, bieżnię czy orbitrek — taki sprzęt musi stać pod zadaszeniem. Bardzo trudno (i drogo) znaleźć jakościowy sprzęt tego typu, który będzie odporny na zewnętrzne warunki atmosferyczne. Zastanów się kilka razy, czy naprawdę potrzebujesz maszyny stacjonarnej. Może lepiej poskakać na skakance, zwyczajnie pobiegać, lub wskoczyć na rower?
Ogrodowa siłownia to poważna inwestycja, ale gdy raz ją zorganizujesz, będzie CI wiernie służyła przez wiele lat. Unikaj oszczędzania za wszelką cenę i kombinowania z własnoręcznie robionym sprzętem — to nie skończy się dobrze.