Jeśli chcesz się cieszyć pięknym trawnikiem przed domem, samo koszenie nie wystarczy. Gdy zaniedbasz inne prace pielęgnacyjne, na Twoim “zielonym dywanie” mogą zacząć pojawiać się chwasty. A gdy już raz tam zawitają, trudno się ich pozbyć. Najlepszym sposobem na walkę z tymi niechcianymi gośćmi będzie opryskiwacz do trawnika.

Trzeba do niego dobrać odpowiednie środki chwastobójcze. Powinny to być preparaty selektywne, które zwalczą konkretny rodzaj chwastów, ale nie zaszkodzą trawie. Ważny jest jednak również wybór samego opryskiwacza. To będzie mieć duży wpływ na komfort i wydajność pracy.

Jaki opryskiwacz do trawnika wybrać? Najważniejsze rodzaje

Opryskiwacze do trawnika różnią się między sobą przede wszystkim wielkością i sposobem rozprowadzania oprysków. Te cechy pozwalają wyróżnić trzy rodzaje urządzeń, które warto rozważyć przy pielęgnacji trawy.

Najmniejsze w tym gronie są opryskiwacze naramienne. Zawiesza się je na pasku na ramieniu. Najczęściej mają pojemność około 10 litrów. Posiadają zwykle pompę do zwiększania ciśnienia, opryski rozprowadza się jednak ręcznie. Nada się głównie do niewielkich fragmentów zieleni.

Większe są opryskiwacze plecakowe, które nosi się na plecach. Taki sprzęt zazwyczaj jest wyposażony w pompę, która dba o ciśnienie, a często także akumulator. Pozwala na szybszą pracę, rozpyla za jednym razem więcej oprysków. Może mieć pojemność nawet 20 litrów. Sprawdzi się na większości przydomowych trawników. Takie opryskiwacze znajdziesz na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-opryskiwacze.

Trzeci rodzaj opryskiwaczy, jaki możesz wykorzystać na trawniku, to sprzęt spalinowy. Jego pracę zazwyczaj napędza silnik dwusuwowy. Dzięki temu wydajność opryskiwaczy jest bardzo duża, dochodzi do kilku litrów oprysków na minutę. Mniejsze plecaki spalinowe można nosić na plecach, większe mają pojemność kilkudziesięciu litrów i koła. Można je prowadzić po trawniku. Przydadzą Ci się zwłaszcza na rozległych terenach, gdzie znacznie usprawnią pracę.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie opryskiwacza do trawnika?

Podstawą jest pojemność. Trzeba ją dostosować do wielkości trawnika. W większości przypadków najbardziej rozsądnym rozwiązaniem będą opryskiwacze ze zbiornikiem 15-20 litrów. Jeśli szybko się męczysz, lepiej wybrać nieco mniejszy model, który będzie łatwiej nosić.

Kiedy kupujesz opryskiwacz do trawnika, zawsze sprawdź też, czy w zestawie znajduje się kilka wymiennych dysz. Dzięki temu będziesz mógł stosować różne rodzaje oprysków. Kluczowe jest to, by dysze miały nieco odmienne średnice. Pracę przyspieszy też zastosowanie lancy o kilku dyszach, które równocześnie będą rozprowadzać opryski.

Jeśli kupujesz opryskiwacz plecakowy lub naramienny, zwróć też uwagę na rodzaj szelek i pasów zabezpieczających. Powinny być wygodne, szerokie i wyprofilowane tak, by dobrze stabilizowały zbiornik na plecach.

Gdzie kupić opryskiwacz do trawy?

Dobre opryskiwacze do trawy znajdziesz w sklepie POWERMAT. Czekają tutaj na Ciebie urządzenia plecakowe i spalinowe. Wśród tych pierwszych wyróżnia się opryskiwacz akumulatorowy PM-OA-16K z 16-litrowym zbiornikiem. Jeśli zaś potrzebny jest Ci większy sprzęt, postaw na opryskiwacz spalinowy PM-OPS-60K ze zbiornikiem 60 l i silnikiem 1,4 KM.

Podsumowanie: jak wybrać opryskiwacz do trawnika?

Zanim kupisz opryskiwacz do trawnika, przemyśl, jak duże urządzenie jest Ci potrzebne. Na tej podstawie wybierz opryskiwacz naramienny, plecakowy lub spalinowy. Oprócz pojemności sprawdź osprzęt urządzenia – zwłaszcza dostępne dysze – i jego ergonomię. Na tej podstawie powinieneś podjąć odpowiednią decyzję.

Napisz komentarz