Znowu za oknem słyszysz głośny hałas? Nawet jeśli dopiero co się przebudziłeś, nie pomylisz go z niczym innym. Sezon na koszenie trawników i innych obszarów zielonych wystartował. Dlatego o wczesnych godzinach porannych mogą obudzić się nieprzyjemne dźwięki, które wytwarza kosa spalinowa. Hałas często jest nie do wytrzymania. 

Na pewno wiele osób przeżyło ten uciążliwy dźwięk przez godzinę lub dwie. Jednak problem pojawia się, kiedy smacznie sobie śpisz w ciepłym i wygodnym łóżkiem i nagle słyszysz kosę spalinową, która od razu budzi Cię z Twojego snu. Wtedy nie dość, że czujesz się niewyspany, to jeszcze od samego rana masz zły humor. Ten irytujący i przeszkadzający rano dźwięk emitują także wykaszarki, podkaszarki oraz kosiarki. 

Gdzie najczęściej słychać odgłos kosy spalinowej?

Kosę spalinową najczęściej słychać na osiedlach, oraz podwórkach. Jeśli ktoś posiada swoje własne podwórko i ma duży obszar do wykoszenia, to zabiera się do pracy już od wczesnych godzin porannych. To zjawisko można zaobserwować najczęściej latem, kiedy poranki są chłodne i można pracować nawet w pełnym słońcu.

Problemem nie jest tylko i wyłącznie wczesna godzina, ale także i dzień tygodnia. Bardzo często osoby posiadające swoje własne podwórka nie mają czasu na pielęgnację trawnika w ciągu tygodnia. 

Dlatego w weekend najczęściej można usłyszeć hałas kosy spalinowej lub kosiarek na wielu podwórkach. Jak każdy z nas wie, weekend to idealny moment do odpoczynku po całym dniu pracy. Czas, kiedy w końcu możesz pospać dłużej. To właśnie wtedy Twój sąsiad postanawia zadbać o swój trawnik. Taka pobudka jest niezmiernie irytująca.

Dźwięk kosy spalinowe, wykaszarki lub kosiarki można usłyszeć także pod blokiem. Ludziom w mieście ten hałas nie jest obcy. W tym przypadku mogą usłyszeć kosę zaraz pod swoim oknem. Pracownicy, którzy wykonują przycinanie trawników, już od samego rana zabierają się do swoich obowiązków. Jak widać, nieważne czy mieszkasz na wsi, czy w mieście. Od irytującego hałasu kosy spalinowej o poranku nie ma ucieczki. 

Kosa spalinowa – poziom hałasu 

Jeśli szukasz kosy spalinowej i nie chcesz, aby była ona wyjątkowo głośna (chyba że chcesz zrobić na złość swoim sąsiadom), spójrz na jej parametry. Dokładniej mówiąc, na poziom mocy akustycznej

Jest to parametr, który określa moc dźwięki emitowanego przez urządzenie. Oznacza to, że pokazuje, jaki hałas jest generowany przez wybrane przez Ciebie urządzenie. Poziom mocy akustycznej LwA podaje się w decybelach. Za ciche urządzenie można uznać kosę spalinową o natężeniu dźwięku poniżej 90 dB. Jednak i tak poziom hałasu zapewne obudzi Cię rano. 

Kosa spalinowa jako poranny budzik
Irytujący hałas kosy spalinowej można usłyszeć już od wczesnych godzin porannych.

Jak mniej irytować wszystkich dookoła o wczesnych godzinach porannych?

Aby chociaż w pewnym stopniu zmniejszyć poziom hałasu, który wydobywa się z kosy spalinowej, można postawić na specyficzne modele. W tym przypadku należy wybrać urządzenie, którego mechanizmem tnącym jest żyłka. Pracuje ona ciszej niż tarcza, czy też noże tnące. Dzięki temu natężenie dźwięku będzie, chociaż w pewnym stopniu mniejsze. 

Kolejnym rozwiązaniem jest wybór kosy spalinowej z silnikiem czterosuwowym. Tutaj jednak musisz sporo poświęcić. Ponieważ ten rodzaj silnika posiada mniejszą moc, a także jest cięższy niż silnik dwusuwowy. Plusem jest jednak to, że nie tylko jest trochę cichszy od dwusuwowego, ale także wydziela mniej spalin i zużywa mniej paliwa. 

Ostateczną opcją jest kompletne zrezygnowanie z kosy spalinowej, która jest jednym z najpopularniejszych urządzeń do pielęgnacji i przycinania trawy na rzecz kosy elektrycznej. Pracuje znacznie ciszej od swojej siostry kosy spalinowej. 

Każda z tych opcji posiada swoje plusy i minusy. Mimo że hałas z tego typu urządzeń jest irytujący, lepiej skupić się na parametrach i opiniach urządzenia niż poziomie hałasu, jaki wytwarza podczas pracy.

Chyba nigdy nie pozbędziemy się dźwięku kosy spalinowej o poranku. Jest to hałas, z którym musimy żyć, szczególnie w sezonie wiosennym oraz letnim. A czy Ty miałeś jakąś przygodę z kosą spalinową, która nie dała Ci pospać dłużej, niż to zakładałeś? Podziel się z nam swoją historią w komentarzu!

 

Napisz komentarz