Budowa nowego domu, ale również i remont mieszkania czy innego budynku wiąże się z dużymi kosztami. Ceny materiałów budowlanych idą w górę, dużych stawek żądają również ekipy budowlane i remontowe. W dodatku na ich usługi trzeba często dość długo czekać.

Nic więc dziwnego, że część z nas stara się jak najwięcej prac wykonać samodzielnie. Często przy wsparciu rodziny czy kolegów wykonujemy łatwiejsze prace, a czasem i te całkiem wymagające. To sposób na oszczędności oraz przyspieszenie prac, a i satysfakcja z efektów takiej pracy jest większa.

Jeśli samodzielnie zabieramy się za takie próby, musimy jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu. Ubrania i akcesoria BHP są obowiązkowe. Warto zastanowić się nad ich wyborem i tak dobrać odzież ochronną i roboczą, by zapewnić sobie komfort oraz bezpieczeństwo prac. W końcu nie bez przyczyny to na budowach dochodzi do wielu wypadków przy pracy.

Ubrania robocze i ochronne – na jakie się zdecydować w czasie remontu lub budowy?

Odzież robocza i ochronna z punktu widzenia przepisów wyraźnie się różni. Ta pierwsza ma w zakładach pracy służyć jako zamiennik prywatnych ubrań. I chronić je przed zabrudzeniami oraz zniszczeniem. Ta druga to bardziej specjalistyczna kategoria. W zależności od kategorii ubrań mogą one zabezpieczać przed poważnymi zagrożeniami.

Przy ubraniach przydatnych w czasie remontu czy budowy ta granica się jednak zaciera. W większości przypadków wystarczą odpowiednio dobrane ubrania robocze. Rozpoczniemy od spodni. Powinny być wykonane z grubego materiału, który będzie stanowić pierwszą barierę przed otarciami i przecięciami. Przydatne mogą być szczególnie ogrodniczki. Dobrze trzymają się nawet w czasie prac wymagających pochylania. W dodatku mają wiele funkcjonalnych kieszeni.

Jeśli zamierzamy układać płytki bądź wykonywać inne prace wymagające klęczenia na podłodze, wybierzmy spodnie ze wzmocnieniami na kolanach. Tego typu modele znajdziemy na przykład w sklepie https://www.sprzetbhp.pl/.

Bluzy i koszule robocze

W czasie prac remontowych wykonywanych we wnętrzach przydatne są robocze koszule. Często są wykonane z flaneli, ale nie tylko. Ważne, by zapewniały dobrą wentylację, ale były też wykonane z materiału o dużej gramaturze.

W zimniejszych okresach przydadzą się również bluzy. W tym przypadku za dobrą gramaturę można uznać na przykład 260 g/m2. Najczęściej bluzy robocze przygotowuje się z mieszanki bawełny i poliestru. Dzięki temu dość dobrze przylegają do ciała, otulając je warstwą, która zapobiega drobnym skaleczeniom.

Ubrania odblaskowe na budowę

W pracach wykonywanych na zewnątrz najważniejsze będą kurtki. Popularnym typem takich ubrań są kurtki odblaskowe typu bomber. Sprawdzają się w czasie najniższych temperatur. Są wykonane z poliestru, zwykle posiadają warstwę ocieplającą oraz kaptur.

Na nieco bardziej przyjazne dni idealnie będą się natomiast nadawać softshelle. Ich dużym atutem jest bardzo dobra wentylacja. Nawet w czasie prac, które wymagają dużego wysiłku, będą odprowadzać pot na czas. To ważne, w ten sposób zyskujemy lepszą ochronę przed przeziębieniem.

W czasie prac przy budowie warto postawić na odzież odblaskową. Mogą to być profesjonalne kurtki, bluzy czy spodnie odblaskowe. W tym przypadku mamy już do czynienia z ubraniami ochronnymi w pełnym tego słowa znaczeniu.

Przepisy dokładnie regulują, jak dużo jaskrawego materiału ma się znaleźć na poszczególnych elementach odblaskowej garderoby. Nie warto jednak na tym oszczędzać – na budowie dobra widzialność bywa kluczowa. Może zapobiec wypadkowi.

Akcesoria BHP – obuwie do prac remontowo-budowlanych

Nie wolno zapominać również o odpowiednich butach. Przygniecenie stóp przez ciężkie przedmioty należy do częstych wypadków na budowach i w czasie remontu. Czasami wystarczy, że na stopę upadnie młotek, i już kończy się pęknięciami kości.

Do prac remontowo-budowlanych potrzebne będą buty ze wzmacnianymi noskami. To znacznie podnosi bezpieczeństwo. Obuwie powinno mieć także antypoślizgowe podeszwy oraz wkładki antyprzebiciowe. To dodatkowa ochrona przed upadkami i skręceniami.

Akcesoria BHP przydatne w czasie remontu i budowy

Jeśli skompletowałeś już odpowiednie ubrania, powinieneś skierować wzrok na akcesoria BHP. To przedmioty, o których czasami można zapomnieć, ale w znaczący sposób podniosą Twoje bezpieczeństwo w czasie pracy.

Jeśli uczestniczysz w procesie budowy, niezbędny będzie kask. Przedmiot spadający na głowę jest śmiertelnie niebezpieczny. Koszt kasku, profesjonalnie zwanego hełmem, nie jest wysoki. A wsparcie takiej “skorupy” – oczywiście z odpowiednim atestem! – może okazać się bezcenne.

Akcesoria BHP, które przydają się w pomieszczeniach, to gogle. Warto się w nie zaopatrzyć nawet przy pracach remontowych. Zwłaszcza wtedy, gdy wymagają wiercenia czy wyrzynania. Czasami można je zastąpić osłonami w formie szyby, które dodatkowo zabezpieczają całą twarz.

Napisz komentarz