Najtrudniejsze zadanie za Tobą – wybrałeś lampę kulę spośród miliona innych i ją kupiłeś. Czas więc, żeby zaczęła zachwycać swym wyglądem w Twoim domu!

Ale żeby mogło to nastąpić – musisz ją zamontować. Zdecydowałeś się zrobić to sam, a teraz zadajesz sobie pytanie: jak to zrobić? Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku.

Krok 1. Przygotuj lampę kulę

Przyszła pora na montaż lampy w kształcie kuli. Od czego więc zacząć? Otwórz pudełko, w którym znajduje się lampa i sprawdź dokładnie jego zawartość. Tego typu lampy kule wiszące zazwyczaj trzeba samodzielnie złożyć. Sprawdź, czy w pudełku są wszystkie potrzebne elementy. No i oczywiście powinna się tam także znajdować szczegółowa instrukcja, która pomaga składać lampy kule. Złóż lampę kulę zgodnie z instrukcją. gdy już to zrobisz – pora na krok 2.

Krok 2. Wyłącz bezpieczniki

Przed zamontowaniem lampy kuli musisz wyłączyć prąd i wszystkie elektryczne bezpieczniki. W końcu, bezpieczeństwo jest najważniejsze. Upewnij się, że wszystko zostało wyłączone. Najlepiej za pomocą próbnika napięcia. 

Krok 3. Przygotuj przewody

Z sufitu pomieszczenia, w którym chcesz zamontować lampę, powinny “wychodzić” przewody. Przy montażu lampy kuli będą potrzebne trzy z nich. Dwa fazowe i jeden neutralny zwany zerowym. Kable fazowe podepnij do włącznika światła, a kabel “zero” do skrzynki rozdzielczej. 

Krok 4. Przygotuj miejsce na lampę kulę

Oddzieliłeś przewody, to teraz przyszedł czas na kolejny krok. A mianowicie – przygotowanie miejsca na lampę kulę. Przyłóż ją do sufitu i zaznacz ołówkiem, w których miejscach trzeba wywiercić otwory. Następnie rozwierć je i włóż do nich kołki rozporowe. 

Krok 5. Podłącz lampę kulę do przewodów

Podepnij lampę do zwisających kabli z sufitu. Lampy wiszące kule są zazwyczaj wyposażone w specjalną kostkę z oznaczeniami, w które miejsce włożyć poszczególne przewody. A co jeżeli nie masz takiego elementu? Nic straconego, możesz go dokupić w każdym sklepie budowlanym. Warto z niego skorzystać, bo ułatwi Ci pracę. Teraz nie pozostało Ci nic innego, jak tylko postępować zgodnie z zaleceniami producenta. 

Podpiąłeś lampę do przewodów? Genialnie! Teraz lekko ją przekręć do sufitu lub ułóż w takiej pozycji, żeby nie spadła. Następnie włącz prąd, bezpieczniki i sprawdź, czy lampa działa prawidłowo. 

Żarówka świeci? Super! A co jak nie świeci? Przede wszystkim jeszcze raz sprawdź, czy przewody są odpowiednio podpięte do kostki i upewnij się, że włączyłeś prąd. Możesz także sprawdzić stan żarówki i całej lampy. 

Krok 6. Izolacja

Lampa działa, świeci i pięknie się prezentuje? Wspaniale! Możesz więc teraz zająć się izolacją wszystkich przewodów. Jak to zrobić? Każdy z przewodów owiń specjalną taśmą izolacyjną. W ten sposób zapobiegniesz pojawianiu się zwarć i uchronisz lampę przed wilgocią. 

Krok 7. Dokończ montaż

Izolacja zrobiona, więc czas na ostatni krok, czyli dokręcenie lampy kuli do sufitu. Użyj śrub w odpowiednim rozmiarze. To sprawi, że oświetlenie będzie solidnie się trzymało sufitu. 

Gotowe! Teraz możesz cieszy się swoją nową lampą. 

Dzięki instrukcji i siedmiu krokom zamontujesz lampy kule szklane do sufitu i nie będziesz potrzebować do tego pomocy specjalisty. Skup się na instrukcji i powyższych krokach. To wystarczy. 

Jeśli jednak nie czujesz się na siłach lub boisz się “działać z prądem” to wezwij fachowca. Taka osoba poradzi sobie bez problemu z tym zadaniem.

Napisz komentarz