Jesteś majsterkowiczem? Lubisz samodzielnie naprawiać przedmioty, wykonywać własnoręcznie nowe konstrukcje? W takim razie z pewnością na wyposażeniu Twojego warsztatu znajduje się spawarka do domu. Jej obsługa nie powinna być trudna, pod warunkiem, że zadbasz o odpowiednie przygotowanie do spawania.

Współczesne spawarki, dostępne na przykład na https://sklep.powermat.pl/category/spawarki-i-osprzet-spawarki-tig, posiadają szereg dodatkowych funkcji, które ułatwiają pracę. Kluczowy jest jednak wybór odpowiedniego sprzętu, przygotowanie materiału do spawania i odpowiednie urządzenie stanowiska spawalniczego. Sprawdź, o czym bezwzględnie trzeba pamiętać, by spawać nie tylko skutecznie, ale i bezpiecznie!

Przygotowanie do spawania: stanowisko spawalnicze

Miejsce i warunki, w jakich będziemy spawać, mają kluczowy wpływ na nasze bezpieczeństwo i możliwości. Wiele zależy od samego urządzenia. Niektóre spawarki, jak na przykład te operujące w trybie TIG, nie pozostawiają zbyt wiele odprysków, a cały proces jest dość “czysty”.

Zazwyczaj jednak operujemy łatwiejszymi w użyciu spawarkami MMA bądź MIG/MAG. Przy pracy tymi technikami – zwłaszcza tej pierwszej – powstaje sporo odprysków. Mogą odskakiwać nawet na kilka metrów. Dlatego wokół stanowiska pracy nie powinny znajdować się żadne łatwopalne materiały.

W czasie spawania w pobliżu stanowiska nie mogą się także znajdować inne osoby, zwłaszcza dzieci. To samo dotyczy zwierząt. Jeśli pracujemy w pomieszczeniu, należy zadbać o odpowiednią wentylację – spawanie to także dym. Jeśli na zewnątrz, trzeba w miarę możliwości osłonić stanowisko spawalnicze przed wiatrem i ewentualnie deszczem – takie warunki mogą uniemożliwić pracę.

Przygotowanie materiału do spawania

Druga ważna kwestia to przygotowanie materiału do spawania. W tym przypadku najbardziej istotne jest dokładne oczyszczenie elementów, które mają zostać połączone. Należy z nich usunąć resztki farb i lakierów, a także ewentualną korozję.

Pamiętajmy również o tym, by odpowiednio przytwierdzić materiały. Jeśli spawane elementy będą stabilnie ułożone, spoina będzie mocniejsza i bardziej wytrzymała. Ruchy łączonych metali w czasie pracy osłabią jej jakość.

Sprzęt i ubranie do spawania – wydajność i bezpieczeństwo

Przygotowanie do spawania powinno obejmować również sprawdzenie stanu sprzętu i dopasowanie go do planowanej pracy. Nie każdy materiał da się obrabiać taką samą spawarką. Różnicuje to między innymi grubość elementów, ale również charakterystyka poszczególnych metali. W przypadku spawarek MMA trzeba dobrać odpowiednie elektrody – sprawdzone urządzenia i osprzęt można znaleźć na https://sklep.powermat.pl/category/spawarki-i-osprzet-spawarki-elektrodowe-mma.

Przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić stan urządzenia, zwłaszcza wtyczek, przewodów i uchwytów spawalniczych. Z punktu widzenia bezpieczeństwa kluczowy jest też odpowiedni ubiór.

Przed rozpoczęciem spawania trzeba w pierwszej kolejności zabezpieczyć oczy i twarz. Najlepiej zrobić to za pomocą przyłbicy lub maski spawalniczej. Niezbędne będą również żaroodporne rękawice – dobrze, by zakrywały przedramiona. Poziom bezpieczeństwa znacznie podniesie również fartuch spawalniczy, który zabezpieczy korpus przed odpryskami.

Napisz komentarz