Przed laty, kiedy profesjonalnych boisk piłkarskich było zdecydowanie mniej niż dzisiaj, dzieci ustawiały własne bramki z plecaków, butelek czy patyków. I grały w piłkę nożną na podwórkach. Twoje dziecko nie musi jednak uciekać się do takich metod. Nawet jeśli nie ma możliwości regularnego bywania na orlikach czy innych boiskach, możesz stworzyć mu je przed domem. Kluczowym sprzętem będzie oczywiście bramka. I ją możesz jednak wykonać samodzielnie. Sprawdź, jak zrobić bramkę piłkarską!

Jak zrobić bramkę piłkarską? Najpopularniejsze możliwości

Najprostszym rozwiązaniem będzie bramka z drewna. Jak zrobić bramkę piłkarską z tego materiału? Potrzebne będą trzy kawałki drewna, które połączysz ze sobą, tworząc kształt bramki. Drewnianą poprzeczkę i słupki najlepiej złączyć metalowymi wkrętami.

By bramka była bezpieczna, musisz także przykręcić do słupków podpory, które będą stabilizować konstrukcję. Możesz zdecydować się na tzw. drugie słupki. W tym przypadku za właściwymi słupkami umieść cieńsze i połącz je z bramką cienką listwą. I tak powinieneś jednak wkopać właściwe słupki w ziemię. Pamiętaj też, by zaimpregnować drewno – wtedy bramka nie będzie niszczała w czasie niepogody.

Przy drewnianej konstrukcji nie sil się na pełnowymiarową bramkę z dużych belek. Postaw raczej na wymiary z piłki ręcznej, czyli dwa metry wysokości i trzy metry szerokości. Wybierz też lekkie drewno. Ciężka bramka będzie tylko stwarzać niepotrzebne zagrożenie.

Jak zrobić bramkę piłkarską z rur PVC?

Do gry w piłkę wcale nie potrzeba bowiem wielkich bramek. Trafianie do małej będzie trudniejsze i może dać jeszcze więcej frajdy Twojemu dziecku. Małe bramki są również wykorzystywane w wielu ćwiczeniach treningowych, w których pracuje się nad rozegraniem czy kontrolą piłki. Takie schematy treningowe dla swojego dziecka znajdziesz na https://spilkarza.pl/ – po wykonaniu bramki możesz od razu rozpocząć ćwiczenia.

Jak zrobić bramkę piłkarską z rur PVC? Przygotuj cienkie rury do wody i potnij tak, by zostały Ci po dwa kawałki o długości 90, 70 i 50 centymetrów.

Teraz odpowiednio połącz je kolankami 90 stopni. Jedną 90-centymetrową rurkę połącz z dwoma 50 cm – tak powstanie postawa bramki. Do tego dodaj słupki z kawałków o wysokości 70 cm i połącz je 90 cm poprzeczką. Mini-bramka piłkarska gotowa!

Jak zrobić siatkę do bramki?

Najprostszym sposobem będzie zakup gotowej siatki. Nie jest to wielki wydatek, a taka “plecionka” jest przystosowana do uderzeń mechanicznych, deszczu i mrozu. W dodatku bez problemu przytniesz ją do wielkości swojej bramki. Montaż siatki na bramce również będzie łatwy – można to zrobić za pomocą sznurków.

Własnoręczne wykonanie siatki ze sznurków będzie bardzo czasochłonne. Jeśli nie chcesz kupować siatki, łatwiej będzie wyciąć ją na przykład z siatki wędkarskiej lub siatki ogrodzeniowej z PVC.

Jaka trawa na własne boisko do piłki nożnej?

Bramka z siatką to podstawa, ale przy urządzaniu przydomowego boiska warto zwrócić też uwagę na trawnik. To na trawie najlepiej i najbezpieczniej gra się w piłkę nożną. Niestety, większość rosnących w Polsce traw nie wytrzyma regularnego deptania i częstego koszenia.

Jeśli urządzasz boisko w nowym miejscu, kup i zasiej specjalną murawę piłkarską. Na już istniejącym trawniku również można jednak doprowadzić do tego, że pozostanie na nim głównie pożądana do gry w piłkę darń. Należy wtedy przez parę tygodni co drugi dzień kosić go na wysokość 3 cm, nawozić i regularnie użytkować. Mniej odporne trawy wyginą.

Podsumowanie: jak zrobić bramkę piłkarską?

Najprościej samodzielnie zrobić bramkę piłkarską z drewna lub PVC. W pierwszym przypadku pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu bramki. W drugim otrzymasz niewielką bramkę, która będzie dodatkowo świetnym akcesorium do treningów. Przygotuj też siatkę i wyznacz odpowiednie miejsce do gry w piłkę na przydomowym trawniku.

Napisz komentarz