Skuwanie starych płytek podłogowych to ciężka i mozolna praca. Wiąże się ona z ogromnym hałasem i dużą ilością kurzu. Taki remont jest także kosztowany i wymaga wynajęcia ekipy remontowej i zastosowania specjalistycznego sprzętu.
W związku z tym pojawia się pytanie, czy zawsze trzeba skuwać stare płytki podłogowe? Okazuje się, że w wielu przypadkach nie jest to wcale konieczne. Jeśli płytki nie są w bardzo złym stanie i dobrze trzymają się podłogi, to możemy bezpośrednio na nie położyć panele podłogowe.
Świetnym nowoczesnym, trwałym i łatwym w montażu rozwiązaniem są winylowe panele podłogowe. Układa się je naprawdę bardzo prosto. Bez trudności zrobimy to samodzielnie. Ponadto są one bardzo estetyczne i dostępne w wielu wzorach. Wystarczy zapoznać się z prostą instrukcją montażu takich paneli, którą znajdziesz poniżej.
Zalety paneli winylowych
Panele winylowe należą do grupy nowoczesnych trwałych i wielofunkcyjnych materiałów wykończeniowych. Nic więc dziwnego, że cieszą się one rosnącą popularnością. Choć winyl kojarzy się wielu osobom z niezbyt estetycznymi wykładzinami winylowymi z czasów PRL, to jednak obecnie dostępne winylowe panele podłogowe zupełnie ich nie przypominają. Są to wysokiej jakości okładziny podłogowe, które możemy z powodzeniem wykorzystać w każdym pomieszczeniu w mieszkaniu. Nadają się one zarówno do salonu czy sypialni, jak i do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności jak kuchnia lub łazienka.
Do zalet winylowych paneli podłogowych zaliczamy ich:
– wytrzymałość i trwałość- panele winylowe wykonane są z elastycznego i mocnego materiału, dzięki czemu są odporne na odkształcenie, uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia.
– wodoodporność– winyl to materiał całkowicie odporny na działanie wilgoci. Nie musimy się więc obawiać, że pod wpływem wody panele winylowe odkształcą się lub nasiąkną. Można je bez problemu moczyć i myć. Czyni je to świetnym materiałem wykończeniowym nie tylko do pomieszczeń suchych, ale również do łazienek oraz kuchni.
– znikomą akustyczność– bardzo niska akustyczność to ogromna zaleta polichlorku winylu, z którego wykonane są panele winylowe. Materiał ten więc świetnie wygłusza podłogę oraz zmniejsza pogłos w pomieszczeniach. Nie jest więc już konieczny na przykład zakup dywanu w celu wygłuszenia podłogi.
– niewielką grubość– panele winylowe są cienkie i lekkie, co stanowi znaczne ułatwienie w ich transporcie oraz montażu. Ich niewielka grubość sprawia też, że łatwo się je przycina- można to zrobić zwykłym nożykiem do tapet. Można kupić panele z winylu, których grubość wynosi zaledwie 3 mm. Jeśli więc zdecydujemy się położyć je na płytki ceramiczne, wówczas poziom podłogi niemalże się nie podniesie.
– piękne wzornictwo– dobrej jakości panele winylowe są przepiękne. Najczęściej spotykane modele to te, których powierzchnia imituje swoim wyglądem wzór naturalnego drewna. Są one niemalże nie do odróżnienia, do paneli wykonanych z naturalnego drewna. Jeśli więc marzymy o panelach podłogowych z drewna egzotycznego, które są bardzo drogie, a nasz budżet jest nieco skromniejszy, wówczas bardzo dobrym rozwiązaniem są właśnie panele winylowe.
– łatwość montażu– układanie paneli winylowych jest niezwykle łatwe. Trzeba tutaj jednak wspomnieć, że w sprzedaży dostępne są dwa rodzaje takich paneli. Jedne wymagają klejenia, a drugie są montowane metodą na klik (bezklejowo).
Ułożenie paneli klejonych jest nieco trudniejsze i wymaga większego zaangażowania. Najlepiej więc zdecydować się na tak zwaną podłogę pływającą, czyli właśnie montowaną metodą na klik. Takie panele jesteśmy w stanie położyć w pomieszczeniu w bardzo krótkim czasie. W dodatku praca jest lekka, cicha (przy przycinaniu paneli nie ma hałasu) i niebrudząca.
Układanie paneli winylowych na stare płytki podłogowe
Czy panele winylowe można położyć na każde płytki podłogowe? Co do zasady tak. Bardzo ważny jest jednak stan wyjściowy podłogi. Po pierwsze płytki muszą dobrze trzymać się posadzki. Po drugie nie mogą być bardzo zdewastowane z licznymi głębokimi wyrwami w powierzchni.
Panele winylowe ułożymy na podłodze w trzech prostych krokach:
Krok 1 Przygotowanie potrzebnych materiałów i narzędzi
Do montażu paneli winylowych będą nam potrzebne:
– panele winylowe- przed zakupem musimy dokładnie zmierzyć pomieszczenia i wyliczyć potrzebną ilość paneli. Pamiętajmy, że trzeba ich kupić 5-10% więcej niż wynika z pomiaru ze względu na konieczność przycinania i ewentualne odpady.
– podkład pod panele winylowe– nie zawsze będzie on niezbędny. Niektóre rodzaje paneli winylowych są już fabrycznie zintegrowane z takim podkładem. Informację o tym znajdziemy na opakowaniu paneli.
– nożyk do przycinania paneli– może to być przykładowo ostry nożyk do cięcia tapet,
– gumowy młotek do układania paneli.
Jeśli kładziemy panele winylowe klejone, wówczas oczywiście musimy również zakupić odpowiedni klej do ich montażu.
Jeżeli w naszych starych płytkach są ubytki lub podłoga jest nierówna, to trzeba kupić także szpachlówkę, którą załatwiamy wyrwy w płytkach bądź wylewkę, którą wyrównamy powierzchnię podłogi.
Przydać się może również gruboziarnisty papier ścierny do wyrównają powierzchni płytek, jeśli lakier na nich się łuszczy.
Krok 2 Przygotowanie podłogi do układania paneli winylowych
Przed rozpoczęciem montażu paneli, powinniśmy zadbać o to, by posadzka z płytek była czysta sucha oraz równa.
Najpierw warto przyjrzeć się naszym starym płytkom podłogowym i ocenić, w jakim są stanie. Jeśli są w nich ubytki, to trzeba je najpierw uzupełnić. Jeżeli ich powierzchnia łuszczy się lub odpryskuje, wówczas musimy ją wyrównać papierem ściernym.
Następnie odkurzamy podłogę, aby usunąć z niej pył oraz porządnie ją myjemy ciepłą wodą z detergentem.
Gdy podłoga wyschnie, jest już gotowa do rozpoczęcia montażu paneli.
Krok 3 Montaż paneli winylowych
W naszym krótkim poradniku skupimy się na układaniu podłóg pływających, czyli z paneli winylowych metodą na klik, ponieważ właśnie ten rodzaj paneli cieszy się największą popularnością.
Jeżeli panele, które wybraliśmy, nie są zintegrowane z podkładem, wówczas najpierw należy do położyć. Dzięki podkładowi pod panele wyrównamy drobne nierówności podłogi oraz dodatkowo ją wyciszymy.
Teraz możemy już przejść do układania paneli. To, czy ułożymy panele równolegle, czy prostopadle do okna, ze względów technicznych nie ma wielkiego znaczenia, jednak większość fachowców ze względów estetycznych zaleca równoległe układanie paneli, ponieważ wtedy ich łączenia są mniej widoczne.
Pamiętajmy też, że panele powinniśmy przycinać w taki sposób, aby ich fragmenty nie były krótsze niż 40 cm. Bardzo krótkie elementy będą bardzo rzucać się w oczy i wyglądać nieestetycznie.
Ważne jest też zachowanie szczelin dylatacyjnych przy ścianach- muszą one mieć 10-20 mm.
Samo układanie paneli winylowych jest naprawdę bardzo łatwe. Gdy mamy już wszystko zaplanowane, a panele przycięte, wystarczy tylko położyć płasko pierwszy rząd, a następnie kolejne rzędy paneli układać pod kątem 70 stopni opuszczając elementy w kierunku podłogi. Znakiem, że panel został położony prawidłowo, jest charakterystyczny odgłos kliknięcia po jego położeniu na posadzkę.
Po ułożeniu paneli winylowych w całym pomieszczeniu pozostaje już tylko ich wykończenie ozdobnymi listwami przy ścianach.
Panele winylowe możemy kupić w każdym markecie budowlanym, w salonach podłóg, a także bezpośrednio u producentów. Ceny paneli winylowych rozpoczynają się od około 50 złotych za metr kwadratowy. Najtańsze są panele, które wymagają montażu na klej. Te montowane na klik są nieco droższe, ale zdecydowanie warto w nie zainwestować ze względu na łatwość i szybkość montażu.
Poza tym po zakupie kleju i innych niezbędnych akcesoriów może się okazać, że różnica w cenie jest tak naprawdę bardzo niewielka, a wysiłek związany z klejeniem paneli spory.